Złóż deklarację, bo nie odbiorą ci śmieci!
Prawie 6,3 tys. „deklaracji śmieciowych” zostało do tej pory złożonych w rudzkim magistracie. Oznacza to, że do dziś około tysiąca właścicieli i zarządców nieruchomości z terenu Rudy Śląskiej nie dopełniło obowiązku deklaracyjnego. – Osoby, które nie złożyły deklaracji powinny zrobić to jak najszybciej. Jeżeli tego nie zrobią, to od połowy roku z ich nieruchomości nie będą odbierane śmieci – ostrzega Ewa Wyciślik z urzędu miasta.
Termin złożenia „deklaracji śmieciowej” w Rudzie Śląskiej upłynął z końcem marca. Nie wszyscy właściciele nieruchomości wywiązali się jednak z nowego obowiązku, który narzuciła na nich nowelizowana „ustawa śmieciowa”. Wprawdzie prawo nie przewiduje konkretnych kar za niezłożenie deklaracji, ale wszyscy, którzy tego nie zrobią, będą musieli liczyć się z określonymi konsekwencjami. Jak bowiem zastrzega rudzki magistrat, niezłożenie deklaracji nie tylko nie uchroni przed niepłaceniem „opłaty śmieciowej”, ale również może skutkować tym, że oporni mogą zapłacić więcej.
Osobom, które nie złożą w urzędzie formularza, „opłata śmieciowa” zostanie naliczona „z automatu” na podstawie danych meldunkowych. Może być to niekorzystne dla właścicieli nieruchomości, gdzie faktycznie mieszka mniej osób, niż jest zgłoszonych w urzędowej ewidencji. Najpoważniejszą konsekwencją uchylania się od obowiązku deklaracyjnego może być zaś nieodbieranie śmieci z nieruchomości. – Żeby odebrać śmieci z danej nieruchomości, musimy wiedzieć, pod jaki adres wysłać śmieciarkę – informuje Ewa Wyciślik, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM.
Obecnie wszystkie dane z deklaracji są weryfikowane i wprowadzane do specjalnego sytemu, który będzie monitorował odbiór śmieci z terenu miasta. Niektóre deklaracje będą musiały jednak zostać poprawione lub uzupełnione. Zdarza się bowiem, że mieszkańcy domów jednorodzinnych naliczają sobie nieprawidłową opłatę – zamiast ilości osób zamieszkujących w domu z przyzwyczajenia wskazują wielkość kubła na śmieci, jaki będą potrzebować. Czasem zaś wpisują i jedno, i drugie, a więc naliczają sobie podwójną opłatę. - W deklaracji nie powinno zabraknąć numeru kontaktowego – przypomina Ewa Morys z Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska. - Będzie on potrzebny m.in. po to, by skontaktować się z właścicielem nieruchomości w sprawie tego, gdzie, ile i jaki rodzaj kontenera ustawić - informuje.
Przypomnijmy, że od 1 lipca br. będziemy płacić za ilość osób faktycznie zamieszkujących, a nie zameldowanych w mieszkaniu. Co za tym idzie, deklaracje będą musiały być aktualizowane każdorazowo, gdy tylko zmieni się liczba lokatorów zamieszkujących na danej nieruchomości. - Za każdym razem, gdy tylko ktoś się wprowadza, przyjeżdża do nas z dłuższą wizytą lub w rodzinie rodzi się dziecko, do urzędu miasta powinna trafiać nowa „deklaracja śmieciowa”. Aktualizacja formularza powinna następować też w przypadku dłuższego wyjazdu (np. na studia czy do pracy sezonowej) lub śmierci któregoś z lokatorów – tłumaczy Ewa Wyciślik.
Podobny mechanizm będzie działał w przypadku działkowców, którzy nie będą musieli ponosić kosztów związanych z wywozem odpadów przez czas, kiedy nie korzystają ze swoich ogrodów. Chodzi tu przede wszystkim o miesiące zimowe, kiedy to właściciele ogródków rekreacyjnych na ich terenie nie przebywają, a co za tym idzie nie wytwarzają żadnych odpadów komunalnych, bądź śmiecą dużo mniej, niż np. wiosną czy latem. Możliwość zmiany wysokości „opłaty śmieciowej” będą mieli też mieszkańcy bloków. Z tą jednak różnicą, że ci ostatni dane powinni aktualizować w spółdzielniach mieszkaniowych.
Obowiązek złożenia „deklaracji śmieciowej” dotyczy właścicieli domów jednorodzinnych, działek rekreacyjnych, zarządców budynków wielorodzinnych, placówek oświatowych i służby zdrowia, przedsiębiorców oraz zarządów zakładów pracy i rodzinnych ogródków działkowych.
W 2012 roku w Rudzie Śląskiej wytworzono 50,5 tys. ton odpadów komunalnych, w tym ponad 78 ton makulatury, 234 tony tworzyw sztucznych, 408 ton szkła oraz ponad 2 tony przeterminowanych leków. W tym też czasie w gminie wysegregowano 6,1 tys. ton biomasy.