Rudzianie chcą metropolii
Ruda Śląska ma być częścią metropolii. Tak zdecydowali dziś rudzcy radni. Podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miasta podjęta została uchwała w tej sprawie. Podobnego zdania byli mieszkańcy Rudy Śląskiej, którzy wzięli udział konsultacjach społecznych. Za przystąpieniem miasta do metropolii opowiedziało się 98 proc. głosujących. Podobne procedury toczą się też w 40 innych miastach Śląska i Zagłębia, które zainteresowane są utworzeniem związku metropolitalnego. Ich finałem ma być utworzenie metropolii z dniem 1 lipca br.
- Utworzenie metropolii to dla Rudy Śląskiej oraz pozostałych miast regionu ogromna szansa na rozwój – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic – W grę wchodzą naprawdę duże pieniądze, które trafią do miast tworzących metropolię, wprawdzie nie w sposób bezpośredni, ale na zadania, które w imieniu miast realizować będzie metropolia. Będzie to 5 proc. podatku dochodowego od osób fizycznych zamieszkałych na obszarze metropolii. Według szacunków może być to kwota od 250 do 280 mln zł. Co istotne, dodatkowe pieniądze dla metropolii nie uszczuplą dotychczasowych dochodów samorządów - dodaje.
Konsultacje społeczne zakończyły się już w większości z 41 miast zainteresowanych utworzeniem metropolii. W Rudzie Śląskiej konsultacje trwały dwa tygodnie - od 12 do 26 kwietnia. - Przeprowadzenie konsultacji społecznych we wszystkich gminach chcących utworzyć związek metropolitalny było obowiązkowe. Wynika to wprost z ustawy – wyjaśnia Bartosz Pilny, kierownik Kancelarii Prezydenta Miasta. Podczas rudzkich konsultacji mieszkańcy miasta odpowiadali „tak” lub „nie” na pytanie: „Czy jest Pani/Pan za wejściem miasta Ruda Śląska w skład tworzonego na terenie województwa śląskiego związku metropolitalnego, o którym mowa w art. 1 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 9 marca 2017 roku o związku metropolitalnym w województwie śląskim?”. Ogółem w konsultacjach udział wzięło 368 osób. Z takiej liczby złożonych ankiet 18 było nieważnych. Po podliczeniu głosów odpowiedź „tak” zaznaczyły 343 osoby, natomiast przeciwnego zdania było 7 osób.
Po zakończonych konsultacjach kolejnym krokiem jest podjęcie przez rady poszczególnych miast specjalnej uchwały w sprawie opinii dotyczącej przystąpienia do metropolii. Uchwałę taką rudzcy radni podjęli jednogłośnie na dzisiejszej sesji i, co najważniejsze, opinia ta jest pozytywna.
Teraz następnym formalnym krokiem będzie przygotowanie wniosku o utworzenie związku metropolitalnego. Zostanie on złożony przez Radę Miasta Katowice i rozpatrzony przez Radę Ministrów. We wniosku znajdą się m.in. informacje o nazwie związku, jego siedzibie, a także wyniki przeprowadzonych konsultacji z mieszkańcami w poszczególnych gminach. Następnie Rada Ministrów wyda rozporządzenia powołujące związek metropolitalny, ale pod warunkiem, że co najmniej 70 proc. rad gmin, które mają wejść w skład związku metropolitalnego, pozytywnie zaopiniuje akces do metropolii. Rozporządzenie musi zostać wydane do 30 czerwca 2017 r., tak by związek metropolitalny został utworzony z dniem 1 lipca br., a realizację zadań mógł rozpocząć od 1 stycznia 2018 r.
W skład metropolii ma wejść 41 gmin, które zajmują obszar 2,3 tys. km2, zamieszkały przez ponad 2,3 mln osób. Na jego terenie działa ponad 200 tys. firm i przedsiębiorstw, które wytwarzają 8 proc. PKB.
Zgodnie z założeniami ustawy, związek metropolitalny będzie wykonywał zadania publiczne z zakresu: kształtowania ładu przestrzennego, rozwoju obszaru związku, publicznego transportu zbiorowego na obszarze związku, współdziałania w ustalaniu przebiegu dróg krajowych i wojewódzkich na obszarze związku oraz promocji obszaru metropolitalnego. Budżet związku będzie zasilany z budżetu państwa dodatkowymi 5 proc. wpływów z podatku PIT, według szacunków to kwota między 260 a 280 mln złotych. Ponadto miasta wpłacać będą do budżetu związku składki. Stanowić będą one jednak 1/10 wpływów całego budżetu związku.
Każda gmina będzie miała wpływ na kluczowe decyzje, wykorzystanie środków finansowych oraz zadania realizowane przez związek. Organami związku będą: zgromadzenie, złożone z jednego delegata z każdej gminy oraz zarząd wykonujący zadania przy pomocy urzędu metropolitalnego.
Zgromadzenie Związku uchwali jego statut, budżet oraz dokona wyboru zarządu. Zasady działania zarządu, w skład którego wejdzie 5 członków, określi statut związku. Do jego zadań należeć będzie m.in. wykonanie budżetu związku metropolitalnego oraz kierowanie i koordynowanie działalności związku i jego jednostek organizacyjnych.