Śląska Akademia Senior@ on-line
Fundacja Partycypacji Społecznej w ramach projektu Śląska Akademia Senior@ wprowadziła możliwość odbywania szkoleń zdalnych (on-line), wychodząc tym samym naprzeciw sytuacji związanej z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2.
10-osobowe grupy uczą się obsługi laptopów, tabletów, czy smartfonów, zdobywając umiejętności poruszania się w internecie, a dzięki temu zyskują dostęp do usług, informacji i social media.
Akademia uczy co można zyskać dzięki e-receptom, a także bezpiecznie i wygodnie płacić rachunki, czy dokonywać zakupów przez internet z dostawą do domu. Studenci poznają dokładnie także nowe aplikacje (np. Messengera i WhatsAppa), które mogą ułatwić im kontakt z rodziną przy pomocy otrzymanego na zakończenie kursu tabletu.
Szkolenia prowadzą wyspecjalizowani trenerzy, przygotowani do pracy z osobami starszymi, wykorzystując odpowiednie metody szkoleniowe. Kurs obejmuje 60 lub 90 godzin, które realizuje się w trakcie kilkunastu spotkań.
Proces rekrutacji do grup zdalnych:
- Zainteresowane osoby proszone są o kontakt pod numerem telefonu: 577 888 627 lub 32 496 94 88 w celu uzyskania szczegółowych informacji.
- W trakcie rozmowy z koordynatorem należy podać adres mailowy, na który zostaną wysłane dokumenty: formularz rekrutacyjny wraz z załącznikami.
- Otrzymane dokumenty wypełnione przez kandydata na Uczestnika należy w formie skanu lub zdjęcia odesłać drogą mailową, a następnie nadać do Biura Fundacji w Chorzowie w wersji papierowej.
- Zgłoszenia będą weryfikowane w procesie rekrutacji, zgodnie z regulaminem.
- Osoby zainteresowane otrzymują informację zwrotną.
- Liczba miejsc jest ograniczona.
Kto może wziąć udział w grupach zdalnych:
- Osoby, które ukończyły 65. rok życia,
- zamieszkujące na terenie gminy deklarującej przystąpienie do projektu (lista gmin: www.cyfrowy-slask.com),
- posiadające dostęp do sprzętu umożlwiającego realizacje szkoleń zdalnych.
Wymagania dotyczące sprzętu i internetu:
- Komputer: minimum dwurdzeniowy procesor + 2GB ramu (rekomendowane 4 rdzenie i 4GB ramu); mikrofon, głośniki (wbudowane lub zewnętrzne). Rekomendowana kamerka internetowa (wbudowana lub zewnętrzna).
- System operacyjny oraz oprogramowanie: Windows 7 (i wyżej) oraz przeglądarka internetowa Google Chrome lub Mozilla Firefox.
- Dostęp do internetu (minimum 0.5 Mbit/sek upload oraz minimum 1 Mbit/sek download).
Uwaga: Jest też możliwość uczestniczenia w zajęciach na platformie używając tabletów.
Co można zyskać:
- Bezpłatne szkolenia kompetencji cyfrowych.
- Praktyczne, nowe umiejętności obsługi: telefonu, komputera, internetu.
- Grupowe działania animacyjne.
- Certyfikat udziału w projekcie.
- Tablet na własność.