Header decorative image
Kir Żałobny

Rudzcy ratownicy na medal! [FILM]

Pierwsze tego roku zawody Grand Prix Polski w Ratownictwie Wodnym za nami! Impreza sportowa, która odbyła się na jednym z rudzkich basenów, po raz kolejny potwierdziła wysoką formę rudzian. - Rudzcy ratownicy nie mogli wymarzyć sobie lepszego scenariusza tych zawodów. Łącznie wywalczyli 23 medale, a rudzkie ratowniczki zdominowały klasyfikację generalną we wszystkich kategoriach – podsumował Mateusz Niegot z Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Rudzie Śląskiej.

Impreza odbyła się na basenie krytym w dzielnicy Ruda. To pierwsze zawody z tegorocznego cyklu Grand Prix Polski w Ratownictwie Wodnym. - Zależy nam na rozpowszechnianiu sportu pływackiego, jak i ratownictwa sportowego w mieście. Dotąd braliśmy udział w zawodach w całym kraju, więc stwierdziliśmy, że pierwsze tego roku odbędą się u nas – tłumaczył Mariusz Komendera, prezes WOPR Ruda Śląska. - Na tym obiekcie rozpoczęła się pierwsza edycja Grand Prix w Ratownictwie Wodnym, choć organizowana była przez WOPR z Zabrza. Teraz, po siedmiu latach, znowu rozpoczynamy w Rudzie i mam nadzieję, że ta impreza pozostanie już w naszych rękach – dodał.

Prezydent miasta Grażyna Dziedzic nie kryła zadowolenia z faktu, że to właśnie w Rudzie Śląskiej odbywają się pierwsze tego roku zawody Grand Prix. Otwierając imprezę życzyła wszystkim zawodnikom dużo szczęścia, woli walki oraz jak najlepszych wyników. - Nie ma prostszej drogi do utrzymania dobrego stanu zdrowia i samopoczucia niż aktywność fizyczna, szczególnie jeżeli tę aktywność połączymy z możliwością pomagania innym osobom. Cieszę się, że tak wiele młodych osób interesuje się ratownictwem wodnym, że mamy w Rudzie Śląskiej silną drużynę, na którą zawsze możemy liczyć – podkreslała.

Zawodnicy WOPR Ruda Śląska łącznie wywalczyli 23 medale. Jedną z faworytek była piętnastoletnia Magdalena Skudlik, startująca w grupie Juniorek Młodszych. – Ja i moja koleżanka Anna Nocoń jesteśmy typowane na mistrzynie. Każda z nas chce pokazać, że jest najlepsza. To dla nas wielki test. Chcemy to zrobić dla rudzian i całego Śląska – podkreślała rudzianka tuż przez startem. - Są różne kursy na ratownika wodnego, tak więc zachęcam wszystkie osoby, szczególnie te które pływają w klubach, do dołączenia w nasze szeregi – dodała. Także szesnastoletnia Anna Nocoń, główna faworytka zawodów, z niecierpliwością oczekiwała startu w swojej kategorii. - Czuję wielką presję, ale mam nadzieję, że będzie dobrze. Medale oczywiście nie są najważniejsze. Najważniejsze to pobijać swoje rekordy – tłumaczyła.

W konsekwencji obie zawodniczki nie zawiodły i niejednokrotnie stanęły na najwyższym podium. Komplet medali złotych wywalczyły siostry Skudlik. Młodsza Marta trzy razy stawała na najwyższym stopniu podium, zaś Magdalena czterokrotnie. Dziewczyny zostały uznane rekordzistkami Polski we wszystkich konkurencjach w których startowały oraz Najwszechstronniejszymi Zawodniczkami kolejno w kategorii Młodzik i Junior Młodszy. Najjaśniejszą gwiazdą zawodów okazała się Anna Nocoń, której dorobek medalowy wyniósł 6 medali złotych i 2 srebrne. W konkurencji 100 m holowanie manekina w płetwach młoda ratowniczka ustanowiła nowy rekord Polski w kategorii Seniorek i Juniorek oraz w konkurencji 100 m ratownik nowy rekord Polski Juniorek. Dzięki tym osiągnięciom Anna została uznana Najwszechstronniejszą Zawodniczką w kategorii Junior i Open.

Brązowy medal padł łupem Aleksandry Spodzieja w konkurencji 100 m ratownik. Bliska medalu w konkurencjach indywidualnych była również Patrycja Majchrewicz, dla której był to pierwszy start w zawodach z cyklu GPP. Medale wśród mężczyzn dla WOPR Ruda Śląska to osiągnięcia Cezarego Ksiądz i Klaudiusza Matura. Pierwszy w swym debiucie wywalczył dwa srebrne medale w kategorii Młodzik, zaś drugi ze znakomitymi wynikami zajął miejsce 2 na 100 m holowanie manekina w płetwach oraz miejsce 3 na 50 m holowanie manekina – kategoria Junior.

Warto również zwrócić uwagę na osiągnięcie sztafety kobiecej. Dziewczęta, mimo iż zajęły 2. miejsce w tej konkurencji, mogą chwalić się nowym rekordem Polski Juniorek. Męska sztafeta zajęła 4. miejsce. Puchar Prezydenta Miasta Ruda Śląska trafił wśród kobiet do Zgiersko-Łęczyckiego WOPR, a wśród mężczyzn do WOPR Katowice.

Drużyna rudzkich ratowników wodnych rozpoczęła działalność we wrześniu 2011 roku. Na treningach realizują oni zadania pływackie oraz elementy ratownictwa wodnego, np. holowanie manekina, według określonych zasad konkurencji rozgrywanych na zawodach ratowniczych. Pierwszym oficjalnym sprawdzianem dla rudzian były zawody z cyklu Grand Prix Polski w Ratownictwie Wodnym, które zostały rozegrane w Żyrardowie w lutym 2012. Drużyna zdobyła wtedy 5 medali.

Warto dodać, że od początku swojej działalności rudzki WOPR wspiera także Straż Miejską w realizacji wakacyjnej akcji „Bezpieczne wakacje – mandat zaufania”.