Rok szkolny 2015/2016 zakończony
Blisko 20,5 tys. uczniów z Rudy Śląskiej kończy dzisiaj rok szkolny 2015/2016. – Gratuluję wszystkim zamknięcia kolejnego etapu nauki, a nauczycielom dziękuję za rok ciężkiej, odpowiedzialnej pracy – mówi prezydent miasta Grażyna Dziedzic. – Teraz trzymam kciuki za udane wakacje i bezpieczny powrót do domu – dodaje. W mieście funkcjonuje 110 placówek oświatowych, w których zatrudnionych jest blisko 2,5 tys. nauczycieli.
W kończącym się roku szkolnym funkcjonowało 110 publicznych i niepublicznych przedszkoli i szkół. Do 29 publicznych przedszkoli uczęszczało ponad 3,8 tys. dzieci. Z 5 przedszkoli niepublicznych korzystało 253 przedszkolaków, natomiast w 1 niepublicznym zespole wychowania przedszkolnego uczyło się 25 dzieci.
Nauczanie na poziomie podstawowym odbywało się w 25 publicznych szkołach, w których uczyło się 8700 uczniów. W 19 publicznych gimnazjach uczyło się 3,5 tys. uczniów, a w 1 gimnazjum niepublicznym – 17 uczniów. Rok szkolny zakończyło także ponad 2,5 tysiąca uczniów z rudzkich liceów oraz techników. W 7 funkcjonujących w mieście publicznych zasadniczych szkołach zawodowych uczyło się 644 uczniów, a w 1 szkole przysposabiającej do pracy naukę pobierało 28 uczniów. Z kolei kształcenie artystyczne prowadziły 3 publiczne szkoły muzyczne wchodzące w skład Zespołu Szkół Muzycznych I i II stopnia. Świadectwa odebrało tu 373 uczniów.
Szansę na kształcenie w mieście mają także osoby dorosłe. Kolejny etap nauki zakończyło 509 dorosłych. – Nie można zapominać o placówkach publicznych, które wspomagają kształcenie i wychowanie w Rudzie Śląskiej – zaznacza Aleksandra Piecko, naczelnik Wydziału Oświaty. – Należy do nich Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Zawodowego, a także Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna oraz Młodzieżowy Dom Kultury – wymienia.
W mieście jest zapewniona możliwość kształcenia w oddziałach integracyjnych, sportowych, dwujęzycznych oraz specjalnych. – Organizowane są również zajęcia wykraczające poza ramowe plany nauczania – mówi Aleksandra Piecko. – Miasto sfinansowało m.in. zajęcia specjalistyczne prowadzone przez pedagogów, psychologów czy logopedów, zajęcia wyrównawcze i rozwijające uzdolnienia uczniów, a także zajęcia indywidualnego wychowania przedszkolnego czy nauczania – wymienia. Jak co roku miasto realizowało również obowiązki w zakresie kształcenia specjalnego, w tym kształcenia uczniów niepełnosprawnych w oddziałach ogólnodostępnych.
- Warto również wspomnieć o projektach, które zostały zrealizowane ze środków rządowych i unijnych – mówi Aleksandra Piecko. – Dofinansowania pozyskiwane są przez gminę lub bezpośrednio przez szkoły – mówi. – Wydział Oświaty koordynował np. Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa, w ramach którego pozyskano ponad 140 tys. złotych na zakup nowości wydawniczych do szkolnych bibliotek – dodaje. Do innych projektów, których realizację właśnie zakończono należał projekt „E-nauka w nowej formie”, który był realizowany wśród uczniów ZSO nr 1 i 2. Na realizację tego projektu szkoły pozyskały ponad 1 mln złotych. – Nauczyciele nie tylko uczą, ale pozyskują środki na realizację kolejnych projektów – podkreśla Aleksandra Piecko. – Już teraz wiemy, że 7 projektów zostało zaakceptowanych i będzie realizowanych w nowym roku szkolnym. Kolejne wnioski na łączną kwotę ponad 7,5 mln złotych czekają na ocenę – mówi.
- Dobrze oceniam kończący się rok szkolny – podsumowuje Anna Krzysteczko, wiceprezydent Rudy Śląskiej do spraw społecznych. – Samorząd efektywnie pracuje nad rozwojem infrastruktury, realizowane są inwestycje, które zapewniają bezpieczne warunki, a także zwiększają komfort pracy nauczycieli i dają dzieciom nowe możliwości rozwoju, a miasto może być dumne z kolejnych sukcesów uczniów – mówi wiceprezydent.
W roku 2015 na remonty i inwestycje w placówkach oświatowych wydatkowano z budżetu miasta ponad 12 mln złotych, o ponad 2 mln więcej niż w roku ubiegłym. Ponad 865 tys. złotych kosztował gminę transport dla 234 dzieci i uczniów niepełnosprawnych. Kolejne 850 tys. miasto przeznaczyło na realizację programu bezpłatnych podręczników, a ponad 250 tys. złotych zostało przekazanych na wypłatę stypendiów dla wyróżniających się uczniów.