1500 km w pół dnia
W 12 godzin ponad 1500 kilometrów. Taki dystans zdecydowało się pokonać 14 zawodników z około setki uczestników organizowanego już po raz 16. w Rudzie Śląskiej ultrabiegu. W tym roku ta niezwykła impreza ma wyjątkowy charakter. 1500 km to odległość dzieląca Rudę Śląską od Watykanu. W ten sposób ultramaratończycy chcą uczcić pamięć kanonizowanego w najbliższą niedzielę Jana Pawła II.
- To będzie wyjątkowy bieg. Chcemy w ten sposób podziękować Janowi Pawłowi II za wszystko co zrobił i czego dokonał – podkreśla rudzki ultramaratończyk August Jakubik. Zawodnicy będą musieli przebiec średnio ponad 107 km w czasie 12 godzin. Wśród biegaczy, którzy zamierzają podjąć się tego wyzwania znalazło się 13 mężczyzn oraz 1 kobieta. Pięcioro z nich to mieszkańcy Rudy Śląskiej. Cała czternastka do biegu wystartuje w specjalnych koszulkach. W sumie w ultramaratonie wystartuje 100 zawodników.
Start 12 godzinnego biegu odbędzie się w najbliższą sobotę 26 kwietnia. Zawodnicy o godz. 7:00 wyruszą z pl. Jana Pawła II i na pętli o długości 1310 m, która przebiegać będzie ul. Smolenia, Objazdową, Markowej i Damrota, będą przez 12 godzin pokonywać kolejne kilometry. Organizatorzy dla zawodników startujących w zawodach przygotowali 40 kg bananów, 600 l wody, 20 kg pomarańczy,100 l coli, 100 l soków, 20 kg ciastek oraz 20 tabliczek czekolady.
Do faworytów sobotniego biegu należą: wśród kobiet rekordzistka Polski w biegu 24 godzinnym, reprezentująca AZS AWF Katowice Aleksandra Niwińska, natomiast wśród panów Ireneusz Czapiga, zwycięzca rudzkiego biegu z ostatnich trzech lat oraz Andrzej Radzikowski, aktualny Mistrz Polski w biegu 24 godzinnym. - Rudzki bieg dwunastogodzinny z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością i uznaniem wśród biegaczy. Rozpoczynaliśmy od kilkunastu uczestników. W tym roku wystartuje ich setka, w tym zawodnicy z Litwy, Białorusi oraz Czech - zapowiada organizator biegu oraz jego pomysłodawca, August Jakubik. Wśród startujących w biegu znajdzie się również 6 rudzian, którzy powalczą o prymat na Śląsku, gdyż rudzkie zawody będą równocześnie Mistrzostwami Śląska w biegu 12 godzinnym.
Jednymi z największych osiągnięć w historii rozgrywania rudzkiego biegu 12 godzinnego może pochwalić się August Jakubik, który jako jedyny wziął udział we wszystkich dotychczasowych jego edycjach. W 2000 r. zajął również drugie miejsce przebiegając dystans ponad 140 km. W ubiegłym roku zwycięzcą rudzkiego biegu został Ireneusz Czapiga ze Świętochłowic, który podczas 12 godzin pokonał dystans ponad 135 km. W 14 - letniej historii rozgrywania biegu najdłuższy dystans pokonał Maciej Ciepłak, który w 2004 r. w 12 godzin pokonał 144 km 236 m, co do tej pory jest rekordem Polski.
Historia rozgrywania biegu 12 godzinnego w Rudzie Śląskiej sięga 1999 r., kiedy to na pomysł jego zorganizowania wpadł znany rudzki ultramaratończyk August Jakubik. Okazją miała być 40.rocznica powstania Rudy Śląskiej. Trasa pierwotnie przebiegać miała przez wszystkie dzielnice miasta, jednak ze względów logistycznych areną zmagań został stadion „Wawelu” Wirek. Pierwsze zawody zgromadziły na starcie 15 uczestników, a ich zwycięzcą został Ukrainiec Wiktor Łozownik. Od kilku lat zwody odbywają się w centralnej części miasta w Nowym Bytomiu.
Dopełnieniem tegorocznego biegowego święta w Rudzie Śląskiej będzie rywalizacja sztafet. Na tej samej trasie co zawodnicy biegu głównego wystartuje 10 drużyn czteroosobowych reprezentujących różne grupy społeczne Rudy Śląskiej. Podczas 4 godzinnych zmagań zobaczymy m.in. drużyny złożone z kobiet, strażników miejskich, czy nauczycieli.
Program XV Międzynarodowego Rudzkiego Biegu 12 godzinnego:
7:00 start biegu 12 h – Plac Jana Pawła II
13:30 start biegu sztafetowego – Plac Jana Pawła II
17:30 zakończenie biegu sztafetowego
18:30 dekoracja sztafet – Plac Jana Pawła II
19:00 zakończenie biegu 12 h
20:20 dekoracja uczestników biegu 12 h (hala MOSiR ul. Hallera)