Rejestracja w ZIP w rudzkim magistracie
Kiedy, gdzie i z jakiego powodu korzystałeś z opieki lekarskiej? Ile kosztowało twoje leczenie? Na te i inne pytania odpowie Zintegrowany Informator Pacjenta. Wystarczy zarejestrować się w serwisie ZIP Narodowego Funduszu Zdrowia. Takiej rejestracji będzie można dokonać już niebawem w siedzibie Urzędu Miasta Ruda Śląska.
W dniach 12-14 sierpnia oraz 19 - 20 sierpnia w siedzibie urzędu miasta będzie można rejestrować się do Zintegrowanego Informatora Pacjenta. W tych dniach przy specjalnie oznakowanych stanowiskach na parterze głównego budynku, przy Biurze Obsługi Mieszkańców będą dyżurować pracownicy Narodowego Funduszu Zdrowia.
Od 1 lipca każdy pacjent może śledzić dane dotyczące swojego leczenia. Jest to możliwe dzięki kontom internetowym, który każdy pacjent posiada w serwisie internetowym w ramach Zintegrowanego Informatora Pacjenta. ZIP jest ogólnopolskim serwisem udostępniającym zarejestrowanym użytkownikom dane o ich leczeniu i finansowaniu leczenia, od 2008 r. przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Każdy kto chce sprawdzić, ile kosztowała jego rehabilitacja, zabieg operacyjny czy leczenie u lekarza rodzinnego, a także ile NFZ zapłacił za refundowaną receptę, musi osobiście zarejestrować się w serwisie. Zarówno rejestracja, jak i korzystanie z serwisu są bezpłatne. Mając ze sobą dowód osobisty lub paszport musimy udać się do punktów rejestracji, które działają m.in. w delegaturze Narodowego Funduszu Zdrowia w Gliwicach (na ul. Górnych Wałów 9) i w Biurze Obsługi Ubezpieczonych w Katowicach (przy ul. Kossutha 13).
Rejestrować można się również w mobilnych punktach ZIP. – Wiemy, że dla wielu mieszkańców Rudy Śląskiej wizyta w Katowicach, czy Gliwicach jest pewnym utrudnieniem, dlatego wychodząc naprzeciw potrzebom zainteresowanym stworzyliśmy mobilny punkt ZIP – mówi rzecznik Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Marek Kopczacki . – W dniach 12-14 sierpnia oraz 19 -20 sierpnia można przyjść do urzędu miasta, gdzie nasi pracownicy będą wprowadzać wnioski, nadawać specjalne loginy, z którymi każdy pacjent będzie mógł sprawdzić historię swojego leczenia – tłumaczy. Wcześniej można zarejestrować się na stronie: https://zip.nfz.gov.pl, wypełnić formularz zgłoszeniowy, wydrukować potwierdzenie złożenia wniosku, ale nie jest to wymagane.
Na rejestrację należy zarezerwować kilka minut, a dostęp do danych uzyskuje się po 24 godzinach. – Ze względów proceduralno-prawnych nie są jeszcze dostępne konta osób niepełnoletnich, ale z czasem również rodzice będą mogli śledzić historię leczenie swoich pociech – mówi Marek Kopczacki. Na stronie serwera jest też dostępna wersja demo systemu, dzięki której możemy zapoznać się, jak dane wyglądają.
- Dzięki systemowi możemy sprawdzić, czy dane wprowadzone do systemu przez lekarza są zgodne z faktycznym leczeniem – tłumaczy Marek Kopczacki. – Był przypadek, że pacjent-mężczyzna odkrył, że miał operację jajnika. W sytuacji, kiedy odkrywamy błędne dane o naszym leczeniu, kontaktujemy się z Działem Skarg i Wniosków Narodowego Funduszu Zdrowia – informuje.
W Zintegrowanym Informatorze Pacjenta możemy także sprawdzić jakie placówki działają w ramach kontraktu z NFZ, jakimi specjalistami dana placówka dysponuje, czy jest dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Możemy także sprawdzić, które mamy miejsce w kolejce do specjalisty, zaczerpnąć informacji o programach profilaktycznych, leczeniu za granicą. Dzięki ZIP pacjent ma łatwy dostęp do informacji o udzielonych mu świadczeniach opieki zdrowotnej, finansowanej ze środków publicznych i aktualnym prawie do świadczeń. – ZIP uszczelni system opieki zdrowotnej w zakresie wydatkowanych środków finansowych – podkreśla Kopczacki. Warto podkreślić, że na serwerze ZIP nie są przechowywane dane osobowe pacjentów, tak więc na podstawie danych wyświetlanych w portalu nie jest możliwe zidentyfikowanie osoby, której one dotyczą.
Do tej pory mobilny punkt Zintegrowanego Informatora Pacjenta odwiedził Gliwice, Bielsko-Białą, Częstochowę i Bytom. – Mobilny punkt cieszy się ogromnym powodzeniem – mówi Marek Kopczacki.- Do tej pory skorzystało z niego ponad 600 osób.