Header decorative image
Kir Żałobny

Żyją w naszych sercach? 

 

Nie jesteś sam w obliczu tragedii

 

21 listopada mija pierwsza rocznica tragicznego wypadku w kopalni ?Halemba?. W wybuchu metanu, 21 listopada 2006 r. zginęło tam 23 górników.

 

Władze miasta natychmiast zorganizowały pomoc dla bliskich tragicznie zmarłych górników:

 • w chwilę po wypadku, na tereny przykopalniane, gdzie udały się rodziny górników, decyzją Prezydenta Miasta zostali skierowani psycholodzy współpracujący z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej.
 • od samego początku tragedii, byli tam obecni również duszpasterze z dzielnicy Halemba.
 • Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego na bieżąco, 24 godziny na dobę informował zainteresowane osoby o trwającej akcji na kopalni, a także koordynował oferty pomocy, które napływały spontanicznie od ludzi spoza Rudy Śląskiej.
 • informacje o sytuacji w mieście i na kopalni na bieżąco przekazywało zainteresowanym mediom Biuro Prasowe Urzędu Miasta i włączyło się czynnie w zorganizowanie Zespołu ds. koordynowania pomocy dla rodzin tragicznie zmarłych górników.
 • utworzono wyodrębnione konto, na które mogli przekazywać datki pieniężne osoby prywatne, firmy, organizacje pozarządowe.
 • zespół powołany zarządzeniem Prezydenta Miasta, zgodnie z sugestiami Darczyńców wypracował Miejski Program Działań Osłonowych: ?Nie jesteś sam w obliczu tragedii? polegający na tym, że zebrane środki przekazane zostały dzieciom ofiar poległych górników z KWK ?Halemba? w formie lokat inwestycyjnych. Środki podzielono kierując się zasadą: im dziecko starsze - tym wkład początkowy wyższy. W wyniku tego, każde z dzieci uzyskując pełnoletność będzie dysponowało podobną sumą pieniędzy. Program został przyjęty uchwałą Rady Miasta 1 marca 2007 r. Z programu skorzystało 19 dzieci ? mieszkańców Rudy Śląskiej, w wieku od pół roku do 18 lat.
 • Miasto Ruda Śląska przekazało również dotacje celowe dla trójki dzieci zamieszkujących poza naszym miastem (Chorzów, Mikołów, Gierałtowice).
 • Fundacja Grupy Telekomunikacja Polska ufundowała 22 stypendia naukowe dla dzieci ofiar z KWK ?Halemba? i KWK ?Pokój?.
 • Podsumowanie Programu nastąpiło pod koniec marca br., kiedy podczas kameralnego spotkania żony i dzieci poległych górników spotkały się z przedstawicielami władz miasta oraz Darczyńcami (m. in.: delegacja górników
  z Kopalni ?Bogdanka?).
 • od 12 do 18 lutego 2007 r. część rodzin ofiar katastrofy korzystała z wczasów w Ośrodku Wczasowym ?WILGA? w Ustroniu, których fundatorem był właściciel Ośrodka.
 • 2 kwietnia 2007 r. do Rudy Śląskiej przyjechała Kaya Mirecka ? Ploss, założycielka i dyrektorka Centrum Kultury Polskiej w Waszyngtonie oraz Instytutu Jana Karskiego na rzecz Pojednania i Dialogu, która od lat wspiera dzieci ? sieroty po tragicznych wydarzeniach w Polsce, organizując im wakacje oraz święta za granicą. Znana działaczka charytatywna, której towarzyszył senator Kazimierz Kutz, spotkała się w Urzędzie Miasta z władzami samorządowymi Rudy Śląskiej oraz rodzinami tragicznie zmarłych górników w ubiegłorocznych katastrofach w KWK ?Pokój? i ?Halemba?. Na spotkaniu zostały omówione sprawy związane z organizacją  tegorocznych wakacji w Jordanii dla sierot po poległych górnikach,  Kaya Mirecka ? Ploss wraz z Prezydentem Miasta Andrzejem Stanią udali się również na kopalnię ?Halemba?.
 • w lipcu br. dzieci górników, którzy zginęli w katastrofach na kopalniach spędziły wakacje w Jordanii. Było to możliwe dzięki pomocy pomoc Fundacji Porozumienia Bez Barier Jolanty Kwaśniewskiej, Fundacji Rodzin Górniczych oraz pomocy pani Kai Mireckiej ? Ploss.
 • 12 października br. w Urzędzie Miasta odbyło się spotkanie dzieci uczestniczących w wyjeździe do Jordanii z pomysłodawczynią i sponsorem tej podróży Kayą Mirecką ? Ploss. Podczas tej wizyty został wyświetlony film nakręcony z wakacji.
 • Prezydent Miasta wyznaczył osoby w Urzędzie Miasta, które utrzymują stały kontakt z wdowami i rodzinami górników i pomagają im we wszystkich sprawach, np. pomocy niematerialnej, wypoczynku letniego i zimowego, pomocy związanej z zamieszkaniem i nauką dzieci górników.

Wróć

Prześlij opinię

Na skróty

Zapisz się na newsletter