Header decorative image
Kir Żałobny

Aktualności

Czytaj cały artykuł
Mężczyzna w odblaskowej kamizelce steruje dronem, dron ustawiony jest na podłożu.

W trosce o czyste powietrze

Ruda Śląska zakupiła drona wyposażonego w kamery i systemy teledetekcyjne, badające skład dymu z kominów.

Czytaj cały artykuł
Narzędzia do malowania ułożone na folii - pędzle, wałek, taśma.

Ruszają prace społecznie użyteczne

Ruszyła realizacja prac społecznie użytecznych w Rudzie Śląskiej. Prace będą wykonywane przez 45 osób od dziś do 29 listopada. Przepracują one ponad 18 tysięcy godzin.

Czytaj cały artykuł
Jezdnia, przejśice dla pieszych, drzewa, toty tramwajowe, w tle porośnięta trawą hałda.

Rudzka hałda pomoże przywrócić błękit

Hałda przy ul. Niedurnego ma szansę zostać jednym z czterech demonstracyjnych wdrożeń, mających na celu zwiększenie powierzchni obszarów zielonych na terenie województwa śląskiego.

Czytaj cały artykuł
Dwie kobiety uśmiechają się do siebie.

Bezpłatna mammografia w lutym

Lux Med Diagnostyka zachęca do udziału w bezpłatnej mammografii.

Czytaj cały artykuł
Na niebieskim tle napis: tydzień pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem, godło oraz napis Ministerstwo Sprawiedliwości.

Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem

Od 19 do 25 lutego br. trwa Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem, w którym uczestniczą m.in. członkowie Izby Adwokackiej w Katowicach.

Czytaj cały artykuł
Dziewczynka rysujca w książeczce na dywanie.

Rusza rekrutacja do miejskich przedszkoli

1 marca w Rudzie Śląskiej ruszy elektroniczna rekrutacja do miejskich przedszkoli. Na złożenie wniosku o przyjęcie dziecka do placówki rodzice mają czas do 15 marca.

Czytaj cały artykuł
Harmonogram spotkań z prezydentem Michałem Pierończykiem, zdjęcie prezydenta, logo Rudy Śląskiej.

Prezydent Rudy Śląskiej znów spotka się z mieszkańcami w dzielnicach

19 lutego odbędzie się pierwsze z kolejnej serii spotkań prezydenta Michała Pierończyka z mieszkańcami w dzielnicach miasta.

Czytaj cały artykuł
Dwupiętrowa kamienica z cegieł z białymi oknami. Wejście po kilku schodach. W tle niebo.

Będą kolejne mieszkania

25 dodatkowych mieszkań planują pozyskać do końca tego roku władze Rudy Śląskiej. 11 z nich, przy ul. Krasińskiego 6, jest już gotowych na przyjęcie mieszkańców.

Czytaj cały artykuł
Dzwonek i wykrzyknik, tekst "komunikat", logo Rudy Śląskiej.

Wzmożony ruch pojazdów wojskowych

Od 12 lutego 2024 r., na drogach niemal całego kraju będzie odbywał się ruch kolumn pojazdów wojskowych w związku z cyklicznymi ćwiczeniami.

Czytaj cały artykuł
Podobizna psa na grafice zapowiadającej akcję.

Walentynkowy prezent dla zwierzaków

Walentynkowa akcja charytatywna „Kocham Rudą Faunę” rusza w Rudzie Śląskiej już po raz dwunasty.

Czytaj cały artykuł
grafika na czerwonym tle mikrofon i informacje o konkursie, w prawym górnym rogu  logo 65 lat miasta Ruda Śląska

O Rudzki Mikrofon

Młodzieżowa Rada Miasta organizuje VII edycję konkursu „O Rudzki Mikrofon”. Zgłoszenia przyjmowane są do 15 marca, a przesłuchania zaplanowano na 22 marca br.

Czytaj cały artykuł
na czarnym talerzyku cztery kawałki ciasta

Ostatkowe menu

Pierwszy laureat tegorocznego konkursu kulinarnego wyłoniony! Jedenastą edycję „Rudzkich Smaków” otwiera ciasto z chałwą autorstwa Barbary Kowal.

Czytaj cały artykuł
Czerwone serce z białym napisem "MOPS Ruda Śląska".

