720 lat Orzegowa

Orzegów ma już 720 lat. Z tej okazji Towarzystwo Miłośników Orzegowa zorganizuje szereg imprez, które będą się odbywać do końca roku. Najbliższa odbędzie się już sobotę, 24 maja, w godz. 15.30 – 21.00 na terenie byłej kopalni „Karol” (ul. Kopalnia Karol 3) w Rudzie Śląskiej – Orzegowie, przy budynku zabytkowej maszyny wyciągowej.
- Serdecznie zapraszam na „Majówkę na Karolu”, czyli festyn rodzinny, który będzie okazją nie tylko do zabawy, ale również poznania historii tego miejsca i jego szczególnego znaczenia dla naszej wyjątkowej dzielnicy, jaką jest Orzegów – mówi Jerzy Kasperek, prezes Towarzystwa Miłośników Orzegowa. Impreza rozpocznie się otwarciem wystawy fotograficznej „Historia kopalni Karol”. O godz. 16.00 wystąpi Orkiestra Dęta KWK „Pokój”, natomiast o godz. 17.00 zostanie odsłonięty wózek węglowy upamiętniający kopalnię „Karol”. Katarzyna Sroka, Krzysztof Kuczka i Marian Brzoza zaproszą do śląskiego śpiewania o godz. 17.15. Z kolei o godz. 18.00 wystąpi zespół Kon – Tiki. Na miejscu będą również stoiska garmażeryjne oraz atrakcje dla dzieci.
Kolejną imprezą, na którą zaprosi Towarzystwo Miłośników Orzegowa, będzie Noc Muzeów. Odbędzie się ona 30 maja br. o godz. 20.00 na zabytkowym cmentarzu parafialnym przy ul. Orzegowskiej. Nastąpi wtedy apel pamięci za poległych górników i powstańców z udziałem 77. Grunwaldzkiej Drużyny Harcerskiej, a także młodzieży z klas mundurowych IV Liceum Ogólnokształcącego im. H. C. Hoovera. W trakcie wydarzenia odbędzie się również poetycka prezentacja mieszkańców Orzegowa, którzy spoczywają w tym miejscu oraz wystawa fotograficzna „Rody orzegowskie”.
Tradycyjnie w dzielnicy odbędą się również uroczystości mające na celu uczczenie Powstańców Śląskich. Odbędą się one 20 czerwca br., w Narodowym Dniu Powstań Śląskich. Rozpoczną się o godz. 10.00 mszą św. w intencji poległych. Po nabożeństwie nastąpi apel pamięci i złożenie wieńców przy pomniku znajdującym się przy ul. Kard. A. Hlonda 27.
Lipiec i sierpień upłyną pod znakiem kultury. Na 3 lipca o godz. 17.00 przewidziano wernisaż wystawy fotograficznej Paula Rothera, którego zdjęcia są świadectwem przemian związanych z rozwojem przemysłu na Śląsku. Paul Rother urodził się w 1898 roku w Orzegowie, gdzie również odebrał edukację oraz pracował jako kowal w hucie cynku „Godulla”, a potem w kopalni „Hohenzollern” (później „Szombierki”). Pasjonował się jednak historią, astronomią i podróżami. W 1945 roku wraz z tysiącami Górnoślązaków został deportowany do Donbasu, ale udało się mu po kilku latach wrócić. Zmarł w 1986 roku. Jego prace będzie można podziwiać w Galerii „Czapla” Centrum Inicjatyw Społecznych MBP.
Z kolei 7 sierpnia br., o godz. 17.00, również w orzegowskim CIS-ie, odbędzie się wernisaż wystawy „Historia kopalni Karol”. – Będzie to kolekcja zdjęć z archiwum członków Towarzystwa Miłośników Orzegowa przedstawiająca życie górników i historię zakładu – mówi Jerzy Kasperek. Również w CIS MBP w każdy czwartek, w godz. od 17.00 do 19.00 będą się odbywać „Czwartki z muzyką i historią”. Będzie to okazja do zaprezentowania lokalnych wykonawców i posłuchania prelekcji o historii Orzegowa.
Urodzinowa feta nastąpi 6 września br., kiedy to na Burloch Arenie w godz. 14.00 – 21.00 odbędzie się festyn orzegowski. Planowane są wystawy, zajęcia animacyjne dla dzieci, występ katowickiej Orkiestry Dętej KW Policji oraz wieczór taneczny z Piotrem Herdziną. „Wisienką na torcie” będzie prezentacja makiety Orzegowa z 1826 roku. Atrakcje będą organizowane również jesienią. – Zaprosimy m.in. na sesję popularno-naukową „Orzegów na Górnym Śląsku” oraz spotkanie „karolowców” – zapowiada Jerzy Kasperek.
Warto wspomnieć, że wyjątkowe wydarzenie przygotowuje też Społeczny Komitet Obchodów 720-lecia Orzegowa. Odbędzie się ono na zakończenie wakacji, 30 sierpnia o godz. 15.00. – Imprezę organizujemy wspólnie z Zakładem Przetwórstwa Mięsnego Kuś, który obchodzi swoje 35-lecie - mówi Iwona Skrzypczyk Sikora, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 36 w Orzegowie i członek Komitetu. Na orzegowskim rynku (w razie niepogody na Burloch Arenie) wystąpią różni artyści, planowanych jest wiele atrakcji dla dzieci i wspólna zabawa.
Przypomnijmy, że pierwsze wzmianki o Orzegowie pochodzą z przełomu XII i XIII wieku. Właścicielami miejscowości była m.in. rodzina Gierałtowskich, a od 1826 r. Karol Godula. W 1768 roku powstała tu pierwsza kopalnia „Król Dawid”. Rozwój górnictwa w XIX i XX wieku przyczynił się do rozkwitu gospodarczego oraz społecznego Orzegowa. Na terenie dzisiejszej dzielnicy Rudy Śląskiej wydobycie prowadziły jeszcze kopalnia „Orzegów” oraz „Karol”, która działała do 1970 roku (pod koniec działalności jako część bytomskiej kopalni „Szombierki”). Towarzystwo Miłośników Orzegowa podejmuje starania, by ocalić pamiątki po tym zakładzie. – Jedną z nich jest budynek z dwucylindrową maszyną parową szybu Jurand, którą wyprodukowano w 1893 roku – przypomina prezes TMO. W Plebiscycie 1921 roku większość Orzegowian opowiedziała się za przyłączeniem do Polski, co nastąpiło rok później. Z kolei w 1951 roku Orzegów połączono z Rudą. W 1959 roku wraz z innymi dzielnicami utworzył Rudę Śląska.
