Finał WOŚP w Rudzie Śląskiej
Lombard, Miuosh, Grubson, Dr Misio, BEMY oraz Catch Day – to gwiazdy 25. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który zostanie zorganizowany w Rudzie Śląskiej. Nie zabraknie też tradycyjnego „Światełka do Nieba”. Impreza odbędzie się 15 stycznia br. w Muzeum PRL-u przy ul. Zajęczej 42. Będzie to jedno z większych wydarzeń na Śląsku. – Tyle gwiazd nie grało jeszcze na żadnym finale WOŚP w naszym regionie – podkreśla Bartosz Alechnowicz, organizator finału WOŚP w Rudzie Śląskiej.
Impreza w Muzeum PRL-u rozpocznie się ok. godz. 12.00. Około godz. 13.30 wystąpi 80-osobowa orkiestra dęta, składająca się z muzyków rudzkich kapel górniczych. O godz. 14.00 na scenie wystąpi Piotr Hulin z zespołem Catch Day, a około 14.30 Miuosh. Następnie na scenę wejdą zespoły Dr Misio /ok. 15.30/ i BeMy /ok. 16.00/. Kolejną gwiazdą będzie Grubson, który zaprezentuje się publiczności około 17.00. Z kolei ok. 18.30 na scenie pojawi się zespół Lombard. Na godz. 20.00 zaplanowano tradycyjne „Światełko do Nieba”, czyli pokaz sztucznych ogni. Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny. Wydarzenie poprowadzą Joanna Bartel i Krzysztof Hanke. Ponadto przez cały czas będzie można zwiedzać ekspozycję Muzeum PRL-u.
Organizatorzy przygotują też dodatkowe atrakcje. Dzięki firmie G2A.COM będzie można zdobyć spersonalizowane serduszka, wydrukowane na drukarkach 3DGence oraz wylicytować wydruk twarzy w technologii 3D (swojej, bliskiej osoby lub idola). Na miejscu uczestnicy zobaczą też wydruk postaci z twarzą Jurka Owsiaka. G2A.COM przygotuje też strefę, w której będzie można przenieść się w wirtualny świat rozrywki przy użyciu okularów Okulus.
Specjalnie dla najmłodszych uczestników będą czekać cosplayerzy z Ligi Superbohaterów, którzy później odwiedzą oddział dziecięcy jednego ze śląskich szpitali. Dodatkowo najmłodsi będą mogli przenieść się do świata Królowej Śniegu, Złej Czarownicy, Smerfetki, Czerwonego Kapturka i wielu innych bajkowych postaci. O świetną zabawę zadbają specjaliści z Agencji Promocji AVM.
Miłośnicy mocnych wrażeń i adrenaliny będą mieli do dyspozycji auta terenowe Nissan Patrol, po potężnych przeróbkach, takich jak podniesione zawieszenie, zmieniony dolot powietrza i układ wydechowy, podrasowana pompa paliwowa oraz potężne trzydziestopięciocalowe koła. Przy Muzeum PRL-u pojawią się także quady, na których będzie można poszaleć.
Ponadto podczas imprezy w Rudzie Śląskiej będzie można zobaczyć replikę Forda GT 40. Nie ma takiej drugiej w Polsce! Została ona zaprojektowana i zbudowana od podstaw przez Bogdana i Pawła Serdyńskich. Bazą do zbudowania repliki były materiały zebrane z oryginalnego GT 40 oraz replik budowanych na całym świecie.
Dla osób lubiących ruch zostanie przygotowane specjalne pole do gry Speed-Ball. Gra polega na takim uderzaniu piłki, aby nadać jej jak największą rotację wokół stojaka. Cechą charakterystyczna tej gry jest łatwość w jej opanowaniu oraz obowiązujących zasad. Grać można pojedynczo, we dwójkę lub w czwórkę.
Kolejną atrakcją będzie stworzenie najdłuższej w Polsce zapiekanki (ser mozzarella, szynka, pieczarki). Będzie ona miała 250 m. Upiecze ją zespół kucharzy z województwa śląskiego pod wodzą szefów kuchni Marka Maksimowicza i Patryka Zygmunta.
