Rozmowy o Śląsku w dobrym kinie
„W poszukiwaniu tożsamości. Rozmowy o Śląsku” – to tytuł cyklu spotkań filmowych organizowanych w Rudzie Śląskiej. Organizatorzy - Rudzkie Stowarzyszenie Inicjatyw Niebanalnych In-nI, Ruch Autonomii Śląska, kino Patria oraz Urząd Miasta Ruda Śląska chcą m.in. porozmawiać z mieszkańcami Rudy Śląskiej i nie tylko, o tym, kim jesteśmy i jacy jesteśmy. Filmy będzie można oglądać w kinie studyjnym Patria w Rudzie Śląskiej już od 14 września br.
Pytań do mieszkańców Rudy Śląskiej i pozostałych miast metropolii organizatorzy przygotowali znacznie więcej. Chcą porozmawiać również o tym, co determinuje nas, mieszkańców Śląska, Ślązaków, jaka jest nasza historia i dokąd zmierzamy. Spotkania poświęcone tej tematyce, połączone z projekcją filmu, będą się odbywać raz w miesiącu w rudzkim kinie Patria oraz w KaFe In-nI przy ul. Chorzowskiej 3 w Rudzie Śląskiej – Nowym Bytomiu. Mają one być okazją do dyskusji nad tożsamością człowieka, nad kulturowymi i społecznymi uwarunkowaniami wychowania i życia oraz nad skomplikowaną historią Śląska. Wizyta w kinie będzie również niestandardową lekcją historii, czy wiedzy o społeczeństwie.
Podczas pierwszego spotkania, które jest zaplanowane na 14 września /godz. 17.30/, wyświetlony zostanie film Mariusza Malinowskiego „Dzieci Wehrmachtu”. Film ten jest dokumentalną opowieścią o ludziach, którzy żyją w Polsce, ale ich ojcowie podczas II wojny światowej służyli w niemieckiej armii. – Była jakaś taka dziwna zmowa milczenia, że o tym się nie mówiło – opowiada Alojzy Lysko (syn), główny bohater filmu, który będzie gościem specjalnym pokazu. Po projekcji zaplanowana jest dyskusja i rozmowa z gościem.
Kolejne spotkanie będzie miało miejsce 8 października, również o godzinie 17.30. Zostanie zaprezentowane dzieło Michała Majerskiego „Oberschlesien Kołocz na droga”. Ten film to kolejna próba znalezienia odpowiedzi na pytania o Śląsk. Reżyser, który towarzyszył z kamerą mieszkańcom Górnego Śląska przez kilka miesięcy 2009 roku i rejestrował ich przeżycia, poszukuje odpowiedzi na pytanie dlaczego ten region jest tak bardzo inny od pozostałych i kim czują się ludzie, którzy tutaj mieszkają.
9 listopada 2012 pokazana zostanie „Msza” w reżyserii Eugeniusza Klucznioka. „Msza” to historia trzech byłych górników, którzy w czasie niedzielnej mszy świętej uciekają do pobliskiego baru. Przy piwie wspominają wydarzenia z przeszłości: przygody z urzędem górniczym, z dyrektorami kopalni, z niedzielą czynu partyjnego. Wspominają też tragiczne wydarzenia, których byli świadkami. Ostatni seans w 2012 roku przewidziano na 10 grudnia. Pokazany zostanie wtedy film „Przemilczana tragedia”. Film opowiada o tragicznym dla wielu mieszkańców roku 1945, kiedy Górnoślązacy byli świadkami przejścia frontu, osadzania w więzieniach i obozach pracy, wysiedleń, weryfikacji narodowościowej, a przede wszystkim internowania, a potem deportacji tysięcy ludzi do łagrów Związku Radzieckiego.
Kolejne ciekawe filmy będą prezentowane już w 2013 roku i będą to kolejno:
14 stycznia: „Zgoda miejsce niezgody” – film dokumentalny przedstawiający historię niemieckiego obozu koncentracyjnego Zgoda w Świętochłowicach.
11 marca: „Zbrodnia w leśnym uroczysku” – film o prowokacji UB wobec zgrupowania kpt. Henryka Flamego.
8 kwietnia: „Ostatnia wojenna stolica” – film o Częstochowie, która na przełomie 1944 i 1945 była siedzibą władz Polskiego Państwa Podziemnego.
13 maja: „Tysiąclecie kontra Millenium” – film przedstawiający historię najpoważniejszego
w dziejach PRL konfliktu pomiędzy władzami a Kościołem katolickim, którego podłożem były obchody tysiąclecia chrztu Polski.
10 czerwca: „ Pierwszy ze Śląska” – film poświęcony opozycyjnej działalności Kazimierza Świtonia.
Wstęp na wszystkie seanse jest bezpłatny.