Wiosenna zupa
Pani Barbara Skuta laureatką kolejnego etapu konkursu Rudzkie Smaki. Jej przepis na zupę szczawiową został smakiem marca. Z kolei do końca kwietnia można przesyłać do rudzkiego magistratu przepisy w myśl hasła „słodko ale zdrowo”.
Szczaw to warzywo o wysokiej zawartość witaminy C i żelaza. Ma wyraźny, kwaśny smak. Na sezonową zupę najbardziej nadają się młode, jędrne listki, które dostaniemy na straganach warzywnych wiosną. W pozostałych porach roku do ugotowania zupy możemy wykorzystać szczaw w słoiku.
- Kontynuujemy kulinarną zabawę z rudzkim magistratem. Obok głównej nagrody, którą jest publikacja zwycięskiego przepisu w kalendarzu na przyszły rok, laureaci poszczególnych miesięcy otrzymują w tej edycji książkę kulinarną pt. „Nastoletnie wypiekanie. Pyszne i fit” autorstwa Justyny Dragan – mówi Iwona Małyska z Wydziału Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta.
Do końca kwietnia można przesyłać do rudzkiego magistratu przepisy na zdrowe smakołyki. – Czekamy na propozycje fit deserów, ciast czy słodkich dań, ale z wykorzystaniem zdrowych składników – mówi Iwona Małyska. Przepisy można wysłać drogą e-mailową na adres media@ruda-sl.pl z dopiskiem „Rudzkie Smaki”.
Zupa szczawiowa
Składniki:
Wywar:
mięso, najlepiej wieprzowe,
1 korzeń pietruszki,
1 marchewka ,
kawałek selera,
por,
listek laurowy.
Pozostałe:
pieprz i sól do smaku.
2 - 3 pęczki szczawiu,
2-3 ziemniaki,
jajka ugotowane na twardo,
100 ml mleka lub śmietany,
łyżeczka mąki,
przyprawy: sól, pieprz.
Mięso wkładamy do garnka, zalewamy zimną wodą, doprowadzamy do wrzenia. Dodajemy warzywa i gotujemy na małym ogniu, aż będą miękkie. Odcedzamy.
Do wywaru dodajemy posiekaną gotowaną marchewkę, pokrojone w kostkę ziemniaki i gotujemy do czasu, aż ziemniaki będą miękkie. Następnie dodajemy umyte i posiekane listki szczawiu, gotujemy jeszcze kilka minut, przyprawiamy. Zupę zabielamy mlekiem lub śmietaną z łyżeczką mąki. Do podanej na talerzu porcji dodajemy połówki ugotowanego na twardo jajka.
Smacznego!