Informacje o Programie Czyste Powietrze

Dofinansowane przez Unię Europejską - NextGenerationEU
W ramach Centrum Usług Społecznych w Rudzie Śląskiej działa Gminny Punkt konsultacyjno-informacyjny mieszczący się w siedzibie Centrum Usług Społecznych, który ma na celu:
- zapewnienie mieszkańcom wsparcia przy ubieganiu się o dofinansowanie w ramach Programu „Czyste Powietrze”,
- udzielenie pomocy przy rozliczeniu zakończonej inwestycji poprzez pomoc przy wypełnieniu wniosku o płatność.
Dane o wdrażaniu Programu Priorytetowego Czyste Powietrze na terenie Rudy Śląskiej według stanu na 31.03.2025 roku:
- liczba złożonych wniosków o dofinansowanie – 1527
- liczba zawartych umów o dofinansowanie – 1386
- liczba zrealizowanych przedsięwzięć – 1104
- kwota wypłaconych dotacji – 15 522 442,24 zł
Jaki jest cel Programu?
„Czyste powietrze” to kompleksowy program, którego celem jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej jednorodzinnych budynków mieszkalnych.
Do kogo jest skierowany?
Program skierowany jest do osób fizycznych, które są minimum 3 lata do dnia złożenia wniosku o dofinansowanie właścicielami/współwłaścicielami budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub wydzielonego w takim budynku lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą (maksymalnie wyodrębnione mogą być 2 lokale mieszkalne w budynku). W przypadku nabycia tego budynku lub lokalu w drodze spadku minimalny okres wskazany powyżej nie ma zastosowania.
Okres przejściowy
Beneficjenci, którzy od 28.05.2024 roku posiadają faktury za zrealizowane przedsięwzięcia i nie zdążyli złożyć wniosku o dotację na wynikające z nich koszty kwalifikowane, mogą to zrobić teraz, w terminie kolejnych 4 miesięcy (tj. od 31.03.2025 roku do 31.07.2025 roku). Wnioski te muszą być zgodne z nowym programem (przewidziano kilka odstępstw od nowych zasad).
Zakres wspieranych przedsięwzięć
- pokrycie kosztu wykonania audytu energetycznego oraz świadectwa charakterystyki energetycznej,
- wymiana źródła ciepła, przyłącza, instalacje,
- ocieplenie przegród budowlanych, stolarka okienna i drzwiowa, bramy garażowe, wentylacja
Zasady otrzymania dofinansowania w Programie Czyste Powietrze
W ramach programu wyróżniamy 3 poziomy dofinansowania:
- podstawowy, w ramach którego dochód roczny wnioskodawcy nie może przekroczyć 135 000 zł (brany jest pod uwagę tylko dochód beneficjenta, a w przypadku małżonków, którzy dokonali wspólnego rozliczenia, wykazuje się wspólnie osiągnięty dochód podzielony na pół). Intensywność dofinansowania – do 40%.,
- podwyższony, w ramach którego średni miesięczny dochód gospodarstwa domowego wieloosobowego nie może przekroczyć 2250 zł/osobę, a w przypadku gospodarstwa jednoosobowego 3150 zł/osobę. Jeżeli jest prowadzona działalność gospodarcza przez beneficjenta lub małżonka beneficjenta roczny przychód nie może przekroczyć czterdziestokrotności kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę. Intensywność dofinansowania – do 70%.,
- najwyższy, w ramach którego średni miesięczny dochód gospodarstwa domowego wieloosobowego nie może przekroczyć 1300 zł/osobę, a w przypadku gospodarstwa jednoosobowego 1800 zł/osobę, lub gdy beneficjent ma ustalone prawo do otrzymywania zasiłku stałego, zasiłku okresowego, zasiłku rodzinnego lub specjalnego zasiłku opiekuńczego (zasiłek musi przysługiwać w każdym z kolejnych 6 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc złożenia wniosku o wydanie zaświadczenia oraz co najmniej do dnia złożenia wniosku o dofinansowanie). Jeżeli jest prowadzona działalność gospodarcza przez beneficjenta lub małżonka beneficjenta roczny przychód nie może przekroczyć dwunastokrotności kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę. Intensywność dofinansowania – do 100%..