Program "Opieka Wytchnieniowa"- edycja 2024

Miasto Ruda Śląska otrzymało 262 344 zł na realizację programu "Opieka Wytchnieniowa" dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2024.

Czytaj cały artykuł
Czerwone serce z białym napisem "MOPS Ruda Śląska".

Program "Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością" - edycja 2024

Miasto Ruda Śląska otrzymało 1 225 632 zł na realizację programu "Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością" dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2024.

Czytaj cały artykuł
Zdjęcie mammobusu.

Bezpłatna mammografia

Mammobus Narodowego Instytutu Onkologii z Gliwic  przyjedzie do Rudy Śląskiej.

Czytaj cały artykuł
Kilka par rąk położonych na sobie, na wierzchu dłoń dziecięca, na której leży czerwone serduszko.

Programy wsparcia rodziny i pieczy zastępczej uchwalone

Rudzcy radni uchwali Gminny Program Wspierania Rodziny w Mieście Ruda Śląska na lata 2024 - 2026 oraz Program Rozwoju Pieczy Zastępczej w Mieście Ruda Śląska na lata 2024 - 2026.    

Czytaj cały artykuł
Kilkanaście osób siedzi przy stole.

Policjanci podsumowali rok

W Rudzie Śląskiej jest coraz bezpieczniej – taki wniosek płynie ze statystyk Komendy Miejskiej Policji, która  podsumowała swoją działalność w 2023 r.

Czytaj cały artykuł
Tartanowa bieżnia z wypisanymi stanowiskami. W tle trybuny, napis MOSiR Ruda Śląska, niebo, drzewa.

Pieniądze na sport podzielone

Ponad 3 mln zł z budżetu miasta trafi do rudzkich klubów i stowarzyszeń sportowych. Został rozstrzygnięty konkurs na wsparcie zadań z zakresu kultury fizycznej na 2024 rok.

Czytaj cały artykuł
Widok z góry na tereny po kopalni Pokój. Na środku wieża wyciągowa, wokół budynki, dużo zieleni.

Zapowiedź publicznej dyskusji

W czwartek odbędzie się publiczna dyskusja nad rozwiązaniami przyjętymi w projekcie zmiany fragmentów studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta.

Czytaj cały artykuł
Dwa pojemniki na odpady.

Korzystniej dla małych firm i stowarzyszeń

Podczas czwartkowej sesji Rady Miasta radni na wniosek prezydenta miasta przyjęli pakiet uchwał z zakresu gospodarki odpadami, które pozwolą na obniżenie wysokości opłaty śmieciowej ponoszonej przez przedsiębiorców i organizacje pozarządowe. Mają one obowiązywać od 1 czerwca br.

Czytaj cały artykuł
Budynek zabytkowego Kina Patria

Remonty zabytków będą dofinansowane

Siedem inwestycji z zakresu ochrony i konserwacji zabytków zostanie dofinansowanych z budżetu Rudy Śląskiej. Na ten cel władze miasta przeznaczyły prawie 700 tys. zł.

Czytaj cały artykuł
Sala sesyjna. Grupa osób siedzących na fotelach, w tle mężczyzna przy mównicy i kilka osób za stołem prezydialnym. Z tyłu flagi Unii Europejskiej, Polski, i Rudy Śląskiej.

Sesja Rady Miasta

25 stycznia o 13:00 w sali sesyjnej Urzędu Miasta rozpocznie się sesja Rady Miasta.

Czytaj cały artykuł
Logotyp Punkt Informacyjny Fundusze Europejskie

Mobilny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Rudzie Śląskiej

2 lutego mieszkańcy będą mogli skorzystać z konsultacji w Mobilnym Punkcie Informacyjnym Funduszy Europejskich.

Czytaj cały artykuł
Ręce trzymające śnieg w rękawiczkach.

Ferie 2024 w Rudzie Śląskiej


Wycieczki, seanse filmowe, wyjścia na basen, warsztaty teatralne, spotkania z ciekawymi ludźmi i nauka pływania - te i wiele innych atrakcji czeka na dzieci i młodzież w Rudzie Śląskiej podczas tegorocznych ferii zimowych. - Jestem przekonana, że w ofercie proponowanej przez rudzkie placówki kulturalne i organizacje pozarządowe każdy znajdzie coś dla siebie. Dzieci i młodzież będą miały możliwość rozwijania swoich pasji i zainteresowań – mówi Anna Krzysteczko, wiceprezydent Rudy Śląskiej.

