Szkoły górnicze znowu potrzebne

Ruda Śląska powraca do kształcenia przyszłych górników. Już wkrótce obok Technikum nr 3, kształcącego młodzież w zawodzie technik górnictwa podziemnego, w mieście powstanie zawodowa szkoła górnicza. Honorowy patronat nad tworzonym zespołem szkół objęła już prezes Kompanii Węglowej, Joanna Strzelec-Łobodzińska. Ta największa w Unii Europejskiej spółka górnicza jest gotowa zatrudniać rocznie około 500 absolwentów rudzkich szkół ponadgimnazjalnych, kształcących młodzież w zawodach górniczych.
Przed laty w Rudzie Śląskiej działały 3 Technika Górnicze oraz 10 Zasadniczych Szkół Zawodowych oraz szkoła przysposabiająca młodzież do zawodu o profilu górniczym. Wszystkie z powodu restrukturyzacji górnictwa, gwałtownej redukcji zatrudnienia w kopalniach, zostały zamknięte. Dopiero w 2004 roku w wyniku porozumienia z Kompanią Węglową miasto uruchomiło w Technikum nr 3 klasę kształcącą w zawodzie technik górnictwa podziemnego. Dziś uczy się w niej 107 przyszłych techników górnictwa podziemnego. Wszyscy bez problemu znajdą pracę w kopalniach.
- Wychodząc naprzeciw zarówno potrzebom uczniów, jak i górnictwa, chcemy powrócić do kształcenia w Rudzie Śląskiej, w mieście z dobrymi tradycjami górniczymi i nieźle prosperującymi kopalniami, do kształcenia uczniów w zawodach górniczych – podkreśla prezydent Rudy Śląskiej, Grażyna Dziedzic. Miasto zamierza od nowego roku szkolnego otworzyć ponownie Zasadniczą Szkołę Górniczą kształcącą w zawodach górniczych. Nowa placówka powstanie w tworzonym Zespole Szkół. Uczniów w nowej placówce kształcić będzie dobrze wykwalifikowana kadra pedagogiczna. – Będziemy kształtować w młodych ludziach nie tylko kulturę zawodową, ale również dobrą, nieco zapomnianą już, praktykę górniczą – zapewnia prezydent Dziedzic. Początkowo w nowej szkole górniczej zostaną otwarte dwie klasy. Jeżeli jednak zainteresowanie nauką w placówce będzie większe, miasto rozważy otwarcie jeszcze jednej, trzeciej klasy. Warto podkreślić, że absolwenci tej szkoły już teraz, przed rozpoczęciem nauki, będą mieć gwarancję zatrudnienia.
Kompania Węglowa, właściciel 3 kopalń działających na terenie Rudy Śląskiej, z wielkim zadowoleniem przyjęła inicjatywę władz miasta dotyczącą otwarcia szkoły górniczej. Spółka nie ukrywa, że potrzeby kadrowe jej rudzkich kopalń są bardzo duże. Kopalnie potrzebują zarówno absolwentów technikum o specjalnościach: technik górnictwa podziemnego, technik elektryk górnictwa podziemnego, technik mechanik górnictwa podziemnego, technik mechatronik, jak również absolwentów zasadniczej szkoły zawodowej w zawodach górnik, elektryk i ślusarz.
KW SA gwarantuje w ramach porozumienia m.in. organizację praktyk zawodowych na swój koszt oraz zatrudnienie absolwentów ww. kierunków i specjalności zawodowych w swoich rudzkich kopalniach. – Deklarujemy również współpracę w organizacji zajęć praktycznych i pomoc w pozyskaniu materiałów dydaktycznych – zapewnia prezes Kompanii, Joanna Strzelec-Łobodzińska.
W przeszłości przy każdej rudzkiej kopalni funkcjonowała szkoła o profilu górniczym. Warto przypomnieć, że w KWK Wawel kształcone były również dziewczyny w zawodzie mechanik urządzeń przeróbczych.