Kir Żałobny

Rudzianie nagrodzeni za zabytki

Rudzianie nagrodzeni za zabytki

Laureaci konkursu „Zabytkowa Ruda” nagrodzeni! W rudzkim magistracie ze szczęśliwą dwunastką spotkała się dziś prezydent Grażyna Dziedzic. - Cieszę się, że tyle osób interesuje się rudzkimi zabytkami. Bez zabytków nie ma historii naszego miasta – podkreślała. Już niedługo zwycięskie obiekty, na czele z zabytkowym dworcem PKP w Chebziu, zostaną opublikowane w specjalnym wydawnictwie, które w ramach kampanii „Atrakcyjna Ruda” promować będzie Rudę Śląską.

- Wszystkie zabytki naszego miasta są równie ważne, dlatego cieszę się, że je państwo dostrzegają. My z naszej strony dołożymy wszelkich starań, aby nabrały blasku. Chcemy, by nadal świadczyły o tym, że Ruda Śląska była i jest dużym, dostatnim miastem – podkreślała prezydent Grażyna Dziedzic, dziękując tym samym laureatom konkursu za oddane głosy oraz zainteresowanie sprawami miasta.

Aktualni gospodarze dworca w Chebziu - Michał Pamuła z Galerii Bibu oraz Marlena Hermanowicz, dyrektor artystyczna Teatru Bezpańskiego przedstawili podczas spotkania realizowany przez siebie w budynku zabytkowego dworca program kulturalny.

Władze miasta zapowiadają, że w najbliższym czasie powstaną wirtualne panoramy zwycięskich obiektów. Po zeskanowaniu specjalnych kodów będzie można zobaczyć wnętrza nawet tych zabytków, do których wejście jest zabronione. Z projektem można zapoznać się korzystając z oficjalnej strony miasta Ruda Śląska. Wystarczy wejść na zakładkę „Ruda Śląska w obiektywie”, po czym kliknąć na „RUDA ŚLĄSKA 360”, gdzie już teraz można wirtualnie zwiedzić Bibliotekę Centralną, Dom Kultury w Bielszowicach, Aquadrom czy bykowińskie Centrum Inicjatyw Społecznych.

Zadaniem uczestników plebiscytu „Zabytkowa Ruda” było wybranie 12 najciekawszych zabytków spośród 35 propozycji przedstawionych na początku roku przez rudzkich urzędników. Swoje typy rudzianie mogli składać do 31 marca br. Zabytkami, na które mieszkańcy mogli głosować, były zarówno budynki sakralne, jak i dawne osiedla robotnicze, budynki użyteczności publicznej, kapliczki oraz zabudowania industrialne.

W plebiscycie zwyciężył dworzec PKP w Chebziu (139 głosów). Na drugim miejscu uplasowało się osiedle Ficinus (130 głosów), zaś na trzecim wielki piec Huty „Pokój” (109 głosów). W dalszej kolejności na liście zwycięzców znalazły się kościół pw. św. Pawła (107 głosów), budynek nadszybowy szybu Andrzej (102 głosy), wieża ciśnień usytuowana przy ul. Chorzowskiej (90 głosów), kościół ewangelicko-augsburski im. Odkupiciela (90 głosów), osiedle domów robotniczych przy ul. Staszica, Kościelnej i Wieniawskiego wraz z budynkiem Muzeum Miejskiego i Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 (82 głosy), Miejskie Centrum Kultury (80 głosów), willa „Florianka” (75 głosów), kamienica narożna przy ul. Niedurnego 30 i Pokoju (70 głosów) oraz kościół pw. św. Wawrzyńca i Antoniego (68 głosów).

Wróć

Prześlij opinię

Na skróty

Zapisz się na newsletter