W Śląskim  Teatrze Impresaryjnym im. H. Bisty zorganizowana zostanie „Zimowa Scena Młodych”, czyli warsztaty teatralne dla dzieci w wieku szkolnym, które odbędą się od 29 stycznia do 2 lutego. Poprowadzi je aktorka i reżyserka Anna Bączek–Lieber. - Podczas tygodnia warsztatów dzieci będą się bawić, tańczyć, ćwiczyć, tworzyć własne postaci teatralne, odbywać niezwykłą podróż do świata wyobraźni. Program warsztatów obejmuje zajęcia z podstaw gry aktorskiej, emisji głosu, dykcji, ekspresji scenicznej, technik gry aktorskiej, treningu kreatywności oraz tworzenia własnej postaci scenicznej. Ćwiczenia teatralne będą przeprowadzane w oparciu o techniki pracy Jana Dormana, gdzie dziecko stoi w centrum zainteresowania i staje się kreatorem teatralnej rzeczywistości – podkreśla Patrycja Ryguła-Mańka z Śląskiego Teatru Impresaryjnego.

W Domu Kultury Bielszowice w środę (31.01) zaplanowano warsztaty improwizacji teatralnej „Młodociany improwizator”, które odbędą się w godz. od 10.00 do 14.00 i skierowane są do dzieci i młodzieży w wieku od 12. do 26. roku życia. Chętni mogą się jeszcze zapisywać.

Sporo atrakcji dla dzieci wypoczywających podczas ferii w domu przygotował również Młodzieżowy Dom Kultury w Rudzie Śląskiej. Dla dzieci ze szkół podstawowych przygotowano zajęcia  sportowe, artystyczne i kreatywne oraz wyjazdy do kina, opery i Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, karnawał rycerski na zamku w Starych Tarnowicach, zwiedzanie wystawy klocków Lego. Na tym jednak nie koniec atrakcji. Na miłośników teatru i aktorstwa czeka trzydniowe zimowisko w Krakowie, w tym udział w warsztatach aktorskich i spektaklach teatralnych. Nie zabraknie też zajęć kulturystyki i tenisa stołowego dla młodzieży oraz zajęć kreatywnych w świetlicy dla młodszych dzieci.

Półkolonie dla najmłodszych organizuje również In-ny Dom Kultury. „Zimowa Kleksolandia” to dwa turnusy przeznaczone dla dzieci w wieku od 6 do 13 lat. W każdym turnusie dzieci będą korzystać z basenu, zorganizowana zostanie wycieczka m. in. do „Bajki Pana Kleksa" czy do kina „Patria", zaplanowane są warsztaty i spotkania z ciekawymi ludźmi. Uczestnicy zajęć będą zdobywać nowe umiejętności i wesoło spędzać czas.

Miejska Biblioteka Publiczna w Rudzie Śląskiej zaprasza w czasie ferii do spędzania czasu w bibliotece, gdzie można nie tylko wypożyczyć książki, ale także czasopisma, audiobooki, filmy, płyty muzyczne, a nawet gry planszowe i komputerowe. Nie zabraknie też różnych atrakcji organizowanych w poszczególnych filiach biblioteki. Zaplanowano animacje, warsztaty, koncerty i wystawy. Podczas tegorocznych ferii pracownicy biblioteki zaplanowali również zajęcia plastyczne i literackie, zabawy ruchowe, spotkania czytelnicze, projekcje filmów, grę w planszówki.

Miłośnicy wodnych wrażeń w wieku od 8 do 12 lat mogą skorzystać z oferty przygotowanej przez rudzki park wodny.  „Figle – migle”, czyli półkolonie w Aquadromie to nauka pływania przeplatana z równymi atrakcjami. W programie m.in. animacje w hali basenowej, warsztaty chemiczne, kulinarne, ruchowe, teatralne i kreatywne. Półkolonie zostały podzielone na dwa turnusy od 29 stycznia do 2 lutego i od 5 do 9 lutego, w godz. od 7.30 do 16.00.

