"Zbadaj swoje kości"
7 września w Rudzie Śląskiej pojawi się Osteobus Fundacji NEUCA dla Zdrowia, w którym mieszkańcy będą mogli wykonać bezpłatne badania kości, czyli densytometrię. To jedno z działań profilaktycznych, realizowanych przez Fundację w całej Polsce, które zalecane jest na drodze profilaktyki osteoporozy – schorzenia odpowiadającego za pogarszający się stan struktury kostnej, często bezbolesnego.
Osteobus będzie stacjonował w przy ul. Kubiny 8 w godzinach od 9:00 do 15:00. Udział w badaniu jest bezpłatny. Wymagane są jednak wcześniejsze zapisy, których można dokonywać bezpośrednio przed planowanym badaniem.
Badanie trwa około 10 minut i dedykowane jest osobom po 40. roku życia, szczególnie kobietom w wieku pomenopauzalnym, a pomiar wykonywany jest z odcinka lędźwiowego kręgosłupa (L1 - L5). Jeśli Pacjent cierpi na osteoporozę, warto aby zgłosił się z dokumentacją medyczną potwierdzającą chorobę i ostatnimi wynikami badań. Każdy pacjent otrzyma wydrukowany wynik i jego krótką interpretację oraz materiały edukacyjne o profilaktyce i leczeniu osteoporozy.
Przeciwskazaniem do wykonania badania jest ciąża, badanie RTG lub rezonans robiony w ciągu ostatniego pół roku, a także pierwsze dwa dni po podaniu środka kontrastowego.
Po badaniu densytometrycznym panie w wieku 50 – 80 lat mogą skorzystać także z bezpłatnej konsultacji medycznej.
W związku z aktualna sytuacja epidemiczną przed wejściem do busa każdy pacjent będzie miał zmierzoną temperaturę i będzie musiał dezynfekować ręce. Organizatorzy zachęcają do udziału w badaniu pacjentów, którzy nie mają podejrzeń zakażenia koronawirusem i posiadają maseczki zakrywające usta i nos.
Wszelkie szczegóły na temat terminów badań, lokalizacji i zapisów znajdują się na stronie Fundacji NEUCA dla Zdrowia w „Aktualnościach”.
Jak podaje Narodowy Fundusz Zdrowia: osteoporoza jest chorobą, która na świecie dotyka 22,1% kobiet oraz 6,1% mężczyzn powyżej 50. roku życia. Szacowana liczba osób chorych na osteoporozę w Polsce w 2018 roku, oparta na wskaźnikach epidemiologicznych, to 2,1 mln, z czego 1,7 mln to kobiety.
Fundacja NEUCA Dla Zdrowia powstała w 2013 roku. Jej działalność zmierza do budowania kultury zdrowia, a kluczowym celem, jaki sobie stawia, zgodnie z Narodowym Programem Zdrowia, jest dążenie do poprawy zdrowia i związanej z tym jakości życia społeczeństwa.