Urząd statystyczny rozpoczyna badania rolnicze
W terminie od 1 czerwca do 8 lipca na terenie całego kraju zostanie przeprowadzone badanie struktury gospodarstw rolnych na formularzu R-SGR. Badanie będzie realizowane metodą reprezentacyjną, co oznacza, że spośród wszystkich gospodarstw w województwie śląskim, została wylosowana próba 12% wynosząca ok. 11 tys. gospodarstw.
Główny Urząd Statystyczny realizuje również w tym terminie następujące badania:
- badanie pogłowia bydła, owiec i drobiu oraz produkcji zwierzęcej na formularzu R-KSRA,
- ankieta koniunktury w gospodarstwie rolnym na formularzu AK-R.
Oznacza to, że gospodarstwo rolne może zostać wylosowane do każdego z tych badań. Celem badań jest pozyskanie danych na potrzeby kształtowania nowych narzędzi Wspólnej Polityki Rolnej oraz dostarczenie informacji pozwalających na dokonanie analizy zmian w strukturze gospodarstw rolnych, a także ich wieloprzekrojowej charakterystyki. Wyniki badania służą również kształtowaniu polityki żywnościowej państwa, dlatego tak istotne jest pozyskanie rzetelnych informacji. Przeprowadzanie statystycznych badań rolniczych jest niezbędne dla sprawnego funkcjonowania informacji o gospodarce.
Do wylosowanych użytkowników gospodarstw rolnych zostanie wysłany list Prezesa GUS informujący m.in. o rodzaju przeprowadzanych badań ankietowych, terminie ich realizacji oraz o możliwości samodzielnego wypełniania ankiet przez Internet.
Udział w badaniu użytkowników gospodarstw rolnych jest obowiązkowy. Oznacza to, że są oni zobowiązani do udzielenia ścisłych, wyczerpujących i zgodnych z prawdą odpowiedzi. W badaniu struktury gospodarstw rolnych zostaną zebrane informacje dotyczące m.in. sposobu użytkowania gruntów, pogłowia zwierząt gospodarskich, działalności gospodarczej, struktury dochodów, powierzchni zasiewów, pracujących w gospodarstwach rolnych, zużycia nawozów i ochrony roślin oraz ciągników i maszyn w gospodarstwie.
Dane od gospodarstw rolnych zbierane będą przez specjalnie przeszkolonych i upoważnionych ankieterów - w formie elektronicznej poprzez wywiad bezpośredni u rolnika. Ankieterzy będą korzystać z urządzeń mobilnych (terminali hand-held), na których będą wypełniać formularz elektroniczny. W badaniu przewidziano także możliwość przekazywania danych za pośrednictwem Internetu. Z tej formy przekazania danych będzie można korzystać w terminie od 1 do 9 czerwca br. Po upływie tego czasu, tj. od 10 czerwca do 8 lipca 2013 r. z rolnikami kontaktować będą się osobiście ankieterzy lub telefonicznie – teleankieterzy.