Ferie to także czas, kiedy warto wybrać się na lodowisko oraz baseny Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz zapoznać się z ofertą rudzkich stowarzyszeń i klubów sportowych. Bilet na baseny kryte Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji dla grup zorganizowanych w okresie ferii (od 15 osób)  można nabyć w cenie 8 zł za godzinę. Z kolei na lodowisko przy ul. Bytomskiej bilet od osoby dla grup zorganizowanych (od 10 osób) kosztuje 7 zł za godzinę.

Czytaj cały artykuł
Kolorowa grafika nawązująca do instrumentów dętych z napisem 2024 32 finał wielka orkiestra świątecznej pomocy.

32. Finał WOŚP już w niedzielę

W niedzielę, 28 stycznia br. po raz 32. zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Czytaj cały artykuł
Budynek z czerwonej cegły z jasnymi obramowaniami okien. Przed budynkiem tablica informacyjna z logo MPGM TBS i napisem "Niedurnego 75".

Nowa siedziba Wydziału Dróg i Mostów

Wydział Dróg i Mostów Urzędu Miasta Ruda Śląska przeniósł się do budynku przy ul. Piotra Niedurnego 75.

Czytaj cały artykuł
Komunikat PWiK

Komunikat PWiK

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji informuje, że w dniach 22-31 stycznia nastąpi zmiana stref zasilania dla dzielnic Bielszowice i Czarny Las. Prace mogą spowodować dostawę wody o pogorszonych parametrach.

Czytaj cały artykuł
Dwóch mężczyzn i kobieta. Jeden ma podniesione ręce do góry i trzyma w nich karton.

Koperta życia dla babci i dziadka

2000 zestawów mogących uratować życie trafi do rudzkich seniorów. Chodzi o specjalne koperty do przechowywana w lodówce z informacjami o stanie zdrowia, zażywanych lekach oraz kontaktem do najbliższych.

Czytaj cały artykuł
Grafika zapowiadająca turniej koszykówki.

Młodzi koszykarze zagrają w SP 14

Już w sobotę (20.01) po raz drugi w tym sezonie Jr. NBA Projekt Basket League zawita do Rudy Śląskiej.

Czytaj cały artykuł
Jeden z budynków wchodzących w skład zabudowań szybu Franciszek.

Lokalne Centrum Tradycji w szybie Franciszek

Lokalne Centrum Tradycji powstanie w budynku biurowym zespołu zabudowań szybu Franciszek.

Czytaj cały artykuł
grafika przedstawiająca fragment pomnika dwóch kobiet

Jeśli echo ich głosów zamilknie, zginiemy

Rusza dziesiąta, jubileuszowa edycja ogólnopolskiego konkursu recytatorskiego „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück”. Zgłoszenia przyjmowane są do 15 marca br.

Czytaj cały artykuł
Terminal płatniczy, fragment klawiatury komputerowej, długopis.

Opłaty i podatki w 2024 roku

Przed uregulowaniem opłat i podatków warto sprawdzić ich aktualne stawki. Aby uniknąć kolejek, najlepiej wybrać przelew internetowy.

Czytaj cały artykuł
Budynek ze ścianami z cegły i skośnym dachem.

Nowe mieszkania komunalne w Rudzie Śląskiej

Zakończyła się budowa mieszkań komunalnych przy ul. Bankowej w Rudzie Śląskiej. Do wykonania pozostały jeszcze prace związane z zazielenieniem oraz urządzeniem placu zabaw.

Czytaj cały artykuł
Dymiący komin, w tle dachy budynków i niebo.

Alarm smogowy

Regionalny Wydział Monitoringu Środowiska informuje o ryzyku przekroczenia poziomu 150 µg/m3 dla pyłu zawieszonego PM10 w dniu 11 stycznia 2024 r.

Czytaj cały artykuł
Zielone auto z naklejką "Dzwonię i jadę"

Zadzwoń i jedź

Już po raz ósmy w Rudzie Śląskiej rusza akcja „Dzwonię i jadę”.

Ilość aktualności na stronie:

11 23 35
3 4 5 6 7 8 9
Prześlij opinię

Na skróty

Zapisz się na newsletter