Świąteczna niespodzianka
Hasło „Ruda Śląska taka jaką wszyscy znają” w końcu znalazło swoje odzwierciedlenie na papierze. Rudzki magistrat wydał mapę nazw zwyczajowych, do utworzenia której w dużej mierze przyczynili się sami mieszkańcy. – Mapa oczywiście nie ma charakteru formalnego, jednak niesie ze soba ogromną dawkę wspomnień. Szczególnie w okresie świątecznym chciałbym życzyć, aby te wspomnienia na trwałe pozostały w pamięci wszystkich mieszkańców, abyśmy nigdy nie zapomnieli o naszej wspólnej tradycji i historii - podkreśla wiceprezydent Michał Pierończyk.
Pierwsza odsłona mapy nazw zwyczajowych ukazała się w maju. Od tego czasu uległa jednak wielu przeobrażeniom. – Od początku mapa cieszyła się dużym zainteresowaniem ze strony mieszkańców, którzy chętnie zgłaszali swoje propozycje nazw, za co wszystkim dziękujemy – mówi Renata Młynarczuk, Naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta. – Szczególne podziękowania należą się panom Adamowi Podgórskiemu oraz Janowi Kołodziejowi, którzy dzięki bardzo dobrej znajomości miasta, chętnie służyli nam swoją wiedzą historyczną oraz poradami – dodaje.
Na podzielonej na poszczególne dzielnice mapie znalazły się nazwy znane większości mieszkańców miasta, takie jak Werdon, Mrowczo Górka, Kaufhaus, Burloch, Niedźwiedziniec, Radoszów, Szwarcwald, Fryna, czy Finy, jak i nazwy rzadziej spotykane jak Kościarnia, Mansfeld, Kasarnie, czy Kośmider. Druga strona mapy utworzona została z myślą o osobach, które chciałyby się zapoznać z pochodzeniem wybranej nazwy bądź poznać konkretne położenie obszaru, do którego się odnosi (oznaczenie na mapie ma charakter poglądowy). Na mapie nie zabrakło także widokówek przedstawiających, to jak niektóre z miejsc wyglądały przed laty.
Osoby zainteresowane współtworzeniem mapy i jej ciągłym doskonaleniem zapraszamy do Wydziału Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta (pokój 325, Urząd Miasta Ruda Śląska).