Header decorative image
Kir Żałobny

Śląskość w pukeltaszy

Śląskość w pukeltaszy

Pięć rudzkich szkół włączyło się w akcję „Ze Ślōnskym w pukeltaszy”. W ten sposób młodzież chce udowodnić, że śląskość ma się dobrze i poprzez wymianę pomysłów, doświadczeń i działań zamierza promować Rudę Śląską oraz Śląsk. W ramach projektu uczniowie uczestniczą w różnego rodzaju spotkaniach, wykładach i warsztatach, których koordynatorem jest Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 3 oraz stowarzyszenie DURŚ.

- Ten projekt powstał przy współpracy naszej szkoły z Demokratyczną Unią Regionalistów Śląskich, która koordynuje działania związane z edukacją regionalną rudzkich szkół ponadgimnazjalnych – tłumaczy Joanna Ilska p.o dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 3. –  Chcemy dzielić się pomysłami, doświadczeniami i działaniami na rzecz promocji Śląska, jego kultury, ludzi i śląskiej godki – dodaje.

Pomysł na tę inicjatywę zrodził się z połączenia dwóch projektów - „Opowiem Ci o moim Śląsku”  i dyktanda śląskiej godki, z którym co roku mierzą się uczniowie rudzkich szkół ponadgimnazjalnych.

- Podczas realizacji projektu „Opowiem Ci o moim Śląsku”, który w zeszłym roku ruszył w naszej szkole po raz pierwszy, zrodziło się wiele innych pomysłów, które nie mieściły się w jego ramach. Dlatego chcieliśmy stworzyć projekt, który połączy to, co do tej pory zrobiliśmy, ale także będzie zawierał nowe pomysły. I tak zrodził się "Ze Ślōnskym w pukeltaszy” – tłumaczy Anna Rzepka, koordynatorka akcji w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 3 w Rudzie Śląskiej – Kochłowicach. - Zależało nam także na tym, żeby akcja  zawierała wszystkie inicjatywy, które dotyczą Śląska i  które dzieją się w rudzkich szkołach ponadgimnazjalnych. W naszym mieście jest organizowanych wiele takich inicjatyw,  dlatego chcemy, żeby było o tym głośno i żeby żadna z inicjatyw nie pozostała niezauważona. Dlatego zachęcamy do przyłączenia się do nas - dodaje.

W ramach projektu odbyło się już spotkanie ze śląskimi blogerami. Z kolei marcu młodzież spotka się na wieczorku poetyckim ze Stanisławem Noblikiem, a w kwietniu będzie uczestniczyła w wykładach Alojzego Zimończyka, który jest doradcą i ekspertem od edukacji regionalnej. Później uczniowie spotkają się na warsztatach pisania po śląsku. 12 czerwca odbędzie się dyktando śląskiej godki, które cieszy się dużym zainteresowaniem uczniów rudzkich szkół.

- Dyktando śląskiej godki to dobry sposób na to, aby ludzie pamiętali o swojej tradycji i  poznawali korzenie śląskiej gwary, nie tylko w wymowie, ale także w pisowni. Gwara śląska jest wyjątkowa i powinno się nią posługiwać codziennie i w ten sposób dbać o to, żeby nigdy nie zanikła. Dlatego uważam, że warto spróbować swoich sił i wziąć w nim udział – mówi Damian Ciecierski, laureat zeszłorocznej edycji dyktanda.

Do tej pory do udziału w projekcie włączyło się pięć rudzkich szkół: Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 3, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 i Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1.

 

 

Wróć

Prześlij opinię

Na skróty

Zapisz się na newsletter