Zatrudnienie dla niepełnosprawnych
Trwa Tydzień Godności Osób Niepełnosprawnych. - Jego świętowanie to nie tylko festyny i zabawa, ale także refleksja nad tym, co robić, żeby mniej sprawnym mieszkańcom żyło się w Rudzie Śląskiej lepiej – mówi Grażyna Dziedzic. W obchody włączył się rudzki Urząd Pracy, który zorganizował konferencję „Praca bez stopni-zatrudnienie osób z niepełnosprawnością”.
- Biorąc pod uwagę trudności na jakie napotykają niepełnosprawne osoby bezrobotne chcące podjąć zatrudnienie, a także bariery wśród pracodawców wobec zatrudniania osób z niepełnosprawnością, organizacja takiej konferencji i spotkań sprzyjających wymianie doświadczeń jest ważnym działaniem umożliwiającym przełamywanie stereotypów – mówi Beata Płaczek, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy. Punktem centralnym konferencji była prelekcja Pana Krzysztofa Wostala na temat zatrudniania osób z niepełnosprawnością oraz dyskusja na ten temat. – Myślę, że dzisiejsze spotkanie pomoże znaleźć pracodawcom najlepsze sposoby na zatrudnienie osoby niepełnosprawnej, na niwelowanie barier, pokaże także plusy i minusy takiego zatrudnienia – dodaje Beata Kubina – Glenz, koordynator projektu „Praca bez stopni”.
Realizowany od czerwca ubiegłego roku projekt „Praca bez stopni” pokazał, że warto pracować w kierunku otwierania rynku pracy na niepełnosprawnych. - Indywidualny kontakt trenerów pracy, którzy posiadają dużą wiedzę na temat osób niepełnosprawnych, jak i ich zatrudnienia pokazał, że można ten rynek rozwijać – mówi Beata Kubina - Glenz. – Mamy już w projekcie 43 osoby niepełnosprawne, z których 7 już znalazło zatrudnienie.
Konferencja stała się również okazją do wyróżnienia pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne, a także aktywnie współpracujących z rudzkim Urzędem Pracy w ramach projektu „Praca bez stopni”. Wyróżniono 18 pracodawców, w tym szczególnie spółki Silplast, Sellwell FMC G, Tesco Polska i DGP Clean Partner, którzy po stażach zorganizowanych dla osób niepełnosprawnych zatrudniły te osoby.
W kwietniu br. liczba osób bezrobotnych w Rudzie Śląskiej wyniosła 4294, osiągając tym samym najniższy poziom w ciągu roku. Wśród nich 236 osoby to niepełnosprawni.
Warto zaznaczyć, że rudzki magistrat zatrudnia 44 osoby niepełnosprawne, w związku z czym spełnia 6% wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Dzięki temu nie musi płacić miesięcznych wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Gdyby wskaźnik nie jest spełniony urząd musiałby wpłacać odpowiednie kwoty na PFRON.