Umowa Partnerstwa Śląskiego Klastra Multimedialnego podpisana!
Umowa Partnerstwa Śląskiego Klastra Multimedialnego, która została podpisana 15 stycznia 2013 r., jest wyrazem gotowości do współpracy i woli wspólnego działania przedsiębiorców i środowisk naukowych w województwie śląskim. Inicjatorem utworzenia tej innowacyjnej sieci współpracy jest Rudzki Inkubator Przedsiębiorczości, który w zeszłym roku pozyskał dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na realizację projektu „Innowacje Śląska - utworzenie, promocja i rozwój Śląskiego Klastra Multimedialnego”.
- Cieszę się, że w Rudzie Śląskiej powstaje klaster i że rudzka spółka jest patronem i inicjatorem tego przedsięwzięcia – mówi Michał Pierończyk, zastępca prezydenta miasta. - Powstanie klastra wskazuje na to, że Ruda Śląska to nie tylko miasto gospodarki tradycyjnej, ale miasto innowacji i przedsiębiorczości oraz miejsce, gdzie jest klimat dla nowych idei – dodaje.
Umowa powołuje do życia Śląski Klaster Multimedialny, który powstał dzięki zaangażowaniu w jego budowę przedsiębiorców, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach oraz wsparciu władz miasta i regionu.
- Na Śląsku działa dziesięć tysięcy firm w sektorze IT i multimedialnym. Te firmy nie wiedzą o możliwościach współpracy, które mogłyby wyniknąć kiedy się poznają, wymienią kontakty i rekomendacje. My tworzymy właśnie takie warunki, żeby firmy mogły się spotykać - wyjaśnia Joanna Sochacka, prezes Rudzkiego Inkubatora Przedsiębiorczości.
Klaster kreuje nowe możliwości rozwoju gospodarki regionu. Jest również doskonałym narzędziem do podjęcia wspólnych innowacyjnych działań w obszarze ICT i multimediów. W klastrze wiedza przepływa szybciej i efektywniej. Dzieje się tak dzięki wykształcaniu się nieformalnych powiązań międzyludzkich, które następnie stają się kanałami przepływu wiedzy i informacji. Wspólne działania, jak pokazuje praktyka, przynoszą przedsiębiorstwom wymierne korzyści. Łączenie zasobów i kompetencji w ramach klastra buduje potencjał zarówno samego klastra jak również jego członków. Jest to szczególnie istotne w przypadku ekspansji i promocji na rynkach międzynarodowych, które wymagają większych nakładów i kompetencji, a które często są niedostępne dla pojedynczego przedsiębiorstwa.
Śląscy przedsiębiorcy i naukowcy, tworzący klaster, wzięli udział w wizytach studyjnych w Danii i Szwecji, które według badań Komisji Europejskiej są liderem wśród krajów UE pod względem wyników innowacyjności. Dzięki tym wizytom zostały nawiązane kontakty gospodarcze z Inkubatorem Przedsiębiorczości w Malmo, z Inkubatorem Przedsiębiorczości działającym przy prestiżowym Uniwersytecie IT w Kopenhadze oraz Klastrem 55°, największym klastrem ICT w Europie. Co więcej, członkowie klastra mieli okazję wysłuchać rad i sugestii menedżera największego klastra ICT w Europie, Micaela Gustafssona, który w zeszłym roku otrzymał nagrodę najlepszego menadżera klastra w Europie.
Podjęte działania przyczynią się do zwiększenia rozpoznawalności Śląska na arenie międzynarodowej i spowodują, że potencjał gospodarczy naszego regionu będzie bardziej widoczny.
[Foto: Rudzki Inkubator Przedsiębiorczości]