Kir Żałobny

Jeszcze 1000 km do celu

Jeszcze 1000 km do celu

Ponad 500 km w ciągu 7 dni przebiegł rudzki ultramaratończyk August Jakubik, który dokładnie tydzień temu wyruszył w biegową pielgrzymkę z Rudy Śląskiej do Watykanu. Wyzwaniem tym chce uczcić 35. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża. – Czuję się dobrze, a pokonywanie kolejnych kilometrów jeszcze bardziej mnie mobilizuje i przybliża do osiągnięcia celu – komentuje August Jakubik.

Rudzki ultramaratończyk w tydzień od rozpoczęcia biegu przebiegł wszystkie polskie i słowackie odcinki trasy oraz dotarł już do Austrii, gdzie czekają go teraz pierwsze z najcięższych etapów. – Dzisiaj na trasie pojawią się już większe podbiegi, dodatkowym utrudnieniem jest też nieprzerwanie padający od wczoraj deszcz i niska temperatura, która nie przekracza kilku stopni - relacjonuje August Jakubik. Sytuacja ta jednak nie przeraża doświadczonego zawodnika, który jest pełen nadziei i optymizmu. – Każdy pokonany kilometr przybliża mnie do Watykanu i dodaje mi to dodatkowych sił i motywacji. Dodatkowo spotykani na trasie czy to Austriacy, czy nasi rodacy pozdrawiają mnie życząc wielu sił i wytrwania – mówi Jakubik.

Rudzki ultramaratończyk zwraca uwagę na ciepłe i miłe przyjęcie bez względu na to, gdzie akurat przebiega. - W Zwardoniu czekała na mnie młodzież z miejscowej szkoły oraz kapela góralska, która zagrzewała mnie do biegu. Mile zaskoczyła mnie również słowacka policja, która eskortowała mnie przez całą Bratysławę, aż do granicy z Austrią - podkreśla rudzianin.

Każdego dnia August Jakubik rusza w trasę o 9.00 i biegnie do 17.30. – Traktuję to jak kiedyś szychtę na kopalni – mówi biegacz. – Tak jak tam około południa robię sobie przerwy na drugie śniadanie - dodaje. Zabezpieczający bieg samochód techniczny przystaje co 5 kilometrów, aby zawodnik mógł się napić lub skorzystać z drobnych przekąsek. Codziennie rudzki ultramaratończyk spala 8 tys. kalorii na sam bieg.

W Austrii na Augusta Jakubika czekają jeszcze 4 trudne etapy. W sobotę 5 października powinien przekroczyć granicę z Włochami, wtedy też do pokonania zostanie mu jeszcze dystans ponad 700 km. Do Watykanu ultramaratończyk chce dobiec 16 października, w dniu w którym upłynie 35 lat od wyboru Karola Wojtyły na papieża.

August Jakubik jest medalistą Mistrzostw Polski w biegu 24-godzinnym oraz 10-krotnym reprezentantem Polski na Mistrzostwach Europy i Świata w biegu 24-godzinnym. Do niego należy rekord Polski w biegu 48-godzinnym - 370 km 381 m. W swojej karierze przebiegł 134 maratony. Co roku organizuje w Rudzie Śląskiej Międzynarodowy Bieg 12-godzinny, na który przyjeżdżają najlepsi biegacze ultra z kraju i zagranicy. W 2012 roku wraz z Mariuszem Szostakiem zrealizował projekt „42 maratony w 42 dni”.

W latach 1993, 1998 i 2003 prowadził Pokojowe Sztafety Biegowe do Watykanu, zakończone spotkaniami z Janem Pawłem II. W 2008 uczestnicy sztafety pobiegli na grób papieża. Po śmierci Jana Pawła II August Jakubik zainicjował sztafetę „Śladami Błogosławionego Jana Pawła II”, która co roku 16 października pokonywała trasę z Rudy Śląskiej do Wadowic, po drodze przybiegając do miejsc, które mają związek z Ojcem Świętym.

August Jakubik włączył się również w propagującą rekreację i sportowy tryby życia akcję „Sportowa Ruda”, która jest jedną z odsłon kampanii promocyjnej miasta, prowadzonej pod hasłem „Atrakcyjna Ruda”. W marcu rozpoczął zajęcia biegowe z uczniami rudzkich szkół, podczas których wyłoniona została grupa młodzieży, która towarzyszyła rudzkiemu ultramaratończykowi na pierwszych kilometrach biegu do Watykanu.

Trasa biegu Augusta Jakubika

Wróć

Prześlij opinię

Na skróty

Zapisz się na newsletter