Wireckie szkice
Dziś o godz. 17.15 w Śląskiej Telewizji Miejskiej wyemitowany zostanie kolejny odcinek „Szkiców Śląska”. W programie młoda śląska artystka – Barbara Prandzioch – będzie ilustrowała perełki wireckiej architektury – kolonię robotniczą „Ficinus”, kościół ewangelicko – augsburski, kościół św. Wawrzyńca i św. Antoniego, Szyb Andrzeja, a także istniejącą kiedyś w Wirku synagogę.
- Wirek jest dzielnicą, w której przeplatają się nie tylko bogate wątki architektury przemysłowej, ale także bogatej stylistyki nawiązującej do różnych nurtów – komentuje Barbara Prandzioch. - Przechadzając się ulicami tej dzielnicy, możemy nie tylko poznać historię, której odzwierciedleniem jest jej architektura, ale także wiele stylów i koncepcji architektonicznych, które do Rudy Śląskiej napływały z różnych stron świata – zauważa artystka.
W programie Barbara Prandzioch przypomni historię powstania dzielnicy Wirek, która wiąże się z założeniem na tym terenie w 1805 roku huty żelaza o nazwie „Antonienhütte”, czyli w tłumaczeniu na język polski „Huta Antonia”. - Na początku XIX wieku wokół huty zaczęła kształtować się kolonia, która początkowo nosiła nazwę samego zakładu przemysłowego, natomiast później otrzymała nazwę „Wirek” i została wydzielona z Nowej Wsi w 1828 roku jako samodzielna gmina – przypomina Barbara Prandzioch. Jak dodaje, rozwój dzielnicy postępował szybko. W pierwszej kolejności powstała tam szkoła, linia towarowa pociągów z Chebzia, kolonia robotnicza, a także ekspedycja pocztowa. W 1924 roku nastąpiło połączenie obszaru dworskiego „Wirek” z gminą Nowa Wieś, która dwa lata później otrzymała prawa miejskie i zmieniła nazwę. W 1959 roku Wirek stał się dzielnicą Rudy Śląskiej.
Program „Szkice Śląska” emitowany będzie dziś o godz. 17:15 w Śląskiej Telewizji Miejskiej. Kolejne premierowe odcinki rudzkiego cyklu „Szkiców Śląska” widzowie będą mogli zobaczyć 16. kwietnia, 14. maja, 11. czerwca, 09. lipca, 06. sierpnia 03. września, 01. października, 12. listopada i 10 grudnia.
- „Szkice Śląska” cieszą się dużym zainteresowaniem widzów – komentuje Sonia Kwaśny, sekretarz redakcji ŚTM. - W programie przedstawiane są architektoniczne perełki, na które często nie zwracamy uwagi. W interesujący sposób opisywana jest również historia powstania zabytków i ich aktualne przeznaczenie - dodaje.
Śląska Telewizja Miejska dostępna jest w analogowej ofercie VECTRA S.A. Rudzkie odcinki „Szkiców Śląska” można też oglądać na stronie ŚTM www.tvstm.pl oraz na naszym portalu w zakładce „Ruda Śląska w obiektywie”. Poniżej przypominamy Państwu poprzedni odcinek „Szkiców Śląska”, w którym Barbara Prandzioch szkicowała Kochłowice.
[Materiał Śląskiej Telewizji Miejskiej]
W rudzkiej ewidencji zabytków znajdują się 2144 obiekty. Podstawowe dane i informacje dotyczące każdego z nich odnaleźć można na stronie internetowej miejskiego konserwatora zabytków www.mkzruda.pl Każda z kart oprócz adresu danego zabytku zawiera jego zdjęcia oraz informacje o zakresie i formie ochrony konserwatorskiej.