Rudzcy strażnicy miejscy z „mandatami”
Już po raz dziewiąty rusza akcja „Bezpieczne wakacje – mandat zaufania”! Tego lata rudzka Straż Miejska, tak jak podczas ubiegłych wakacji, będzie patrolować miejsca, w których znajdują się niestrzeżone kąpieliska. Osobom korzystającym z takich zbiorników, strażnicy miejscy wręczać będą tzw. „mandaty zaufania”, czyli karty upoważniające do jednorazowego bezpłatnego skorzystania z basenu miejskiego. Mandaty mają uświadomić „ukaranym” zagrożenia i konsekwencje, jakie wiążą się z kąpielą w dzikim kąpielisku.
- „Mandat zaufania” wręczany przez strażników miejskich jest formą pouczenia i tym samym ostrzeżenia przed niebezpieczeństwem utraty zdrowia lub życia dla osób kapiących się w miejscach zabronionych, czyli stawach, gliniankach i zalewiskach – podkreśla mł. insp. Tomasz Parzonka, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Rudzie Śląskiej. - Działania prewencyjne, które prowadzi Straż Miejska mają na celu nie tyle karać, co przestrzegać przed negatywnymi skutkami kąpieli w miejscach do tego nieprzeznaczonych – dodaje.
Mandat zaufania można otrzymać jednak tylko raz. Osoba, która zostanie przyłapana po raz kolejny na nielegalnej kąpieli, nie będzie już traktowana ulgowo i za tego typu wykroczenie może otrzymać zgodnie z art. 55 kodeksu wykroczeń karę sięgającą nawet 250 zł. Mandat upoważnia do jednorazowego bezpłatnego skorzystania z kąpieliska MOSiR w Nowym Bytomiu, przy ul. Ratowników, gdzie pod opieką wykwalifikowanych służb ratowniczych bezpiecznie można korzystać z wodnych atrakcji. Projekt „Bezpieczne wakacje – mandat zaufania” realizowany jest we współpracy z Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym oraz Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji.
W ubiegłym roku strażnicy miejscy w Rudzie Śląskiej wręczyli 90 mandatów uprawniających do wejścia na basen. Jest to liczba zbliżona do tej z poprzednich lat. Akcja rudzkiej straży miejskiej prowadzona jest już od 9 lat. Działania zainicjowane w 2005 r. były odpowiedzią na wysoką ilość wypadków śmiertelnych, do których doszło w trakcie kąpieli w wodnych akwenach niestrzeżonych znajdujących się w Rudzie Śląskiej.
Najbardziej tragiczny był rok 2004, kiedy to podczas kąpieli na dzikich kąpieliskach utonęło 5 osób. W 2011 roku rudzka policja odnotowała 2 przypadki utonięć. W 2012 r. rudzkie służby nie odnotowały tego typu zdarzeń, z kolei w 2013 roku utonęły 2 osoby.