Rudzka młodzież przykładem dobrych praktyk

Czy edukacja regionalna jest możliwa? Nie dość, że jest możliwa, to jeszcze jest konieczna – przekonuje Anna Morajko, wychowawca pierwszej w regionie klasy regionalnej.
- Nauczyciel, dla którego będzie to priorytet, bez względu na program, znajdzie czas i metody aby zaszczepić w młodzieży miłość do swojej „Małej Ojczyzny” – uważa Anna Morajko.
W poniedziałek, 7 października przedstawiciele Klubu Nauczyciela Regionalisty przyjechali do Rudy Śląskiej aby zobaczyć efekty pracy wychowawcy i młodzieży po pierwszym roku istnienia klasy. – Pani Anna Morajko i jej uczniowie są pionierami w tego typu przedsięwzięciu. Dla nauczycieli regionalistów jest to przykład dobrej praktyki, mogą na miejscu zapoznać się z działalnością regionalną w tej klasie, porozmawiać z nauczycielami, opiekunem klasy – mówi Małgorzata Łukaszewska – konsultant Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach. – Również zaangażowanie władz miejskich jest tutaj kluczowe, bo one finansują tego typu przedsięwzięcia – dodaje.
Próbkę występów uczniów klasy regionalnej zebrani goście, a wśród nich m.in. Łucja Staniczkowa, prezes Bractwa Oświatowego, Małgorzata Łukaszewska, konsultant Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach oraz prezydent miasta Grażyna Dziedzic i radna Cecylia Gładysz mogli obejrzeć na początku spotkania. Młodzież przedstawiła spektakl „Przedziwna historia zbójnika Ondraszka”, za który zdobyła w maju ubiegłego roku I miejsce w województwie.
Klasa regionalna w Gimnazjum nr 12, wchodzącym w skład Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Rudzie Śląskiej działa od września 2011 r. Dla uczniów (obecnie II bg) napisany został program, w ramach którego na lekcjach języka polskiego, historii i zajęć artystycznych poruszane są treści związane z historią i tradycją regionu.
Klasa regionalna prowadzi także bardzo zaawansowaną działalność artystyczną. W ich twórczości można znaleźć szereg programów związanych z tematyką kultury regionu, np. spektakl o Ondraszku (na podstawie baśni Gustawa Morcinka), suitę piosenek śląskich, suitę Beskidu Śląskiego oraz jasełka przygotowane w gwarze śląskiej.
W tej klasie swoje zainteresowania historią oraz chęć pogłębienia wiedzy na temat gwary, kultury i tradycji łączy się z pasją teatralną. - To połączenie jest bardzo efektywne, gdyż zespołowi właśnie tej klasy udało się zdobyć wiele prestiżowych nagród za swą działalność, m.in. I. miejsce w mieście w konkursie jasełkowym (grudzień 2012) „Śląskie jaśliczki” , I. miejsce w konkursie kolędowym (grudzień 2012) „Kolędowanie po góralsku”, I miejsce w wojewódzkim festiwalu teatralnym oraz I miejsce w wojewódzkim turnieju śląskich debat dla gimnazjów – wylicza Anna Morajko
Klasa aktywnie uczestniczy w życiu miasta i regionu, o czym świadczy np. udział uczniów w Metropolitalnej Nocy Teatrów, obserwacja i uczestnictwo w programie TVP Katowice Forum Regionu z udziałem red. Kamila Durczoka, udział w Paradzie Regionów, obserwacja koncertu „nas przy powstaniach nie było”, gdzie historię Śląska w piosence reprezentowały takie gwiazdy jak Andrzej Lampert, Halina Młynkowa czy Paweł Kukiz.
Klasa regionalna to grupa młodych osób, które chcą wiedzieć więcej i chcą poznawać przeszłość swego regionu. Uczniowie tej klasy angażują się w liczne miejskie projekty propagujące humanistyczne odkrywanie Śląska.