Tydzień Godności Osób Niepełnosprawnych

Ostatni tydzień maja /23 - 30 maja br./ w Rudzie Śląskiej będzie wypełniony wieloma imprezami sportowymi, spotkaniami integracyjnymi o charakterze edukacyjnym, kulturalnym, rehabilitacyjnym i rekreacyjnym. Zbliża się Tydzień Godności Osób Niepełnosprawnych.
- Zdajemy sobie sprawę, jak ważne są wszelkie inicjatywy i programy zmieniające ludzką mentalność, budujące powszechną akceptację i wrażliwość na potrzeby ludzi niepełnosprawnych – podkreśla prezydent miasta Grażyna Dziedzic – Dlatego już po raz dwunasty organizujemy w Rudzie Śląskiej Tydzień Godności Osób Niepełnosprawnych. Zachęcam do udziału w imprezach integracyjnych organizowanych w ramach Tygodnia – dodaje.
Tradycyjnie świętowanie rozpocznie się od uroczystej mszy św. w intencji niepełnosprawnych mieszkańców miasta, ich rodzin i opiekunów, która zostanie odprawiona o godz. 10:00 w Sanktuarium Matki Bożej z Lourdes w Kochłowicach. Następnie inauguracja Tygodnia Godności Osób Niepełnosprawnych, podczas której prezydent miasta Grażyna Dziedzic wręczy niepełnosprawnym symboliczny klucz do bram miasta, odbędzie się w Domu Pomocy Społecznej Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza w dzielnicy Kochłowice.
Na kolejne dni zaplanowano szereg imprez sportowych i spotkań o charakterze integracyjnym. Największą imprezą Tygodnia jest niewątpliwie „Olimpiada radości”, która skupia co roku ponad 200 niepełnosprawnych sportowców z kilkunastu placówek wsparcia z całego regionu. Organizatorem spartakiady dzieci i młodzieży niepełnosprawnej jest Ośrodek dla Niepełnosprawnych "Najświętsze Serce Jezusa" Caritas. Igrzyska rozgrywać się będą przez dwa dni - 27 i 28 maja w hali sportowej MOSiR w dzielnicy Halemba. 24 maja w Zespole Szkół Specjalnych nr 3 w Wirku odbędzie się Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną oraz piknik integracyjny przy stadionie „Grunwald” w Halembie, zorganizowany przez Rudzki Zakład Aktywności Zawodowej.
W poniedziałek, 26 maja zaplanowano Regionalny Turniej Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych, który rozegrany zostanie na stadionie Grunwaldu, a uczniowie i nauczyciele z Zespołu Szkół Specjalnych nr 2 w Bielszowicach przygotowali Galę Osób Niepełnosprawnych.
Istotnym punktem tegorocznych obchodów Tygodnia Godności Osób Niepełnosprawnych będzie też konferencja dla pracodawców dotycząca zatrudniania osób niepełnosprawnych, która odbędzie się w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy w Rudzie Śląskiej. W ramach Tygodnia Godności Szkoła Podstawowa nr 15 organizuje Dzień Edukacji Integracyjnej, a Zespół Szkół Specjalnych nr 2 zaprasza na Dzień Otwarty oraz spotkania i zabawy integracyjne w plenerze. Mieszkańcy DPS „Senior” rozegrają tradycyjny już Turniej Skata i Remika, na który zaprosili mieszkańców innych domów pomocy społecznej oraz podopiecznych rudzkich ośrodków wsparcia. Dzieci z Ośrodka Adaptacyjnego zaprezentują się podczas Pikniku Rodzinnego w swojej siedzibie, a seniorzy z Dziennego Domu Pomocy Społecznej zorganizują konkurs karaoke, na którym swoje talenty wokalne zaprezentują zaproszeni seniorzy i osoby niepełnosprawne. Rudzkie Amazonki ze Stowarzyszenia Amazonek „Relaks” oraz członkowie rudzkiego Koła Polskiego Związku Niewidomych zapraszają mieszkańców do swoich siedzib na dni otwarte. Ośrodek Święta Elżbieta organizuje Turniej Szachowy i Warcabowy dla mieszkańców domów pomocy społecznej. Podsumowaniem obchodów Tygodnia Godności Osób Niepełnosprawnych będzie śląski piknik „Jesteśmy stąd” na terenie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 7 w Rudzie.
Ponadto w Galerii Fryna Miejskiego Centrum Kultury do końca maja będzie można oglądać wystawę prac osób niepełnosprawnych, podopiecznych Caritas Archidiecezji Katowickiej Ośrodka dla Niepełnosprawnych w Halembie.
Obchody Tygodnia Godności Osób Niepełnosprawnych stały się już rudzką tradycją i na trwale wpisały się w kalendarz imprez miejskich.- Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej od kilku lat pełni rolę koordynatora całego przedsięwzięcia, które zapoczątkowane zostało w naszym mieście przez Caritas Archidiecezji Katowickiej Ośrodek Najświętsze Serce Jezusa w 2003 roku – mówi Halina Ignor pełnomocnik prezydenta ds. osób niepełnosprawnych.
Ideą całego przedsięwzięcia jest propagowanie aktywnych postaw osób niepełnosprawnych oraz ich pozytywnego wizerunku. Wszystkie zaplanowane imprezy służą przeprowadzeniu kampanii na rzecz równości szans i przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu osób niepełnosprawnych, a także promowaniu miasta przyjaznego osobom niepełnosprawnym.
Honorowy patronat nad całym przedsięwzięciem objęli: prezydent miasta Grażyna Dziedzic oraz dyrektor Caritas Archidiecezji Katowickiej ks. dr Krzysztof Bąk. Co roku w imprezach organizowanych w ramach Tygodnia bierze udział około 2 tysięcy osób. W samej tylko „Olimpiadzie Radości” uczestniczy ponad 230 niepełnosprawnych sportowców. - Dzięki zaangażowaniu wielu organizacji, ośrodków wsparcia, placówek oświatowych i instytucji miejskich impreza ta staje się z roku na rok coraz bardziej interesująca – mówi Halina Ignor. - Zaczyna też brakować dni tygodnia, aby każdy z organizatorów mógł zaprezentować osiągnięcia swoich podopiecznych lub podzielić się tym, co najciekawsze w jego działalności – dodaje.
W Rudzie Śląskiej pomocą niepełnosprawnym zajmuje się kilkanaście organizacji pozarządowych. W mieście funkcjonuje Rudzki Zakład Aktywności Zawodowej, w którym zatrudnionych jest 90 osób z ustalonym stopniem niepełnosprawności.
Tylko w 2013 roku z powodu różnego typu niepełnosprawności Miejski Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności wydał 2947 orzeczeń osobom dorosłym, a osobom poniżej 16 roku życia - 552 orzeczenia. Warto zaznaczyć, że rudzki magistrat zatrudnia 44 osoby niepełnosprawne, w związku z czym spełnia 6% wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Dzięki temu nie musi płacić miesięcznych wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Gdyby wskaźnik nie jest spełniony urząd musiałby wpłacać odpowiednie kwoty na PFRON.
Wg ostatnich danych dotyczących liczby osób niepełnosprawnych w Polsce zawartych w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności z 2011 roku liczba ta wynosi prawie 4,7 mln, co stanowi ponad 12% ludności kraju. Najczęstszymi przyczynami niepełnosprawności wśród Polaków są schorzenia układu krążenia, narządów ruchu oraz schorzenia neurologiczne. Wśród orzeczeń wydawanych przez rudzki MZON najczęstszą przyczyną niepełnosprawności są choroby narządów ruchu.