Wirtualne konsultacje - realna trasa
Kilkunastokilometrowa leśna trasa rowerowa powstanie w Rudzie Śląskiej. Jest to efekt rozmów, jakie z mieszkańcami Rudy Śląskiej prowadziła na swoim profilu na Facebooku prezydent miasta, Grażyna Dziedzic. Niebawem rozpoczną się prace związane z wytyczeniem i uporządkowaniem trasy „Poligon – Cegielnia”.
Punktem centralnym trasy rowerowej jest były poligon strażacki znajdujący się przy zakończeniu ul. Górnej w dzielnicy Bielszowice, w pobliżu Parku Strzelnica. Na wytyczony szlak można się dostać z kilku punktów w mieście, a trasę wykorzystać do przemieszczania się pomiędzy różnymi dzielnicami.
Wytyczona trasa ma charakter nie tylko rekreacyjny, ale również i krajoznawczy. Znacząca przestrzeń leśna oraz liczne dróżki pozwalają na pokonanie jej w kilku wariantach, co przekłada się również na ilość pokonanych kilometrów, od kilku (ok. 6) do kilkunastu. Wytyczona trasa przebiega w pobliżu wielu ciekawych obiektów, jak np. zabytkowy zespół szybu Mikołaj byłej kopalni Wawel. Ponadto droga ta dalej prowadzi do Muzeum PRL-u, gdzie można miło spędzić czas po udanej przejażdżce rowerowej lub spacerze. Bogate elementy flory i fauny sprawiają, że możliwość korzystania z nowej trasy będzie atrakcją nie tylko dla wielbicieli sportu, ale i miłośników przyrody.
- Jest to cudowne miejsce w centrum miasta, gdzie można się odstresować i odpocząć aktywnie – podkreśla Michał Guzy, zastępca naczelnika wydziału zarządzania kryzysowego, a zarazem częsty uczestnik spacerów oraz wypraw rowerowych po omawianej trasie. – Z trasy korzystać mogą mieszkańcy wielu dzielnic, np. Rudy, Czarnego Lasu, Nowego Bytomia czy Wirku. Co ciekawe, miejsce to znane jest także mieszkańcom sąsiedniego Zabrza, którzy równie chętnie je odwiedzają - dodaje.
Przy trasie rowerowej „Poligon – Cegielnia” jak dotąd ulokowano kontenery na śmieci. W najbliższych dniach teren zostanie odpowiednio oczyszczony oraz dostosowany do przejazdów rowerem. – Znajdujące się w rejonie tras rowerowych przeszkody zostaną usunięte, tzn. zostaną wysprzątane dzikie wysypiska odpadów, poprzycinane gałęzie drzew i krzewów raz wykarczowane zarośla zawężające trasę przejazdu – informuje Ewa Wyciślik, naczelnik wydziału gospodarki komunalnej i ochrony środowiska. - Prace prowadzone będą do końca października przez osoby wykonujące prace społecznie użyteczne. Ewentualne dokończenie robót planowane jest na wiosnę – dodaje.
Z końcem sierpnia prezydent miasta, Grażyna Dziedzic, korzystając z profilu na Facebooku wyszła z inicjatywą dialogu społecznego dotyczącą rekreacji, a dokładnie ścieżek dla rowerzystów, rolkarzy i zwolenników Nordic Walking. Zainteresowani tematem mieszkańcy za pomocą wspomnianego portalu mogą wziąć udział w prowadzonej dyskusji oraz wyrazić swoje opinie i propozycje odnoszące się do rudzkiej rekreacji.
Rozwój tras rekreacyjnych jest ważnym kierunkiem rozwoju Rudy Śląskiej. W pierwszej mierze może się on przyczynić do zmiany jej wizerunku. W tym roku w ramach realizowanych inwestycji drogowych zaplanowano budowę 3,5 km ścieżek rowerowych. Kolejne 23 km mogą doczekać się realizacji, jeżeli Ruda Śląska otrzyma dofinansowanie do budowy tras rowerowych z funduszy unijnych. Dzięki temu Ruda Śląska połączona zostałaby trasami rowerowymi z Katowicami, Mikołowem i Zabrzem. Na razie projekt znajduje się jednak na liście rezerwowej.