Ruda Śląska wspiera rozwój Wyższej Szkoły Nauk Stosowanych
Dawny budynek orzegowskiego ratusza ponownie ożyje dzięki studentom. Władze Rudy Śląskiej za 1 procent wartości sprzedały obiekt Wyższej Szkole Nauk Stosowanych. Dzięki temu uczelnia będzie mogła poszerzyć swoją ofertę edukacyjną. - Kolejny budynek w naszych zasobach pozwoli nam na realizację planów związanych z uruchomieniem nowych kierunków kształcenia – mówi doc. dr n. med. Dariusz Luboń, rektor WSNS.
Z wnioskiem o przekazanie nieruchomości zwrócił się do władz miasta rektor Wyższej Szkoły Nauk Stosowanych. – Cieszymy się, że rudzka uczelnia chce poszerzyć swoją ofertę dla studentów. Zwłaszcza, że jako miasto wyróżniamy się dużym odsetkiem młodych ludzi wśród mieszkańców – mówi prezydent Grażyna Dziedzic. – Dlatego zgodziliśmy się zarówno na sprzedaż, jak i na zastosowanie 99 procentowej bonifikaty – dodaje.
– W pierwszej kolejności chcemy w budynku umieścić uruchomione w tym roku studia II stopnia na kierunku pielęgniarstwo, następnie jednostkę zajmującą się mikroodżywianiem we współpracy z Europejskim Instytutem Dietetyki i Mikroodżywiania w Paryżu, planujemy też kształcenie na studiach podyplomowych z zakresu e-pielęgniarstwa – wylicza rektor Luboń.
Miasto sprzedało uczelni działki przy ul. kard. Augusta Hlonda 27, których łączna powierzchnia wynosi ponad 3,3 tys. m2. Teren oddalony jest o niecałe 300 metrów od siedziby WSNS przy ul. Królowej Jadwigi 18, znajduje się na nim budynek po dawnym szpitalu. W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego przeznaczony jest pod usługi publiczne, jak m.in. nauka i oświata. Ustawa o gospodarce nieruchomościami daje możliwość sprzedaży nieruchomości bez przetargu i zastosowanie bonifikaty dla celów oświatowych niezwiązanych z działalnością zarobkową.
- Jesteśmy bardzo zadowoleni, że historyczny budynek w dzielnicy Orzegów, w którym kiedyś mieścił się szpital, a wcześniej ratusz, będzie znowu zagospodarowany w sposób prorozwojowy, z korzyścią dla mieszkańców – powiedział po podpisaniu aktu notarialnego Michał Pierończyk, zastępca prezydent Rudy Śląskiej.
Powstanie Wyższej Szkoły Nauk Stosowanych w Rudzie Śląskiej zainicjowały władze miasta, realizując Strategię Wewnętrznego i Zintegrowanego Rozwoju Miasta do 2015 roku. Uczelnia przyjęła nazwę Wyższa Szkoła Handlowa i w 2001 r. została wpisana do rejestru niepaństwowych uczelni zawodowych, a w 2004 r. na mocy decyzji Ministra Edukacji Narodowej i Sportu przyjęła imię Królowej Jadwigi.
Oferta edukacyjna szkoły ukierunkowana była początkowo na kształcenie w specjalnościach zarządzanie firmą oraz finanse i rachunkowość, a później na kierunku zarządzanie i marketing przy zachowaniu pierwotnych specjalności. Analiza kierunków rozwoju społecznego skłoniła władze uczelni do poszerzenia oferty edukacyjnej o kształcenie na kierunkach medycznych i społecznych, służących poprawie jakości życia społeczeństwa i wyzwalaniu aktywności zawodowej i społecznej osób starszych i niepełnosprawnych. Pierwszym etapem było podjęcie kształcenia na kierunkach pielęgniarstwo i położnictwo. Wraz z nową misją uczelnia w 2008 roku zmieniła nazwę na Wyższą Szkołę Nauk Stosowanych w Rudzie Śląskiej.
Obecnie w strukturach WSNS działają dwa wydziały: zarządzania oraz opieki zdrowotnej. Oferują one studentom naukę na trzech kierunkach: zarządzanie, pielęgniarstwo i położnictwo, a także studia podyplomowe z zakresu zarządzania bezpieczeństwem oraz zarządzania w ochronie zdrowia. Obecnie rudzka uczelnia kształci około 300 osób.