Sprawdzić się, by być lepszym
Jak realizowane są zadania związane z gospodarką odpadami? Jak funkcjonuje oświata w mieście? Jak działa miejskie oświetlenie oraz czy decyzje administracyjne wydawane są w terminie? Na te i inne pytania już od najbliższego poniedziałku będą mogli odpowiedzieć mieszkańcy Rudy Śląskiej. Tego dnia w mieście rozpoczną się badania satysfakcji mieszkańców. Są one częścią projektu, w którym uczestniczy 40 samorządów z całego kraju.
Projekt realizowany jest przez Śląski Związek Gmin i Powiatów i za zadanie ma podnieść jakość usług publicznych świadczonych w gminach. Narzędziem, które ma w tym pomóc jest banchmarking - Jest to nic innego jak porównywanie własnych rozwiązań ze stosowanymi przez innych, a następnie wykorzystywanie i wdrażanie tych najlepszych we własnych jednostkach – tłumaczy wiceprezydent Michał Pierończyk. - Trzeba jednak pamiętać, że benchmarking nie jest zwykłym naśladownictwem i nie polega na bezmyślnym kopiowaniu pomysłów. To przede wszystkim wyszukiwanie tych elementów, które sprawiają, że badany proces jest wykonywany efektywnie, a następnie wdrożenie podobnych rozwiązań u siebie. To uczenie się i twórcze adaptowanie najlepszych praktyk – dodaje.
Istotną częścią projektu są badania poziomu zadowolenia mieszkańców z jakości usług świadczonych przez miasto. W Rudzie Śląskiej rozpoczną się one w poniedziałek 10 marca i potrwają do końca miesiąca. – Przebadanych zostanie 1 070 mieszkańców, ankieterzy ulokują swoje stanowiska na parterze budynków Urzędu Miasta przy pl. Jana Pawła II oraz przy ul. Niedurnego - tłumaczy Aleksandra Kruszewska. Mieszkańcy będą mogli wypowiedzieć się co do jakości obsługi w Urzędzie Miasta, terminowości i rodzaju załatwianych spraw. Ponadto rudzianie będą mogli wyrazić opinię na temat wybranych zadań realizowanych przez miasto.
Równolegle z badaniami opinii mieszkańców, każdy z samorządów uczestniczących w projekcie zbiera dane dotyczące realizacji określonych zadań. W ramach projektu analizowane będą takie zadania, jak: postępowanie administracyjne, a w szczególności wydawanie decyzji pozwolenia na budowę, decyzji o warunkach zabudowy, decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego, decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Ponadto, na przykładzie oświetlenia zbierane są dane dotyczące tego, jak utrzymywana jest infrastruktura miejska. Urzędnicy przyglądają się także, jak funkcjonuje gospodarka odpadami w mieście, jak zorganizowana jest sieć szkół publicznych oraz opieka nad dziećmi do lat 3. Kolejne tematy, które zostały „wzięte pod lupę” to: monitorowanie i egzekwowanie zaległości podatkowych z tytułu podatku od nieruchomości, realizacja usług społecznych w trybie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, zarządzanie zasobami ludzkimi w urzędzie miasta oraz organizacja pracy urzędu.
Wszystkie dane zebrane przez uczestniczące w projekcie samorządy zostaną poddane analizie. - Oceniana tu będzie skuteczność, efektywność i terminowość. Pod uwagę będzie brana również satysfakcja mieszkańców, tu pomocne będą wyniki badań ankietowych – informuje Aleksandra Kruszewska, naczelnik Wydziału Rozwoju Miasta. W ten sposób przygotowane zostaną raporty, w których będą przedstawione najlepsze praktyki w ramach poszczególnych obszarów tematycznych /postępowanie administracyjne, oświata, gospodarka odpadami, itd./, które następnie będą mogły zostać wdrożone w pozostałych samorządach. - Wszystkie działania, które pozwolą na jeszcze sprawniejsze funkcjonowanie urzędu i przyczynią się do większego zadowolenia mieszkańców
z życia w Rudzie Śląskiej są warte rozważenia, udział w tak szerokim projekcie, który obejmuje kilkadziesiąt samorządów i możliwość wymiany z nimi doświadczeń to znakomity pomysł – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic.
„Benchmarking – narzędzie efektywnej kontroli zarządczej w urzędach miast na prawach powiatu, urzędach gmin i starostwach powiatowych” to projekt realizowany przez Śląski Związek Gmin i Powiatów. Projekt jest realizowany od stycznia 2011 roku, a zakończy się w kwietniu 2015 r. W ramach tego projektu przewidziano trzy cykle badań porównawczych urzędów. Dwa z nich już się zakończyły, trzeci przypada na rok 2014 i właśnie trwa. W projekcie uczestniczy 40 samorządów. Ruda Śląska włączyła się do projektu w tym roku. Oprócz samorządów z województwa śląskiego w projekcie uczestniczą samorządy z pozostałych rejonów krajów, m.in. Bydgoszcz, Lublin, Tarnobrzeg. Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.