Ruda Śląska będzie budować mieszkania komunalne
Rozpoczęły się rozmowy w ramach dialogu technicznego w sprawie budowy mieszkań komunalnych w Rudzie Śląskiej. – Myślimy o formule partnerstwa publiczno – prywatnego, ale jesteśmy otwarci na wszystkie pomysły naszych partnerów – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic.
Dialog techniczny to konsultacje z potencjalnymi inwestorami – deweloperami, spółdzielniami mieszkaniowymi itd., które pozwolą na ocenę tego, w jaki sposób i gdzie wybudowane zostaną nowe mieszkania oraz, co najważniejsze, w jaki sposób zadanie to ma zostać sfinansowane. Chęć udziału w dialogu zgłosiło pięć firm. W Urzędzie Miasta przeprowadzono już pierwsze rozmowy.
- Pierwsze spotkanie miało wstępny charakter, podczas kolejnej tury rozmów przejdziemy do szczegółów – informuje Michał Pierończyk, zastępca prezydent miasta ds. gospodarki nieruchomościami. – Partnerzy chwalili nas za chęć do rozmów, podkreślali, że dobrą, choć rzadko spotykaną praktyką jest, kiedy strona publiczna przed przystąpieniem do budowy mieszkań wsłuchuje się w głosy ekspertów – dodaje.
Konsultacje dotyczą trzech terenów – przy ul. Bankowej w dzielnicy Ruda o powierzchni 3327 m2, przy ul. Węglowej w dzielnicy Chebzie o powierzchni 2078 m2 oraz przy ul. Szyb Zofii w dzielnicy Godula o powierzchni 2624 m2. Władze miasta rozważają kilka możliwości sfinansowania tej inwestycji. Jedną z nich jest partnerstwo publiczno – prywatne, inne to zakup mieszkań na rynku deweloperskim lub ich budowa w całości z budżetu miasta.
- W ciągu dwóch lat chcemy oddać mieszkańcom 100 mieszkań komunalnych – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic. – I choć samorząd nie musi budować mieszkań komunalnych, to przystąpimy do realizacji tego zadania. Obiecałam to rudzianom przed wyborami, bo kondycja finansowa miasta poprawiła się na tyle, że stać nas na to – dodaje.
Kolejną turę rozmów zaplanowano na 12 – 14 maja. Konsultacje mają zakończyć się do 29 maja. Od ich wyniku uzależnione będą dalsze kroki, które podejmą władze Rudy Śląskiej. – Chcemy nie tylko zwiększyć zasoby mieszkaniowe miasta, ale również zadbać o estetykę i atrakcyjność wytypowanych miejsc. Rozważamy również wykorzystanie części nieruchomości na działalność komercyjną – mówi Michał Pierończyk.
Miasto stwarza również warunki dla budownictwa jednorodzinnego. W lutym radni uchwalili zaproponowaną przez prezydent miasta uchwałę, dzięki której każdy, kto kupi działkę pod budowę domu jednorodzinnego w wieczyste użytkowanie, będzie mógł ją po pięciu latach wykupić z 75-procentową bonifikatą. W tym roku miasto chce przeznaczyć do oddania w użytkowanie wieczyste w trybie przetargu 55 takich nieruchomości.