Trakt porodowy w rudzkim szpitalu
Nowoczesny trakt porodowy powstaje w Szpitalu Miejskim w Rudzie Śląskiej. Na ten cel miasto przeznaczy 2,5 mln zł. Rada Miasta podjęła uchwałę w tej sprawie. Trakt umożliwi przyjęcie matki, odebranie porodu i wykonanie niezbędnych zabiegów praktycznie w jednym miejscu.
- Nasz szpital zapewnia matkom i ich nowonarodzonym dzieciom opiekę na najwyższym poziomie. Świadczy o tym wysoka liczba rodziców, którzy decydują się na poród w tej placówce. Są to osoby nie tylko z Rudy Śląskiej, ale także spoza miasta. Inwestycja, na którą przeznaczamy środki, pozwoli utrzymać wysokie standardy – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic.
Utworzenie traktu porodowego jest najistotniejszym realizowanym obecnie działaniem w zakresie perinatologii w rudzkim szpitalu. – Zadanie to jest zgodne z założeniami programu dostosowawczego szpitala do wymagań rozporządzenia Ministra Zdrowia i niezbędne z punktu widzenia utrzymania najwyższego, III stopnia referencyjności, który mamy od 2011 roku – mówi dr n. med. Sławomir Święchowicz, prezes Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej Sp. z o.o. – Spodziewamy się, że po jego realizacji jeszcze zwiększy się liczba odbieranych u nas porodów – dodaje.
Trakt porodowy zajmie całe III piętro pawilonu „A”. - Przeznaczony jest do przyjęcia rodzącej, odebrania porodu i wykonania niezbędnych zabiegów u rodzącej i noworodka praktycznie w jednym miejscu – tłumaczy dr Święchowicz. W ramach traktu zlokalizowane zostaną m.in. zespół sali operacyjnej do cięć cesarskich (sala operacyjna, śluzy, pokój pielęgnacji noworodka/resuscytacji, pokój wybudzeń), zespół pomieszczeń pielęgnacyjnych (4 pokoje porodów rodzinnych z łazienkami, w tym 1 z łazienką dla osób niepełnosprawnych, punkt przyjęcia, pokój wybudzeń, punkt pielęgniarski – obserwacji pacjentki) oraz zespół pomieszczeń ogólnych (pomieszczenia socjalne, gospodarcze i techniczne). Do tej pory w szpitalu funkcjonowały trzy sale porodów rodzinnych, a cięcia cesarskie odbywają się obecnie na bloku operacyjnym z salą operacyjną bloku porodowego.
Trwają już prace remontowo – budowlane, których zakres obejmuje m.in. wentylację mechaniczną i klimatyzację czy instalacje gazów medycznych. Ta część inwestycji ma się zakończyć w połowie czerwca br. Obecnie prowadzone jest też postępowanie przetargowe dotyczące wyposażenia traktu porodowego w sprzęt i aparaturę medyczną.
Działalność ośrodka perinatologii w Szpitalu Miejskim w Rudzie Śląskiej Goduli, tworzonego przez Oddział Ginekologiczno-Położniczy, Oddział Neonatologiczny, Poradnię Ginekologiczno-Położniczą, Poradnię Neonatologiczną, Poradnię Patologii Ciąży, Kardiologii Prenatalnej i Diagnostyki Wad Płodu, Pracownię USG o Profilu Ginekologiczno-Położniczym oraz Bank Mleka Kobiecego sukcesywnie jest rozszerzana.
Od 2011 roku Oddział Neonatologii oraz Ginekologiczno – Położniczy posiadają najwyższy III stopień referencyjności. W planach jest rozwinięcie na bazie odcinka ginekologicznego pododdziału ginekologii onkologicznej. W 2012 roku w szpitalu uruchomiony został Bank Mleka Kobiecego, Jest to jedyna tego typu inicjatywa w regionie, a w skali całego kraju działała jeszcze tylko kilka takich banków. Zapewnia on naturalny pokarm dzieciom tych matek, które nie mogą karmić ich własną piersią.
Z kolei w ubiegłym tygodniu rozpoczęła działalność bezpłatna Szkoła Rodzenia, dająca nie tylko możliwość przygotowania się do porodu i rodzicielstwa, ale również poznania położnych pracujących w rudzkiej placówce i zapoznania się z Zespołem Porodowym, Oddziałem Ginekologiczno - Położniczym i Oddziałem Neonatologicznym.
W Szpitalu Miejskim w Rudzie Śląskiej odbiera się około 2 tys. porodów rocznie. Do placówki trafiają ciężarne z całej Polski. Każdego roku przychodzi tam na świat ok. 60-75 wcześniaków o wadze poniżej 1000 g i około 100-120 dzieci poniżej 1500 g.