Baner z programem Dni Rudy Śląskiej 2024.
Kir Żałobny

Rudzki półmaraton z atestem

Rudzki półmaraton z atestem

Kilka godzin jazdy na rowerze, żmudne wyliczenia i pomiary - tak w skrócie wyglądało przeprowadzenie atestu trasy Rudzkiego Półmaratonu Industrialnego dokonanego przez Polski Związek Lekkiej Atletyki. – Uzyskanie atestu oznacza, że wyniki, które uzyskają zawodnicy, będą oficjalnie uznawane we wszelkich statystykach. To również większy prestiż biegu oraz szansa na przyciągnięcie do udziału w zawodach najlepszych biegaczy – podkreśla August Jakubik, współorganizator biegu.

Atest rudzkiego półmaratonu przeprowadzono już w zeszłym roku. Przebieg biegu musi być ponownie zatwierdzony, bo zmieniła się jego trasa. – Chcemy pokazać biegaczom, że Ruda Śląska ma bogatą historię i jest tu wiele ciekawych miejsc, stąd pomysł na nową trasę półmaratonu. To również okazja dla mieszkańców innych dzielnic do tego, by zobaczyć „na żywo” zawodników w akcji – wyjaśnia prezydent miasta Grażyna Dziedzic.

- Atest to duże udogodnienie dla samych zawodników, którzy dzięki temu swoje rezultaty mogą zapisywać do oficjalnych statystyk. Mają też pewność, że pokonany dystans odpowiada faktycznie deklarowanej w tytule zawodów liczbie kilometrów – podkreśla August Jakubik.

Atestację trasy biegowej przeprowadza atestator, posiadający w tym zakresie stosowne uprawnienia. Obecnie w kraju dokonują tego tylko 3 osoby. Z trasą rudzkiego półmaratonu zmierzył się ponownie Marek Tokarczuk. - Wszelkie procedury muszą być wykonane starannie i dokładnie zgodnie z wszelkimi wytycznymi Polskiego Związku Lekkiej Atletyki – podkreśla.

Co ciekawe, nie każda trasa może zostać poddana atestacji. Musi być to droga utwardzona, jak w przypadku typowych biegów ulicznych. Trasy prowadzone przez las, trawę, czy w górach nie są brane pod uwagę przy atestacji. Jak zatem wyglądała procedura atestacji trasy rudzkiego półmaratonu? - Niczym się nie różniła od podobnych atestów innych tras biegowych. Generalnie przy jego przeprowadzeniu trzeba uzbroić się w cierpliwość, gdyż cała procedura pomiarowa trwa nawet do kilku godzin. Nam zajęło to cztery - wylicza August Jakubik.

Przy tegorocznym pomiarze rudzkiego półmaratonu nie trzeba było wyznaczać tzw. odcinka kalibracyjnego, gdzie kalibrowany jest licznik rowerowy, którym później odmierzana jest trasa biegu. Odcinek ten został wyznaczony już podczas ubiegłorocznej atestacji trasy i mógł zostać ponownie użyty przy tegorocznych pomiarach. Do określenia 500 m odcinka kalibracyjnego służy 50 m taśma. Niezwykle ważne przy jego wyznaczeniu jest odpowiednie naciągnięcie taśmy oraz temperatura, w której dokonuje się pomiaru.

Kolejnym etapem przeprowadzania atestu, od którego w tym roku rozpoczęli organizatorzy,  była kalibracja licznika rowerowego na wymierzonym odcinku. – Nie jest to tradycyjny licznik rowerowy, który mierzy dystans w kilometrach, lecz przyrząd mierzący liczbę obrotów kół roweru – tłumaczy Marek Tokarczuk. Z tak wykalibrowanym licznikiem można już było wyruszyć na trasę półmaratonu.

W sumie przeprowadzono 2 przejazdy pomiarowe. – Na podstawie przejazdów została wyliczona  średnia. Co istotne, całkowity wynik uzyskany został w obrotach, które następnie przeliczyło się na kilometry – mówi Marek Tokarczuk. Atestator przemierzając trasę poruszał się w odległości 30 cm od krawędzi jezdni. W ten sposób trasa biegu wymierzona została po „linii” najszybszego pokonania wyznaczonego dystansu przez zawodnika.

Atest, który otrzymała nowa trasa Rudzkiego Półmaratonu Industrialnego, ważny będzie przez 5 lat, chyba, że wcześniej nastąpią prace drogowe, które spowodują zmianę w strukturze nawierzchni, na którymkolwiek odcinku trasy lub organizatorzy zdecydują się na kolejną zmianę trasy.

II Rudzki Półmaraton Industrialny odbędzie się 6 sierpnia o godz. 21:00. Oprócz dystansu półmaratońskiego, na którym odbędzie się główna rywalizacja biegaczy, zawodnicy wystartują na dystansie 7 km oraz w rywalizacji nordic walking. Do tej pory swój udział w biegu zadeklarowało już ponad 540 osób.

W każdą środę o godz. 18:15 na stadionie przy ul. Czarnoleśnej odbywają się bezpłatne treningi biegowe organizowane przez urząd miasta, a prowadzone przez Augusta Jakubika, które przygotowują do startu w zawodach.

Wróć

Prześlij opinię

Na skróty

Zapisz się na newsletter