Warunkiem koniecznym złożenia wniosku o dofinansowanie jest wykonanie audytu energetycznego wraz z dokumentem podsumowującym audyt energetyczny przed realizacją przedsięwzięcia oraz wykonanie świadectwa charakterystyki energetycznej po zakończeniu inwestycji. Oba te dokumenty muszą być podpisane przez osobę wpisaną do rejestru osób uprawnionych do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej (wykaz dostępny jest na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii) oraz powinny być poprzedzone wizytą w domu.
Podatek od towarów i usług (VAT) jest kosztem niekwalifikowanym.
Rozpoczęcie przedsięwzięcia rozumiane jest, jako poniesienie pierwszego kosztu kwalifikowanego (data wystawienia pierwszej faktury lub równoważnego dokumentu księgowego) i może nastąpić nie wcześniej niż sześć miesięcy przed datą złożenia wniosku o dofinansowanie.
Przedsięwzięcie może być realizowane wyłącznie w istniejących budynkach/lokalach mieszkalnych, które uzyskały pozwolenie na budowę do 31.12.2020 roku.
Na jeden budynek/lokal mieszkalny może zostać udzielona i wypłacona dotacja na podstawie jednego wniosku o dofinansowanie.
Formy dofinansowania:
- dotacja;
- dotacja na częściową spłatę kapitału kredytu bankowego;
- dotacja z prefinansowaniem (dostępna jest tylko w podwyższonym i najwyższym poziomie dofinansowania za pośrednictwem operatora). Warunkiem otrzymania dotacji z prefinansowaniem jest załączenie do wniosku o dofinansowanie podpisanej umowy z wykonawcą na realizację określonego zakresu przedsięwzięcia z opcją prefinansowania. Możliwe jest zawarcie nie więcej niż 3 umów. Wykonawca, z którym Beneficjent podpisuje umowę musi działać na rynku usług budowlanych, remontowych lub montażowych co najmniej 1 rok albo posiadać doświadczenie w realizacji co najmniej piętnastu inwestycji dla Beneficjentów w programie priorytetowym „Czyste Powietrze”.
W przypadku gdy w budynku/lokalu mieszkalnym prowadzona jest działalność gospodarcza nieprzekraczająca powierzchni 30% wysokość dofinansowania jest pomniejszana proporcjonalnie do powierzchni wykorzystywanej do prowadzenia działalności gospodarczej.
Pompy ciepła oraz kotły zgazowujące drewno i kotły na pellet podlegają dofinansowaniu tylko te, które zostały wpisane na Listę Zielonych Urządzeń i Materiałów.
Nowe Czyste Powietrze dopuszcza pozostawienie kominków wykorzystywanych na cele rekreacyjne, czyli bez rozprowadzenia ciepła. Trwałe ich wyłączenie musi być potwierdzone odpowiednim protokołem kominiarskim wydanym przez mistrza kominiarskiego. Kominek musi spełniać wymogi ekoprojektu.
Okres realizacji przedsięwzięcia wynosi:
- dla dotacji oraz dotacji z prefinansowaniem: do 24 miesięcy od daty złożenia wniosku o dofinansowanie,
- dla dotacji na częściową spłatę kapitału kredytu: do 18 miesięcy od daty złożenia wniosku o dofinansowanie.
Natomiast nie później, niż do 30.06.2032 roku.
Czas realizacji programu (lata 2018-2032):
- podpisywanie umów z Beneficjentami – do 31.12.2030 roku
- wydatkowanie środków przez WFOŚiGW w Katowicach – do 31.12.2032 roku.
Po zakończonym przedsięwzięciu Beneficjent powinien złożyć wniosek o płatność wraz z wymaganymi dokumentami - maksymalnie w 3 transzach.
Okres trwałości wynosi 5 lat od daty zakończenia przedsięwzięcia. W okresie trwałości Beneficjent nie może zmienić przeznaczenia budynku/lokalu z mieszkalnego na inny, nie może zdemontować urządzeń, instalacji oraz wyrobów budowlanych zakupionych i zainstalowanych w trakcie realizacji przedsięwzięcia z wyjątkiem wymiany wadliwych instalacji lub urządzeń na inne o parametrach nie gorszych od urządzeń zdemontowanych, a także nie może zainstalować dodatkowych źródeł ciepła, niespełniających warunków.
Zasady wydatkowania środków dotacji w programie Czyste Powietrze
Koszty w programie Czyste Powietrze powinny być ponoszone zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, należy sprawdzić czy ceny materiałów i usług nie są zawyżone w odniesieniu do cen i stawek rynkowych. Więcej informacji na stronie Programu "Czyste Powietrze".
