Kir Żałobny

Zatańczą poloneza na rynku

Zatańczą poloneza na rynku

Rudzcy maturzyści już po raz siódmy spotkają się na placu Jana Pawła II, żeby wspólnie zatańczyć poloneza. Swoje taneczne umiejętności młodzież zaprezentuje we wtorek 31 stycznia o godz. 10.00. Maturzystów poprowadzą prezydent Rudy Śląskiej Michał Pierończyk oraz inicjatorka wydarzenia i nauczycielka z II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. G. Morcinka Mariola Mańka – Sgodzaj.

- Polonez na nowobytomskim rynku to już taka nasza rudzka tradycja, która cieszy się zainteresowaniem rudzkiej młodzieży – podkreśla Mariola Mańka – Sgodzaj, inicjatorka wydarzenia. – Młodzi ludzie chętnie włączają się w tę akcję i dobrze się bawią, bo mogą się oderwać od codziennych zajęć, a przy tym poczuć się w centrum uwagi. To taki relaks przed maturą, która jest dla wielu z nich bardzo stresująca – dodaje.

Po odtańczeniu poloneza do muzyki z filmu „Pan Tadeusz” uczniowie odtańczą wspólny taniec „Belgijka”. Pod koniec odbędzie się krótka dyskoteka na rynku.

- Serdecznie zapraszamy wszystkich naszych rudzkich maturzystów, żeby włączyli się w tę akcję. To dla uczniów ostatnie chwile poświęcone zabawie. Teraz będą musieli się wziąć intensywnie do nauki, żeby wypaść na maturze jak najlepiej – podkreśla Mariola Mańka – Sgodzaj.

Maturzyści zmierzą się z egzaminem dojrzałości w terminie od 4 do 23 maja. W tym roku w szkołach ponadpodstawowych w Rudzie Śląskiej w klasach maturalnych uczy się w sumie 655 maturzystów, 373 osoby w liceach i 292 osoby w technikach.

Przypomnijmy, że pierwsze wzmianki o tańcu w rodzaju poloneza pochodzą z drugiej połowy XVI wieku, a od połowy XVII wieku zyskał on miano tańca narodowego. Jego pierwowzorem był taniec pieszy pochodzenia ludowego, który z biegiem czasu stał się znany wśród wszystkich warstw społecznych i otrzymał nazwę „taniec polski”. Nazywany był również „chodzonym”, „pieszym” czy „powolnym”. Nazwa polonez pojawiła się dopiero w latach trzydziestych XVIII wieku, zapożyczona z języka francuskiego – polonaise. Polonez jest tańcem uroczystym, charakteryzującym się posuwistością i dostojnym nastrojem. Tańczony jest podczas ważnych uroczystości, najczęściej na rozpoczęcie dla podkreślenia podniosłego charakteru.

Wróć

Prześlij opinię

Na skróty

Zapisz się na newsletter