Zatańczą poloneza na rynku
Rudzcy maturzyści już po raz siódmy spotkają się na placu Jana Pawła II, żeby wspólnie zatańczyć poloneza. Swoje taneczne umiejętności młodzież zaprezentuje we wtorek 31 stycznia o godz. 10.00. Maturzystów poprowadzą prezydent Rudy Śląskiej Michał Pierończyk oraz inicjatorka wydarzenia i nauczycielka z II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. G. Morcinka Mariola Mańka – Sgodzaj.
- Polonez na nowobytomskim rynku to już taka nasza rudzka tradycja, która cieszy się zainteresowaniem rudzkiej młodzieży – podkreśla Mariola Mańka – Sgodzaj, inicjatorka wydarzenia. – Młodzi ludzie chętnie włączają się w tę akcję i dobrze się bawią, bo mogą się oderwać od codziennych zajęć, a przy tym poczuć się w centrum uwagi. To taki relaks przed maturą, która jest dla wielu z nich bardzo stresująca – dodaje.
Po odtańczeniu poloneza do muzyki z filmu „Pan Tadeusz” uczniowie odtańczą wspólny taniec „Belgijka”. Pod koniec odbędzie się krótka dyskoteka na rynku.
- Serdecznie zapraszamy wszystkich naszych rudzkich maturzystów, żeby włączyli się w tę akcję. To dla uczniów ostatnie chwile poświęcone zabawie. Teraz będą musieli się wziąć intensywnie do nauki, żeby wypaść na maturze jak najlepiej – podkreśla Mariola Mańka – Sgodzaj.
Maturzyści zmierzą się z egzaminem dojrzałości w terminie od 4 do 23 maja. W tym roku w szkołach ponadpodstawowych w Rudzie Śląskiej w klasach maturalnych uczy się w sumie 655 maturzystów, 373 osoby w liceach i 292 osoby w technikach.
Przypomnijmy, że pierwsze wzmianki o tańcu w rodzaju poloneza pochodzą z drugiej połowy XVI wieku, a od połowy XVII wieku zyskał on miano tańca narodowego. Jego pierwowzorem był taniec pieszy pochodzenia ludowego, który z biegiem czasu stał się znany wśród wszystkich warstw społecznych i otrzymał nazwę „taniec polski”. Nazywany był również „chodzonym”, „pieszym” czy „powolnym”. Nazwa polonez pojawiła się dopiero w latach trzydziestych XVIII wieku, zapożyczona z języka francuskiego – polonaise. Polonez jest tańcem uroczystym, charakteryzującym się posuwistością i dostojnym nastrojem. Tańczony jest podczas ważnych uroczystości, najczęściej na rozpoczęcie dla podkreślenia podniosłego charakteru.