Szczegółowe informacje o składaniu i rozpatrywaniu wniosków o dofinansowanie zawarte są w Regulaminie naboru wniosków o dofinansowanie przedsięwzięć w formie dotacji w ramach Programu Priorytetowego "Czyste Powietrze".
Dokumentację programową oraz wzory dokumentów można pobrać na stronie internetowej Centrum Usług Społecznych.
Jak złożyć wniosek
Formularz wniosku dostępny jest w GWD – generatorze wniosków o dofinansowanie. Niezależnie od wybranego sposobu składania wniosku, musi on być wypełniony w systemie GWD.
Gdzie złożyć wniosek o dofinansowanie?
- osobiście w Punkcie konsultacyjno-informacyjnym działającym w ramach Centrum Usług Społecznych w Rudzie Śląskiej przy ul. Markowej 20, pokój nr 4 (parter)
poniedziałki od 10:00 do 15:00
wtorki i środy od 8:00 do 12:00
czwartki od 12:00 do 17:00
nr telefonu 32 344 03 23 wew. 372 (czynny w godzinach urzędowania Punktu) - elektronicznie za pośrednictwem generatora wniosków o dofinansowanie
Ważne: wnioski o dofinansowanie na poziomie podstawowym i podwyższonym można składać m.in. za pośrednictwem gminnego punktu konsultacyjno-informacyjnego prowadzonego w ramach Centrum Usług Społecznych w Rudzie Śląskiej. Natomiast w przypadku ubiegania się o dofinansowania na poziomie najwyższym oraz dofinansowania z prefinansowaniem, konieczne jest złożenie wniosku za pośrednictwem operatora. W przypadku podwyższonego poziomu dofinansowania – opcjonalnie.
Obecnie Gmina Ruda Śląska jest w trakcie podpisywania porozumienia z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach w sprawie pełnienia roli operatora programu na terenie Naszego Miasta, dlatego też w przypadku chęci skorzystania z pomocy Gminy w powyższym zakresie, konieczne jest zakończenie formalności związanych z wspomnianym wyżej porozumieniem.
Warto wiedzieć
Istnieje możliwość sprawdzenia statusu wniosku o dofinansowanie na stronie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Wyliczenie wysokości raty do spłaty pożyczki ułatwia kalkulator rat pożyczki.
Z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach można się skontaktować za pomocą formularza kontaktowego - pracownik merytoryczny skontaktuje się z Państwem w ciągu maksymalnie 2 dni roboczych.
Uwaga
- Wnioski składane w ramach programu „Czyste Powietrze” rozpatrywane są przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW), właściwe dla lokalizacji budynku, w którym realizowane jest przedsięwzięcie.
- Wniosek składany w postaci papierowej – jeśli wnioskodawca nie dysponuje podpisem elektronicznym, po wypełnieniu wniosku w GWD, należy zatwierdzić wniosek w systemie aż do uzyskania statusu wniosku „oczekuje na złożenie”, a następnie wydrukować ten wniosek z systemu GWD, podpisać go swoim odręcznym podpisem i dostarczyć w postaci papierowej wraz z załącznikami w postaci papierowej (z wymaganymi podpisami) do właściwego WFOŚiGW, zgodnie z powyższą zasadą. Wniosek w postaci papierowej złożony z oznaczeniem „wydruk roboczy” nie będzie rozpatrywany.
- Wnioski złożone do niewłaściwego terytorialnie WFOŚiGW lub NFOŚiGW nie będą rozpatrywane.
Dodatkowe informacje na temat Programu można uzyskać na poniższych stronach internetowych programu "Czyste powietrze" oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Ostrzeżenie dla wnioskodawców i beneficjentów programu "Czyste powietrze"

W trosce o wnioskodawców i beneficjentów programu „Czyste Powietrze” Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przygotował ostrzeżenie przed nierzetelnymi wykonawcami, którzy – w ramach dotacji z Programu – oferują urządzenia grzewcze do nieocieplonych domów, co może skutkować wysokimi rachunkami za ciepło w okresie grzewczym. Często nieuczciwe praktyki powiązane są z pełnomocnictwem w nieuczciwych celach. Dlatego tak ważna jest czujność.
Pamiętaj: dotacja jest dla Ciebie, nie dla Wykonawcy.
