Szlak Zabytków Techniki na lekcjach!
Język polski, historia, plastyka tylko w szkole? Niekoniecznie! Już teraz obiekty Szlaku Zabytków Techniki mogą w interesujący sposób zastąpić tradycyjne szkolne ławy. Dzisiaj w Rudzie Śląskiej na terenie dawnej kolonii robotniczej Ficinus odbyła się prezentacja projektu scenariuszy lekcji muzealnych. W międzyczasie to historyczne rudzkie osiedle mieli okazję zwiedzić uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Knurowie.
Projekt jest wspólnym dziełem osób zajmujących się tworzeniem i promocją produktów turystycznych oraz nauczycieli przedmiotowych i wpisuje się w program nauczania realizowany przez pedagogów. - Staramy się pokazać, że obiekty znajdujące się na Szlaku Zabytków Techniki, szczególnie te mniejsze, które nie są przede wszystkim nastawione na oferty związane z prostym zwiedzaniem obiektu, mogą być wykorzystywane w zupełnie inny sposób – tłumaczył Adam Hajduga z Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. – W związku z organizowanymi lekcjami oferujemy dwa rodzaje korzyści – emocjonalną oraz racjonalną. Lekcje te dają po prostu wiedzę w sposób niebanalny – dodał.
Wicemarszałek Województwa Śląskiego Aleksandra Gajewska zwróciła szczególną uwagę na ogromną rolę, jaką obiekty znajdujące się na Szlaku Zabytków Techniki mogą odegrać w procesie kształcenia dzieci i młodzieży. – Chcemy pokazać, że obiekty te mogą być atrakcyjne dla młodych ludzi w różnym wieku, pomóc im zrozumieć nasz region, jego historię i tradycję – mówiła. – Stworzyliśmy ofertę, która w sposób szczególny wykorzystuje potencjał tych miejsc. Zależy nam na tym, by eksponować dziedzictwo poprzemysłowe regionu, lecz nie zanudzać, dlatego szukamy takiej oferty, by to nie było jedynie zdobywanie wiedzy, ale i dobra zabawa – podsumowała.
Scenariusze lekcji muzealnych przygotowane są w taki sposób, by realizowany w ich ramach materiał nie ograniczał się jedynie do jednego przedmiotu, ale by uczniowie mogli poznać również ciekawostki związane z innymi dyscyplinami naukowymi. Jak do tej pory ze strony internetowej pobrano około 150 scenariuszy. - Jak na razie powstały scenariusze dla 10 obiektów rozłożonych na terenie całego województwa, w przyszłości jednak na pewno będą powstawały kolejne – zapowiada Katarzyna Konkel z firmy LOCATIVO. - Obiekty są poinformowane, przygotowane do współpracy, a informacje udostępnione na stronie internetowej – informuje. Scenariusze lekcji muzealnych można znaleźć tutaj.
Wśród dziesięciu obiektów znajdujących się na Szlaku Zabytków Techniki, takich jak Huta Szkła w Zawierciu, Muzeum Drukarstwa w Cieszynie czy Galeria Szyb Wilson w Katowicach, dla których przygotowano scenariusze lekcji muzealnych, znalazł się także Ficinus. W lutym tego roku w miejscu tym zorganizowano lekcję pokazową dla nauczycieli z województwa śląskiego koordynowaną przez Klub Nauczyciela Regionalisty przy Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach, podczas której pedagodzy mogli zapoznać się z potencjałem oraz historią tej kolonii. Wtedy to z historią jednej z najstarszych kolonii robotniczych zapoznała się grupa nauczycieli. m.in. z Gliwic, Zabrza, Świętochłowic, Bytomia oraz Bielska – Białej.
Kolonia Ficinus to powstałe w 1867 roku dla pracowników kopalni Gottessegen (obecnie kopalni Pokój) osiedle znajdujące się przy ul. Kubiny w dzielnicy Wirek. Właścicielami, jak i fundatorami kolonii byli przemysłowcy z rodu Donnersmarcków. Osiedle to jest jednym z najstarszych zachowanych zespołów budownictwa patronackiego na Górnym Śląsku i ze względu na to, że została wykonana z naturalnego piaskowca, w niczym nie przypomina typowych ceglanych familoków, tak często spotykanych na śląskich ulicach.