Abp Damian Zimoń honorowym obywatelem Rudy Śląskiej
24 listopada radni jednomyślnie przegłosowali projekt uchwały Prezydenta Miasta nadający tytuł Honorowego Obywatela Rudy Śląskiej Arcybiskupowi Damianowi Zimoniowi.
W uzasadnieniu uchwały czytamy o zasługach Księdza Arcybiskupa dla społeczności Śląska i tym samym Rudy Śląskiej. To abp Damian Zimoń zatwierdził wybór św. Barbary na patronkę miasta, a 6 czerwca 1998 r. podczas mszy świętej w kościele pod wezwaniem św. Barbary uroczyście przekazał to nadanie.
28 listopada 1996 roku Rada Miasta w Rudzie Śląskiej podjęła uchwałę o wyrażeniu woli ustanowienia św. Barbary patronką miasta Ruda Śląska z uwagi na kult i cześć jaką św. Barbara cieszy się wśród mieszkańców. Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów w swoim dokumencie z 3 lutego 1998 r. napisała: „(...) Najczcigodniejszy Damian Zimoń, Arcybiskup Katowicki, przychylając się do powszechnych próśb, za przychylną zgodą władz cywilnych, słusznie zatwierdził wybór Świętej Barbary, dziewicy i męczennicy, na Patronkę u Boga dla miasta Rudy Śląskiej. (...) rozważywszy przedstawioną prośbę (..) przychyla się do prośby i Świętą Barbarę, dziewicę i męczennicę dla miasta Ruda Śląska zatwierdza.”
6 czerwca 1998 roku ks. Arcybiskup podczas mszy świętej w kościele pod wezwaniem św. Barbary uroczyście przekazał oficjalne uznanie naszej patronki.
- W 2012 r. będziemy obchodzić 14. rocznicę tego wydarzenia. Będzie to kolejna okazja do podziękowania Księdzu Arcybiskupowi za naszą patronkę. Czynimy to także niniejszym wyróżnieniem, dziękując za wszelkie posługi duszpasterskie i sposób sprawowania urzędu arcybiskupiego - zawsze blisko człowieka i jego spraw – podkreśliła podczas sesji 24 listopada Grażyna Dziedzic prezydent miasta.
Ksiądz Abp Damian Zimoń urodził się 25 października 1934 roku w Niedobczycach koło Rybnika. Ukończył liceum w Rybniku, a następnie wstąpił do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1957 r. z rąk biskupa Juliusza Bieńka. Po święceniach pracował jako wikariusz, kolejno w parafiach: św. Marii Magdaleny w Tychach, Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Pszowie, św. Piotra i Pawła w Katowicach. Był wikariuszem adiutorem, a następnie proboszczem w parafii mariackiej w Katowicach.
W latach 1969–1975 pełnił funkcję wicerektora Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie, wykładał także w Studium Pastoralnym, Studium Teologicznym oraz na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, pełniąc jednocześnie funkcję Wielkiego Kanclerza Wydziału Teologicznego UŚ. W latach 1970-1977 kontynuował studia specjalistyczne z zakresu teologii pastoralnej (KUL) i historii liturgii w Papieskiej Akademii Teologii w Krakowie na seminarium ks. prof. Wacława Schenka, gdzie w 1977 roku uzyskał doktorat nauk teologicznych.
3 czerwca 1985 r. otrzymał święcenia biskupie i został mianowany biskupem katowickim, a po reorganizacji administracji kościelnej, 25 marca 1992.r. - arcybiskupem metropolitą katowickim.
Jak powiedziała prezydent miasta: - Trudno wyliczyć wszystkie pełnione przez Jego Ekscelencję funkcje w Kościele i otrzymane wyróżnienia. Abp Zimoń jest m.in. laureatem doktoratu honoris causa Uniwersytetu Śląskiego za wkład w kulturę Śląska i propagowanie godności ludzi pracy oraz Komandorem z Gwiazdą Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie. Nie sposób też wymienić wszystkich zasług Księdza Arcybiskupa dla społeczności śląskiej, zarówno w wymiarze powszechnym, jak i lokalnym. Głoszona przez Jego Ekscelencję Ewangelia Pracy, podkreślanie szacunku dla godności ludzkiej i jego pracy, która ma być nie tylko źródłem utrzymania, ale też drogą duchowego rozwoju człowieka, jest szczególnie bliska mieszkańcom Rudy Śląskiej.