W przemocy nie ma reguł
Ponad 60 tys. zł zamierza wydać jeszcze w tym roku Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Rudzie Śląskiej na walkę z przemocą w rodzinie. Dzięki pomysłowi na przeciwdziałanie temu zjawisku OIK pozyskał 48 tys. zł z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej na ten cel.
„Wiedza kluczem w profilaktyce przemocy” to tytuł projektu przygotowanego przez Ośrodek Interwencji Kryzysowej, który otrzymał rządowe dofinansowanie. Projekt zakłada szereg działań skierowanych do ofiar przemocy oraz do pracowników służby zdrowia. Ważnym elementem programu jest też powstanie informatora dotyczącego problemu przemocy w rodzinie. - Projekt zrodził się z pomysłu, by tak samo, jak nagłaśniany jest problem przemocy w rodzinie, nagłośnić to, że możliwe są skuteczne działania zaradcze i naprawcze – mówi Małgorzata Zegan, dyrektor OIK w Rudzie Śląskiej.
Założeniem projektu są działania skierowane bezpośrednio do matek z dziećmi z rodzin, w których występuje przemoc domowa. – Bardzo ważna jest praca nad odbudowywaniem i wzmacnianiem więzi oraz radzeniem sobie z emocjami – tłumaczy pani dyrektor. – Przemoc w rodzinie niszczy zarówno pozytywne więzi, jak i prawidłowe wzorce rodzinne, co jest zagrożeniem dla prawidłowego rozwoju psychospołecznego dzieci – wyjaśnia. Zadania związane z odbudową pozytywnych więzi w rodzinie Ośrodek zamierza realizować podczas kilkudniowego wyjazdu kobiet z dziećmi. – Zaplanowaliśmy m.in. elementy samoobrony oraz trening asertywności, arteterapię, zajęcia edukacyjno-warsztatowe, wykłady dla kobiet i bajki profilaktyczne dla dzieci, a także różne formy odpoczynku i relaksu – wylicza Małgorzata Zegan.
Kolejną grupą, do której adresowany jest projekt to służba zdrowia. Dane statystyczne za 2014 rok wykazują, że służba zdrowia wdrożyła jedynie 3 procedury związane z założeniem „Niebieskiej karty”, podczas gdy rudzki MOPS wraz z OIK wdrożył 99 takich procedur, policja 122 zaś oświata 12. – Ta znikoma ilość wdrażanych przez służbę zdrowia procedur wskazuje na niewielkie identyfikowanie się tej grupy z systemem przeciwdziałania przemocy w rodzinie – mówi dyrektor OIK. – Chcemy, żeby poprzez nasze warsztaty edukacyjne wzrosły kompetencje pracowników służby zdrowia w zakresie rozpoznawania i diagnozowania przemocy w rodzinie oraz świadomość odpowiedniego reagowania na to zjawisko – dodaje.
Podsumowaniem wszystkich działań i założeń programu realizowanego do grudnia br. będzie wydanie informatora pomocnego nie tylko osobom dotkniętym przemocą, ale również pracującym na rzecz tych rodzin. Informator będzie zawierać dane teleadresowe placówek zajmujących się przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie, definicję, rodzaje i formy przemocy oraz jej skutki. Znajdą się w nim porady dla doświadczających przemocy, świadków i osób stosujących przemoc, formularze wniosków oraz uregulowania prawne. – Treść informatora zostanie wzbogacona o informacje dotyczące sytuacji dziecka krzywdzonego i osoby stosującej przemoc. Ponadto informator będzie zawierał informacje na temat rozpoznania syndromu dziecka krzywdzonego – zapowiada pani dyrektor.
„Wiedza kluczem w profilaktyce przemocy” to nie pierwszy projekt realizowany prze rudzki Ośrodek Interwencji Kryzysowej. W 2013 r. Ośrodek realizował projekt „Przemóc stereotypy” w ramach rządowego programu „Razem bezpieczniej”. Wówczas działania skierowane były do młodzieży ponadgimnazjalnej, kobiet zagrożonych przemocą, do specjalistów pracujących w zespole interdyscyplinarnym ds.. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz do mieszkańców miasta.
W ubiegłym roku podobny projekt związany z przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie skierowany był do dzieci i młodzieży ze świetlic socjoterapeutycznych i mieszkań rodzinkowych, do dziewcząt w wieku 15-18 lat pochodzących z rodzin, w których stosowana była przemoc, do specjalistów z tej dziedziny oraz do osób stosujących przemoc w rodzinie.
W 2014r. rudzki Ośrodek Interwencji Kryzysowej objął pomocą ponad 260 osób uwikłanych w przemoc w rodzinie. Problem dotyka rodzin o różnym statusie majątkowym, z różnych środowisk zawodowych. - W przemocy nie ma reguł - podkreśla Małgorzata Zegan.