Bieg Dziewięciu Górników
Uczniowie Gimnazjum nr 9 będą reprezentowali Rudę Śląską podczas Biegu Dziewięciu Górników, który odbędzie się jutro w Katowicach. Śląskie Centrum Wolności i Solidarności, organizator biegu, chce w ten sposób aktywnie włączyć młodzież w upamiętnienie wydarzeń, jakie rozegrały się w 1981 r. w kopalni „Wujek” w Katowicach.
- W świadomości wielu Polaków strajk w kopalni „Wujek” był wyrazem bohaterskiej postawy górników walczących z dyktaturą stanu wojennego. Jednak wiedza wśród młodszego pokolenia jest na ten temat nieco ograniczona – mówi Gabriela Depta, ucząca w Gimnazjum nr 9 języka polskiego. – A przecież wśród zabitych znalazł się także mieszkaniec Rudy Śląskiej – Halemby, Joachim Gnida – przypomina.
16 grudnia 1981 r., a więc zaledwie kilka dni po wprowadzeniu stanu wojennego, około 12.30 otworzono ogień do górników strajkujących w katowickiej kopalni „Wujek”. W wyniku użycia broni przez funkcjonariuszy ZOMO na terenie kopalni zginęło sześciu górników, a trzech kolejnych na skutek rozległych ran postrzałowych zmarło w szpitalu.
Każda z kilkunastu uczestniczących w biegu szkół z naszego regionu obierze sobie za patrona jednego z zabitych górników i będzie reprezentowana przez dziewięciu uczniów i opiekuna. Patronem biegu rudzkich gimnazjalistów jest oczywiście Joachim Gnida. Najlepsi biegacze gimnazjum w koszulkach z imieniem i nazwiskiem górnika oraz hasłem „Pamiętamy!” pobiegną pod Pomnik – Krzyż, poświęcony poległym górnikom z KWK „Wujek”, aby oddać im hołd. Wyruszą ok. 10.45 sprzed budynku szkoły w stronę cmentarza komunalnego, gdzie złożą wiązankę kwiatów przed tablicą upamiętniającą wszystkich halembian, którzy „zginęli w zawieruchach wojennych i w wyniku politycznej przemocy”. Na tablicy znajduje się także nazwisko patrona biegu, Joachima Gnidy. Następnie uczniowie pobiegną w sztafecie z dzielnicy Kochłowice do zbiegu ulic Wincentego Pola i Mikołowskiej w Katowicach, skąd o 12.45 wraz z reprezentantami pozostałych szkół wyruszą pod Pomnik - Krzyż.
25 listopada reprezentanci Gimnazjum nr 9 wzięli udział w prelekcji historycznej w Izbie Pamięci Kopalni „Wujek” w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności. Uczniowie spotkali się z uczestnikiem wydarzeń z 16 grudnia 1981 r., przewodniczącym komitetu strajkowego - Stanisławem Płatkiem. Zobaczyli również film dokumentalny zawierający wspomnienia górników - uczestników strajku, a także rodzin ofiar i ówczesnych pracowników służby zdrowia. - Pogłębienie wiedzy historycznej naszych uczniów dokonało się w miejscu niezwykłym, a to z całą pewnością przyczyniło się do głębszego zrozumienia przez nich idei biegu – podkreśla Gabriela Depta.