Rudzki 11 listopada
Sportowo i patriotycznie mieszkańcy Rudy Śląskiej świętowali kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W tradycyjnych biegach niepodległości wzięło udział blisko 900 biegaczy, wcześniej rudzianie wraz z władzami miasta uczestniczyli w uroczystej mszy świętej w intencji Ojczyzny. Po południu w mieście odbędzie się jeszcze tradycyjna gala „Hanysów”.
- W tym roku nasi mieszkańcy mogli na wiele sposobów uczcić 97. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Cieszę się, że mimo niesprzyjającej pogody wielu rudzian z tych propozycji skorzystało. Szczególne podziękowania należą się rodzicom, którzy wraz ze swymi dziećmi aktywnie włączyli się w niepodległościowe świętowanie. Jestem przekonana, że tym sposobem duch patriotyzmu wśród naszych mieszkańców nie przeminie – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic.
Jak co roku setki rudzian uczestniczyło w biegach niepodległości, które rozegrano na trasach przełajowych w dzielnicy Halemba. - Wydawało się, że pogoda odstraszy biegaczy, ale nic z tego. Kolejny rok i mamy kolejny rekord frekwencyjny. Wszystkie nasze biegi ukończyło blisko 900 osób. Liczba ta robi wrażenie - ocenia August Jakubik rudzki ultramaratończyk, współorganizator zawodów.
Bieg główny, który rozegrany został na dystansie 10,5 km zgromadził na linii startu prawie 300 uczestników. Najlepszym zawodnikiem okazał się Marcin Ciepłak z Rybnika, natomiast wśród kobiet zwycięstwo odniosła po raz kolejny Dominika Wiśniewska – Ulfik z Zabrza. Najlepszym rudzianinem został Damian Połeć, natomiast wśród kobiet zaszczyt ten przypadł w udziale Katarzynie Czyż. Po biegu głównym odbył się bieg rekreacyjny, już bez pomiaru czasu, w którym udział mógł wziąć niemal każdy. Na trasie pojawiły się całe rodziny, nie brakowało seniorów, a wśród nich najstarszego uczestnika biegu – Edwarda Muchy, 88 latka z Bykowiny.
Uroczystości Święta Niepodległości w Rudzie Sląskiej rozpoczęła msza św. w intencji Ojczyzny i mieszkańców Rudy Śląskiej, która została odprawiona w kościele Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Goduli. W homilii proboszcz parafii ks. Jarosław Międzybrodzki podkreślił, że słowo „ojczyzna” ma swoje źródło w słowie „ojcowizna”, czyli czymś co łączymy z domem. Dom – miejsce, z którym się utożsamiamy, gdzie są nasze korzenie, stanowi o naszej tożsamości – mówił dalej – ponadto Ojczyznę i patriotyzm łączymy z wzajemną więzią, przyjaźnią, budowaniem wspólnoty. Tymczasem dziś jako Polacy za mało wzajemnie się wspieramy – zauważył ks. proboszcz
Obecnie w mieście trwa jeszcze autokarowy rajd historyczny, którego uczestnicy podążają śladami walk o niepodległość i odwiedzają miejsca pamięci narodowej w Rudzie Śląskiej. Natomiast na godz. 17:00 zaplanowano jubileuszową, XX galę „Hanysy 2015”.mieszkańców Halemby.