Przed nami „majówka”
Międzynarodowe Święto Pracy, Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja – początek maja to czas ważnych świąt narodowych. W tych dniach w Rudzie Śląskiej będą organizowane różne atrakcje i uroczystości. To też czas, w którym każdy bardzo prosto może zamanifestować swój patriotyzm - poprzez wywieszenie biało-czerwonej flagi.
W niedzielę 1 maja w Rudzie Śląskiej rozpocznie się cykl festynów rodzinnych „Cztery pory roku”. Będą się one odbywać w Parku im. Augustyna Kozioła w dzielnicy Ruda. Podczas pierwszej imprezy program artystyczny „Jest na mapie świata maleńki znak” przedstawi Amatorski Teatr „Pierro” z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2. Suity wokalno – taneczne z różnych regionów Polski przedstawi z kolei Szkoła Taneczna „Arabeska” z Rudy Śląskiej. Swoje utwory zaprezentuje również Todo Art Trio. Muzycy grają ze sobą już od 1994 i ciągle wzbogacają swój repertuar zarówno o oryginalne dzieła mistrzów, jak też o nowe aranżacje muzyki klasycznej i rozrywkowej autorstwa Dawida Smykowskiego. – Cały cykl odbędzie się w odnowionym rudzkim Parku Kozioła. Imprezy będą się zaczynać o godz. 16.00 – informuje Andrzej Trzciński, naczelnik Wydziału Kultury i Kultury Fizycznej w Rudzie Śląskiej. Kolejne festyny odbędą się 26 czerwca, 14 sierpnia i 25 września.
Rudzki Aquadrom dodatkowe atrakcje zapowiada już na 30 kwietnia. - Majówka to doskonała okazja, aby spędzić czas z najbliższymi – mówi Bartłomiej Jarocha, prezes Aquadromu. - Dlatego 30 kwietnia i 1 maja nastąpi kumulacja naszych atrakcji. Obiecujemy, że w tych dniach każdy znajdzie coś dla siebie – zapewnia. Dmuchańce, zorbing, wspólne grillowanie, pokazy ratownictwa oraz ponad 200 nagród do wygrania – to tylko niektóre atrakcje, jakie czekają na klientów podczas majówki w Aquadromie.
Dobrą zabawę zapewnią animatorzy, którzy nie pozwolą najmniejszym aquadromowiczom na chwilę nudy. Poszaleć będzie można w kuli do zorbingu oraz na dmuchańcach, a także pościgać się łódkami, jakich jeszcze w rudzkim aquaparku nie było. Ciekawscy odwiedzą podbasenie, które skrywa liczne tajemnice, a przyszli ratownicy dowiedzą się, jak udzielać pierwszej pomocy. - Majówka będzie tylko przedsmakiem oferty wakacyjnej, jaką szykujemy dla naszych klientów – zapowiada prezes Jarocha. - Już teraz mogę powiedzieć, że dziedziniec będzie tętnił życiem – dodaje.
Również 1 maja rozpocznie się 7. sezon działalności Muzeum PRL-u w Rudzie Śląskiej – Bielszowicach. Podczas majówki placówka będzie czynna od godz. 10.00 do 18.00. - Przygotowaliśmy wiele nowych wystaw, eksponatów, a także przyjęliśmy kolejny pomnik do Parku Pomników – mówi Monika Żywot, prezes Fundacji Minionej Epoki. - We współpracy z katowickim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej przygotowaliśmy trzy nowe wystawy: „Koniec i początek. Rok 1945 na Górnym Śląsku”, „Milcząc, wołają”, oraz „Wybory 1947 roku” – wymienia. W budynku starej wozowni pojawi się ciekawostka na skalę całego kraju. – Dzięki współpracy z Galerią Socrealizmu - Muzeum Zamoyskich w Kozłówce będzie można oglądać kopie malarskie najlepszych dzieł malarzy okresu socrealizmu – informuje Monika Żywot. - Kopie wykonane na zamówienie naszego muzeum nadzorował prof. Romuald Kołodziej z UMCS w Lublinie – dodaje.