Na Finale WOŚP nie zabraknie też psów z Sekcji WOPR Katowice, którzy będą kwestować wraz ze swoimi przewodnikami. Dodatkowo pojawią się także grupy szturmowe ASG (Air Soft Gun) wyposażone w pistolety beretta m9, glock 17 i karabiny M4, Ak74, M249, WSS Wintorez.
- 25 lat grania Orkiestry to poważna część historii Polski. Przez ten okres pomogliśmy praktycznie każdemu szpitalowi w naszym kraju. To, że Orkiestra działa i to z tak dużą skutecznością, to oczywiście zasługa wszystkich darczyńców, to efekt każdego grosza wrzuconego do puszki. Nie boję się użyć stwierdzenia, że Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to wspólne dobro wszystkich Polaków, także tych mieszkających za granicą, bo przecież wiele sztabów gra także na obczyźnie – powiedział Jerzy Owsiak, prezes zarządu Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.
Z pieniędzy zebranych przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy dla rudzkiego szpitala zakupiono sprzęt medyczny o wartości ponad 2 milionów złotych. Oddział neonatologiczny w Rudzie Śląskiej otrzymał od WOŚP m.in. respirator oscylacyjny, aparaty do nieinwazyjnego wspomagania oddychania u noworodków, ultrasonograf, inkubatory, laktatory, podgrzewacze do mleka, urządzenia do badań słuchu, czy monitory pomiarów przezskórnych. Z tego sprzętu korzystają nie tylko pacjenci z Rudy Śląskiej, ale całego województwa.
- Orkiestra gra już ćwierć wieku, a mimo to ta formuła jeszcze się nie wyczerpała. Wręcz przeciwnie – ta akcja z roku na rok nabiera coraz większego rozmachu – zauważa prezydent Rudy Śląskiej, Grażyna Dziedzic. - Nie ma chyba w całej Polsce szpitala, który nie otrzymałby sprzętu od WOŚP. Do serduszek, którymi oklejona jest szpitalna aparatura, przyzwyczailiśmy się tak bardzo, że już powoli ich nie zauważamy. Ale spróbujmy sobie wyobrazić sytuację, że tego sprzętu nie ma, albo porozmawiajmy z rodzicami, których dzieciom uratował on życie. Przekonamy się wtedy, ile to przedsięwzięcie przynosi dobra. Podobnie jest w naszym mieście - dodaje.
Rudzka odsłona akcji zostanie zorganizowana w Muzeum PRL-u przy ul. Zajęczej 42 w Bielszowicach. – W dniu finału WOŚP samochody najlepiej będzie zostawić pod sądem w Czarnym Lesie lub przy Tesco przy ul. 1 Maja 370a – mówi Krzysztof Piecha, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta. – Bezpłatny dojazd do miejsca imprezy zostanie zorganizowany busami, które będą kursowały z przystanku „Ruda Tesco”. Od 11:30 do 18:00 będą one jeździły co 30 minut, a od 18:00 do 22:00 co 20 minut - dodaje.
25. finał WOŚP zostanie zorganizowany dla ratowania życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom. W ciągu 24 lat Fundacja zebrała i przeznaczyła na wsparcie dla szpitali ponad 720 mln złotych. Z tych pieniędzy zakupiono prawie 40 tysięcy najnowocześniejszych urządzeń medycznych, które trafiły do ponad 600 szpitali w całej Polsce. Rekordowy pod względem ilości zebranych środków był ostatni, 24. Finał. Zgromadzono wtedy grubo ponad 72,5 mln zł. Rekordowa kwota z licytacji złotego serduszka padła natomiast w 2010 roku. Zapłacono za nie wówczas 1 mln 110 tys. zł.
Na tegorocznej licytacji wystawiony zostanie m.in. motorower, który przekaże Fundacja Minionej Epoki. - Postanowiliśmy wesprzeć Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy nie tylko otwierając bramy Muzeum PRL-u, ale również przekazując na licytację kultowy w latach '80 motorower Ogar. Mamy nadzieję, ze wśród licytujących znajdzie sie pasjonat zabytkowych pojazdów, który doceni piękno naszego motoroweru – mówi Monika Żywot, prezes Fundacji.