Header decorative image
Kir Żałobny

Dom ? miejsce na sukces!

Celem treningów w prowadzeniu domu ? pierwszej w Polsce tak nowatorskiej inicjatywy pomocy społecznej ? jest zdobycie praktycznej wiedzy o prowadzeniu gospodarstwa domowego przez osoby, które mają z tym trudności.
W ramach prowadzonej pracy socjalnej rodzina podpisuje kontrakt socjalny, na mocy którego korzysta ze wsparcia trenera. Podstawowym zadaniem trenera jest nauka podejmowania decyzji, planowania i organizowania codziennego życia we własnym domu.


Trening składa się z trzech podstawowych elementów: budżetowego, higienicznego i żywieniowego. Jest przeprowadzany w mieszkaniach rodzin. Rodzice uczą się, jak prawidłowo dysponować skromnymi środkami finansowymi i planować wydatki. Trenerka odwiedza rodzinę codziennie (łącznie z sobotą i niedzielą), a cały trening trwa średnio pół roku. Raz w tygodniu rodziny objęte treningiem odwiedza psycholog i pracuje z nimi nad poprawą komunikacji i relacji w rodzinie, uczy dialogu, wsłuchiwania się w oczekiwania domowników, poświęcania dzieciom czasu i uwagi.


Ciekawostką jest powstała grupa wsparcia o charakterze samopomocowym dla osób, które korzystają lub w przeszłości korzystały z usług treningowych. Jest to miejsce, gdzie można znaleźć wsparcie i porozmawiać z osobami, które przeżyły te same problemy.


Bliższe informacje: Danuta Polczyk, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, tel. 344 03 23, 0 500 03 09 43.

 

 
W Rudzie Śląskiej stosowane są nowatorskie rozwiązania w pomocy społecznej.

M.in. funkcjonuje 5 mieszkań rodzinkowych.

Wróć

Prześlij opinię

Na skróty

Zapisz się na newsletter