Narodowe Czytanie w Rudzie Śląskiej
Po raz kolejny Ruda Śląska przyłącza się do ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie. Już w najbliższą sobotę /3 września/ o godz. 11.00 na rudzkim rynku odbędzie się wspólne czytanie fragmentu „Quo vadis”. To właśnie dzieło Henryka Sienkiewicza zostało wybrane jako lektura tegorocznej edycji wydarzenia.
- Tegoroczne Narodowe Czytanie w Rudzie Śląskiej będzie wyjątkowe – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic. – Niedawno przeżywaliśmy sportowe emocje podczas Igrzysk Olimpijskich, dlatego postanowiliśmy zaprosić do wspólnego czytania wybitnych sportowców, przede wszystkim rudzkich olimpijczyków – dodaje. Zaproszenie do wspólnego przeżywania przygód bohaterów „Quo vadis” przyjął m.in. Jan Benigier, srebrny medalista Olimpiady w Montrealu, a także olimpijczycy: Zuzanna Radecka-Pakaszewska i Jerzy Sobera. Fragment „Zakończenie Igrzysk” czytać będzie również ultramaratończyk August Jakubik. - Zapraszam wszystkich na rudzki rynek do wspólnego czytania – mówi prezydent Dziedzic. – Każdy może przyjść z własnym egzemplarzem, by otrzymać pamiątkową pieczęć – dodaje.
Jan Benigier jest srebrnym medalistą Igrzysk Olimpijskich w Montrealu, które odbyły się w 1976 roku. Był członkiem polskiej drużyny piłkarskiej na pozycji napastnika. Oprócz sukcesu olimpijskiego ma na koncie tytuł Mistrza Polski, który zdobył 3-krotnie oraz Puchar Polski. Choć urodził się w Radomsku, swoje dorosłe życie związał z Rudą Śląską, w której od lat mieszka z rodziną.
Z kolei rudzianką z urodzenia jest biegaczka, 2-krotna olimpijka oraz 2-krotnia Mistrzyni Polski - Zuzanna Radecka – Pakaszewska. Startowała na olimpiadzie w Sydney w roku 2000 oraz cztery lata później w Atenach, gdzie zajęła 4. miejsce w finale sztafety 4x400 metrów. Reprezentowała Polskę również na Mistrzostwach Europy w 2002 r., podczas których zdobyła brązowy medal w sztafecie 4x400 m. Obecnie jest nauczycielem wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej nr 15 w Rudzie Śląskiej.
Swoje życie związał z Rudą Śląską również Jerzy Sobera. Jest hokeistą, wychowankiem Polonii Bytom. Grał także w TTH Metron Toruń, Cracovii czy SKH Sanok. Był członkiem reprezentacji Polski, uczestniczył w turniejach mistrzostwa świata oraz Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Albertville w 1992 roku. Po zakończeniu czynnej kariery sportowej nadal pozostał blisko związany z hokejem. W 2007 roku założył w Rudzkie Towarzystwo Hokejowe Zryw, którego jest prezesem.
- Ruda Śląska może pochwalić się wieloma sportowcami, którzy osiągali wybitne sukcesy i na trwałe zapisali się w historii polskiego sportu – przypomina Grażyna Dziedzic. – Niezmiernie się cieszę, że z niektórymi mamy szansę spotkać się przy okazji Narodowego Czytania – mówi prezydent Rudy Śląskiej.
Do wyjątkowych sportowców z pewnością można także zaliczyć ultramaratończyka Augusta Jakubkia. Jest m.in. rekordzistą Polski w biegu 48 godzinnym, przebiegł 66 ultramaratonów oraz 150 maratonów. Jest współorganizatorem wielu imprez biegowych w całej Polsce. Ostatnio przebiegł prawie 3 tys. km z Rudy Śląskiej do Santiago de Compostela.
Tegoroczna lektura została wybrana podczas internetowego głosowania spośród pięciu propozycji. Dzieło Sienkiewicza konkurowało z „Chłopami” Władysława St. Reymonta, „Weselem” Stanisława Wyspiańskiego, „Popiołami” Stefana Żeromskiego oraz powieścią Marii Dąbrowskiej „Noce i dnie”. Adaptację powieści przygotował Tomasz Burek, krytyk literacki, literaturoznawca i eseista. Dzięki temu „Quo vadis” będzie można przeczytać w ciągu jednego dnia. Pozwoli to także wybrać konkretne rozdziały, które mogą być czytane niezależnie od pozostałych.
- Gorąco zachęcam wszystkich Państwa do wspólnego czytania „Quo vadis” 3 września 2016 roku. Chciałbym, aby po raz kolejny Narodowe Czytanie było dla nas wszystkich czasem inspirujących refleksji, przynoszącym radość z kontaktu z prawdziwie wielką literaturą – napisał w liście inaugurującym akcję Prezydent RP Andrzej Duda.
Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a w rok później „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. Natomiast w ubiegłym roku lekturą była „Lalka” Bolesława Prusa, która była czytana w ponad 1600 miejscowościach w całej Polsce.
Przypomnijmy, że „Quo vadis” to powieść historyczna, której akcja rozgrywa się głównie w Rzymie podczas końcowych lat panowania Nerona. Głównym wątkiem powieści jest miłość Winicjusza, patrycjusza rzymskiego do Ligii, wyznającej chrześcijaństwo zakładniczki pochodzącej z plemienia Ligów. Tytuł odwołuje się do pytania „Dokąd idziesz, Panie?” (Quo vadis, Domine?) wypowiedzianych według legendy przez apostoła Piotra do Chrystusa. Powieść została opublikowana w latach 1895-1896 w odcinkach w warszawskiej „Gazecie Polskiej” oraz w krakowskim dzienniku „Czas” i „Dzienniku Poznańskim”. Pierwsze wydanie „Quo vadis” ukazało się w Krakowie w 1896 r. Powieść odniosła światowy sukces i została przetłumaczona na ponad pięćdziesiąt języków.