Wyjątkowy dzień przypada na 2 maja. Jest to święto flagi oraz rocznica wybuchu III powstania śląskiego, które zaczęło się w nocy z 2 na 3 maja. – Jak co roku zwracam się z apelem do mieszkańców Rudy Śląskiej, by w ten szczególny dzień wywiesić flagi narodowe – mówi Grażyna Dziedzic. – Dzień flagi to wyraz naszej radości, że wreszcie żyjemy w wolnym, demokratycznym kraju. To okazja do wyrażenia szacunku zarówno dla narodowego sztandaru, jak i dla ludzi, którzy za Polskę oddali życie, także w trakcie Powstań Śląskich – podkreśla prezydent miasta Grażyna Dziedzic.
Uroczystość z okazji rocznicy III Powstania Śląskiego zostanie zorganizowana w Orzegowie. – Po raz kolejny stowarzyszenia, instytucje oraz szkoły działające w dzielnicy chcą uczcić orzegowian, którzy licznie włączyli się w działalność narodową i byli pierwszymi ofiarami niemieckich represji w czasie II wojny światowej – mówi Agnieszka Płaszczyk, kierownik Centrum Inicjatyw Społecznych MBP. Uroczystości rozpoczną się 2 maja o godz. 11.00 mszą świętą w kościele pw. św. Michała Archanioła, po której harcerze z 77 Rudzkiej Grunwaldzkiej Drużyny Harcerskiej „Twierdza” odczytają apel poległych. Po tej części Krzysztof Gołąb, dyrektor Muzeum Miejskiego, wygłosi wykład na temat walk narodowowyzwoleńczych na Śląsku. Po nim w programie artystycznym wystąpią uczniowie z Gimnazjum nr 5 im. Powstańców Śląskich. - Miejsce uroczystości jest symboliczne, gdyż przy ul. Kard. A. Hlonda 27 stał pomnik Powstańców Śląskich. Został on zburzony w roku 1939 r. przez Niemców rękoma samych powstańców w celu ich upokorzenia – mówi Agnieszka Płaszczyk.
Jak co roku z okazji Dnia Konstytucji 3 Maja oraz święta Najświętszej Marii Panny Królowej Polski w mieście zostanie odprawiona uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny i mieszkańców. Odbędzie się ona w kościele p.w. Trójcy Przenajświętszej w Rudzie Śląskiej – Kochłowicach o godz. 10.30. Po mszy nastąpi przemarsz pod pomnik Powstańców Śląskich i złożenie kwiatów.
Przypomnijmy, że Międzynarodowy Dzień Pracy został ustanowiony w 1889 roku dla upamiętnienia wydarzeń majowych w Chicago w Stanach Zjednoczonych. Święto to jest uczczeniem pamięci ofiar, które zginęły w trakcie demonstracji, a domagały się między innymi 8-godzinnego dnia pracy. Z kolei Dzień Flagi RP obchodzimy od 2004 roku. Jest to również Dzień Polonii i Polaków za granicą. Właśnie w tym dniu w 1945 r. polscy żołnierze zdobywający stolicę hitlerowskich Niemiec umieścili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa oraz na Reichstagu. W latach PRL-u właśnie w tym dniu zdejmowano po 1 maja flagi państwowe, aby nie były eksponowane w dniu zniesionego przez władze komunistyczne Święta Konstytucji 3 Maja. Swoje święto flagi obchodzą także Stany Zjednoczone, Meksyk, Finlandia, Litwa czy Ukraina. Święto Narodowe 3 Maja zostało ustanowione po raz pierwszy w roku 1919, zniesione oficjalnie w 1951 r., a następnie przywrócone ustawą w roku 1990. Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie, a drugą na świecie, po Konstytucji Stanów Zjednoczonych.