Rudzkie licea coraz lepsze
Rudzkie licea nr II i III poprawiły swoje notowania w opublikowanym przez miesięcznik edukacyjny „Perspektywy” tegorocznym rankingu polskich liceów. LO nr II awansowało o 9 miejsc w województwie, a LO nr III aż o 57. Ranking Szkół Ponadgimnazjalnych został opublikowany po raz szesnasty.
- Zawsze ostrożnie podchodzę do ocen rankingowych – zaznacza Grażyna Dziedzic. – Szkoły różnią się liczbą uczniów, co ma też przełożenie np. na udział młodzieży w olimpiadach, a to rzutuje na ostatecznie zajmowane miejsca. Jednak myślę, że w tym wypadku awans obu szkół został wypracowany i w pełni zasłużony. Jestem pewna, że zarówno grono pedagogiczne, jak i uczniowie będą dokładać wszelkich starań, aby poziom ich szkół był coraz wyższy – mówi prezydent miasta. Na awans rudzkich placówek oświatowych przyczyniły się z pewnością sukcesy obu szkół. Uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr II zajęli np. III miejsce w wojewódzkim Konkursie Kolędowym w Świętochłowicach, a grupa klasy regionalnej weszła do finału w projekcie „Międzynarodowa Szkoła Dialogu”. Z kolei uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 3 zdobyli wyróżnienie w IX konkursie historycznym „Niezależne zrzeszenie studentów 1980-1989”, a także I miejsce w konkursie multimedialnym „Kardynał August Hlond-prymas Polski i wielki patriota”.
- Z pewnością do naszego sukcesu przyczyniło się duże zaangażowanie nauczycieli, pracowników szkoły, rodziców i uczniów – mówi Barbara Malik, zastępca dyrektora szkoły ZSO nr 3. – Od wielu lat szkoła osiąga bardzo wysokie wyniki egzaminów zewnętrznych. Pisemny egzamin maturalny z języka polskiego został zaliczony w województwie na poziomie 54,84%, a w naszej szkole na poziomie 77,4%. Z języka angielskiego nasza młodzież zdała na 82%, podczas gdy w całym województwie na poziomie 70,42%, z matematyki na 74,2%, a w województwie na 57,63% - wylicza. – Od wielu lat uczestniczymy w różnych projektach unijnych, współpracujemy z uczelniami wyższymi, młodzież bierze udział w konkursach i olimpiadach. To wszystko zaprocentowało awansem w rankingu – podsumowuje Malik.
- Myślę, że pozycja rankingu, w odniesieniu do całej Polski, pozastawia jeszcze do życzenia. Szkoły muszą jeszcze wiele zrobić, by poprawić swoje notowania – mówi Grażyna Dziedzic. – Tylko ścisłe współdziałanie nauczycieli i uczniów, codzienna praca może dać pozytywne efekty – podkreśla. Oceniając licea z całego kraju Kapituła Rankingu brała pod uwagę sukcesy szkoły w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych oraz wyniki matury z przedmiotów dodatkowych. Korzystano z danych zawartych w protokołach komitetów głównych Olimpiach, zestawień okręgowych komisji egzaminacyjnych oraz danych Systemu Informacji Oświatowej. Najlepszym liceum ogólnokształcącym w kraju wg rankingu jest Liceum Akademickie UMK z Torunia, a najlepszym technikum – Technikum Zawodowe nr 7 w Zespole Szkół Elektro-Mechanicznych w Nowym Sączu. W rywalizacji wojewódzkiej pierwsze miejsce zajęło V LO z Bielska-Białej, które uplasowało się na 55. lokacie w kraju, oraz Technikum nr 1 w ZS im. Władysława Szubińskiego w Cieszynie.