Header decorative image
Kir Żałobny

Rudzkie kolędowanie

Rudzkie kolędowanie

W najbliższą niedzielę /29 stycznia/ o godz. 16:00 w kościele p.w. Ducha Świętego w Czarnym Lesie już po raz XXII odbędą się Rudzkie Spotkania Kolędowe. Z kolei  w kościele p.w. Trójcy Przenajświętszej o godz. 17:30 odbędą się „Jasełka kochłowickie”. Wstęp na koncerty jest bezpłatny.

Już od 22 lat schole i zespoły rudzkich parafii spotykają się z wiernymi na wspólnym kolędowaniu. - Niesamowite chwile Bożego Narodzenia co roku przeżywamy na nowo i w inny sposób – mówi Grzegorz Gros, pomysłodawca wydarzenia i dyrygent scholi „Duchu Ogniu”. - W tym roku, umocnieni duchem minionych Światowych Dni Młodzieży, chcemy nawiązać do 100-lecia objawień fatimskich, gdzie Matka Boża prosiła o odmawianie różańca – dodaje.

Do tegorocznego wspólnego kolędowania zgłosiło się 7 zespołów, czyli około 120 wykonawców. Przygotowaniem całości spotkania zajmuje się Stowarzyszenie Rodzin Katolickich koło Czarny Las oraz schola „Duchu Ogniu”.

Również młodzież oazowa z Kochłowic, razem z mieszkańcami Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci, Młodzieży i Dorosłych Niepełnosprawnych Intelektualnie, organizuje wyjątkowe wydarzenie – „Jasełka kochłowickie”. – Z roku na rok impreza cieszy się coraz większym zainteresowaniem, a duża publiczność jest dla nas najlepszą nagrodą za przygotowania – mówi Magdalena Serwońska. – W tym roku przedstawienie będzie prezentowane częściowo po śląsku – zapowiada.

Przypomnijmy, że jasełka to widowisko o historii narodzenia Jezusa i spisku Heroda, a sama nazwa wywodzi się od staropolskiego słowa „jasło”, czyli żłób. Tekst jasełek często pisany jest w gwarze i odwołuje się do aktualnych wydarzeń. Za twórcę przedstawień bożonarodzeniowych uważany jest św. Franciszek z Asyżu. Do Polski zwyczaj przywędrował w XVI wieku.

 

Wróć

Prześlij opinię

Na skróty

Zapisz się na newsletter