Rudzka innowacja dla zabieganych
Innowacyjna technologia z Rudy Śląskiej weszła na polski rynek! W kraju pojawiły się właśnie pierwsze skrytki - lodówki do odbioru zakupów spożywczych ze sklepów internetowych. Dzięki tzw. coolomatom będzie można zamawiać on-line produkty, które wymagają przechowywania w niskich temperaturach. Zostały one wyprodukowane przez firmę, która ma siedzibę Rudzie Śląskiej i działa w należącym do miasta Śląskim Inkubatorze Przedsiębiorczości.
W Warszawie stanęły już pierwsze lodówkowe terminale do odbioru zakupów spożywczych zamawianych on-line, produkowane przez rudzką firmę Coolomat. To innowacyjne rozwiązanie firma wdraża we współpracy z siecią delikatesów Alma. Coolomat jest producentem i wyłącznym operatorem systemu przechowywania i wydawania artykułów żywnościowych. Urządzenia, przypominające popularne już samoobsługowe terminale do odbioru paczek, noszą taką samą nazwę, jak produkująca je firma. – Zamówione przez klienta artykuły spożywcze mogą czekać na odbiór przez kilka godzin. Poszczególne skrytki terminala są przystosowane do przechowywania produktów w temperaturze do minus 20°C. Dzięki temu możliwa będzie również bezpieczna realizacja zamówień produktów mrożonych i chłodniczych – wyjaśnia Marcin Warzocha, prezes zarządu Coolomat sp. z o.o.
Po złożeniu zamówienia przez internet zakupy będą dostępne w coolomacie w ciągu czterech godzin. Maszyny składają się z trzech modułów: chłodni, zamrażarki do 20 stopni poniżej zera oraz schowka utrzymującego temperaturę otoczenia. Urządzenia są objęte stałym monitoringiem za pomocą kamer, co zapewnia bezpieczeństwo użytkowania. - Działanie coolomatu jest bardzo proste, wystarczy podczas zakupów, wybrać dostawę do maszyny, a następnie wskazać wybraną lokalizację i przedział czasowy. Kurier dostarczy nasze zakupy, po czym otrzymamy sms z kodem, który umożliwia szybki i wygodny odbiór zamówienia – tłumaczy Marcin Warzocha.
Pierwsze coolomaty zostały uruchomione wspólnie z siecią sklepów Alma na pięciu stacjach benzynowych w Warszawie. Spółka Coolomat planuje rozwój sieci w największych miastach Polski, jak również ekspansję międzynarodową.
Spółka powstała w maju 2014 r. i ma swoją siedzibę w Rudzie Śląskiej na terenie Śląskiego Inkubatora Przedsiębiorczości. Jest również członkiem Śląskiego Klastra ICT & Multimediów HUB CLUB. - Coolomat buduje silną gospodarczo markę regionu na globalnym rynku innowacyjnych usług. Gratuluję prezesowi osiągniętego sukcesu i wierzę, że to rozwiązanie doskonale przyjmie się na rynku – mówi Joanna Sochacka, prezes Śląskiego Inkubatora Przedsiębiorczości i Przewodnicząca Rady Śląskiego Klastra ICT & Multimediów HUB CLUB. - Najbardziej podoba mi się prostota i pragmatyzm coolomatu. To rozwiązanie na miarę potrzeb współczesnego świata, który pędzi, zabierając ludziom bezcenną wartość, czyli ich czas – podkreśla.
Śląski Inkubator Przedsiębiorczości jest spółką należącą do miasta Ruda Śląska. Jego misją jest tworzenie sprzyjających warunków do powstawania i rozwoju przedsiębiorstw, przede wszystkim tych o innowacyjnym charakterze. Inkubator zapewnia im wsparcie infrastrukturalne, marketingowe, szkoleniowe oraz efektywną współpracę z otoczeniem na rzecz wzrostu gospodarczego.
Działający przy Inkubatorze Śląski Klaster ICT i Multimediów Hub Club powstał dzięki wsparciu z funduszy unijnych. Grupa od ponad dwóch lat aktywnie działa na arenie regionalnej i międzynarodowej. Klaster skupia ponad 30 firm nie tylko ze Śląska, ale też z Gdańska, Łodzi, Warszawy, dwie instytucje otoczenia biznesu oraz dwie śląskie uczelnie - Uniwersytet Śląski oraz Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach. Przedsięwzięcie ma na szczególnym względzie m.in. umacnianie marki przedsiębiorców IT, budowanie sieci kooperacji uczestników, rozwój współpracy międzynarodowej w zakresie rozwoju nowoczesnych technologii, generowanie innowacyjnych pomysłów, organizowanie wspólnych działań promocyjnych.