Uroczyste pasowania w Domu Kultury
Już 27 uroczyste pasowanie na ucznia w rzemiośle odbędzie się jutro w Domu Kultury w Rudzie Śląskiej - Bielszowicach. Z 5 rudzkich szkół ponadgimnazjalnych, w których naukę rozpoczęli zarówno rudzianie, jak i młodzież z okolicznych miast, mistrzowskie namaszczenie na przyszłego rzemieślnika odbierze 109 uczniów. – Nasza tradycja to ewenement w skali województwa – podkreśla Grzegorz Skudlik, starszy Cechu Rzemiosł i Przedsiębiorczości w Rudzie Śląskiej.
- Wszyscy, którzy odwiedzają mnie w miejscu pracy wiedzą, że wolę prowadzić rozmowy przy starych, ręcznie wykonanych meblach, niż przy tych produkowanych seryjnie. Takie rzeczy, wykonane przez utalentowanych, cierpliwych rzemieślników, mają duszę – mówi Grażyna Dziedzic, prezydent miasta. – Cieszę się, że w Rudzie Śląskiej kultywujemy tradycje rzemieślnicze, a wyspecjalizowani mistrzowie znajdują swoich naśladowców, którzy zgłębiają techniki wielu zawodów - dodaje.
Rudzki Cech Rzemiosł i Przedsiębiorczości powstał prawie równocześnie z powstaniem miasta w jego obecnym kształcie administracyjnym. Od 27 lat uczniowie pierwszych klas szkół zawodowych namaszczani są na ucznia w rzemiośle przez starszyznę cechową. – Pasowanie to rodzaj promocji, a przede wszystkim dowartościowania młodzieży, która podejmuje trud nauki rzemiosła – mówi Grzegorz Skudlik. – To początek edukacji młodego człowieka i inwestycji mistrza, który dzieli się tajnikami swojego zawodu – dodaje starszy Cechu.
Grzegorz Skudlik podkreśla dobrą współpracę w zakresie praktycznej nauki zawodu przedsiębiorców zrzeszonych w rudzkim Cechu. – Choć uczniowie nie mają gwarancji zatrudnienia, musimy pamiętać, że do danego zakładu trafia człowiek, który ma 15 lat i od tego momentu ma dostęp do tajników rzemiosła swojego mistrza. Często więc uczniowie zostają w tych zakładach, albo trafiają do zakładu innego mistrza Cechu, który zgłasza zapotrzebowanie na pracownika danej specjalizacji – wyjaśnia.
Cechy i izby rzemieślnicze są organizacjami społeczno-zawodowymi zrzeszającymi rzemieślników pracujących w danej branży lub kilku pokrewnych zawodach. Ich działalność przejawia się m.in. w organizacji kursów podnoszenia kwalifikacji zawodowych, przestrzeganiu etyki zawodowej, a także reprezentacji interesów członków cechu lub izby. Obecnie w rudzkim Cechu Rzemiosł i Przedsiębiorczości zrzeszonych jest 98 zakładów z takich branż jak m.in. handel, fryzjerstwo, stolarstwo, piekarnictwo, cukiernictwo, budownictwo, mechanika, elektromechanika, blacharstwo, lakiernictwo, kominiarstwo.