„Razem możemy wszystko”
- Ruda Śląska to miasto różnorodności. Mamy górnictwo, przemysł, ale także przedsiębiorczość. I tej przedsiębiorczości w innowacyjnym wydaniu państwo, członkowie klastra, jesteście przedstawicielami – podkreślał wiceprezydent Michał Pierończyk podczas konferencji podsumowującej dotychczasową działalność Śląskiego Klastra Multimedialnego. Realizacja przedsięwzięcia współfinansowana została ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Konferencja podsumowująca projekt zorganizowana została w Rudzkim Inkubatorze Przedsiębiorczości. Nie zabrakło przedstawicieli świata nauki, otoczenia biznesu, jak również samych przedsiębiorców - członków Hub Clubu. - Rudzki Inkubator Przedsiębiorczości powstał kilka lat temu po to, aby animować przedsiębiorców, a poprzez te działania zmienić oblicze miasta, przygotować je na nowe czasy i wyzwania – tłumaczył wiceprezydent Michał Pierończyk. - Miasto Ruda Śląska przychylnie patrzy na tego typu inicjatywy. Najważniejsi jesteście wy – członkowie klastra. W was tkwią pomysły, idee oraz potencjał który należy wykorzystywać, który będzie przy dobrym współdziałaniu tworzył miejsca pracy w Rudzie Śląskiej – dodał.
Profesor Stanisław Kucharski, prorektor ds. finansów i rozwoju Uniwersytetu Śląskiego podsumowując pierwszy rok członkostwa uczelni w klasterze zwrócił uwagę na ogromne korzyści płynące ze współpracy ze sferą biznesu. - Doświadczenia uzyskane podczas tej współpracy dla Uniwersytetu Śląskiego są bezcenne. Uczelnia weszła we współpracę z regionem. Jest to dla nas punkt wyjścia do tego, żeby nawiązywać z państwem relacje finansowo-gospodarczo-naukowe – kierował swe słowa do zgromadzonych na sali przedsiębiorców. - Ze wszystkich klastrów, w których Uniwersytet Śląski uczestniczy ten działa najlepiej, z czego jesteśmy bardzo zadowoleni. Po roku działalności mam nadzieję, że rozpoczniemy nowy rok równie entuzjastycznie – podsumował.
Podczas konferencji przedstawione zostały efekty wspólnych działań oraz wręczono certyfikaty wszystkim członkom klastra. Wśród wyróżnionych firm znalazła się firma net-o-logy Sp. z o.o. z Katowic, którą reprezentował Krzysztof Jakubowski. - Kiedy wiosną tego roku przystąpiliśmy do klastra nie spodziewaliśmy się takich efektów i tak sprawnie działającej struktury. Jest wiele na Śląsku klastrów, w tym informatycznych, ale ten działa najbardziej efektywnie – podkreślał przedstawiciel firmy. - Dzięki konferencjom, które klaster zorganizował mogliśmy się pokazać na całkiem dużym forum. Zorganizowanie tego typu imprez samodzielnie przez poszczególne firmy byłoby poza ich zasięgiem organizacyjnym i finansowym – dodał.
Zainicjowany w Rudzie Śląskiej Śląski Klaster ICT i Multimediów Hub Club powstał dzięki wsparciu z funduszy unijnych. Grupa od dwóch lat aktywnie działa na arenie regionalnej i międzynarodowej. Klaster skupia 30 śląskich mikro, małych i średnich przedsiębiorców, dwie instytucje otoczenia biznesu oraz dwie śląskie uczelnie - Uniwersytet Śląski oraz Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach. Przedsięwzięcie ma na szczególnym względzie m.in. umacnianie marki śląskich przedsiębiorców IT, budowanie sieci kooperacji uczestników, rozwój współpracy międzynarodowej w zakresie rozwoju nowoczesnych technologii, generowanie innowacyjnych pomysłów, organizowanie wspólnych działań promocyjnych oraz tworzenie infrastruktury badawczo – rozwojowej.
W ramach projektu zorganizowano m.in. wizyty studyjne wraz z seminariami w Danii i Szwecji oraz nawiązano współpracę z największym klastrem ICT w Europie „Cluster 55” z siedzibą w Szwecji. Ponadto członkowie klastra wzięli udział w targach innowacyjnych technologii w Hanowerze CeBIT 2013, najważniejszej ogólnoświatowej imprezie wystawienniczej branży ICT. Oferta śląskich firm została również zaprezentowana na targach IT Japan Week w Japonii oraz międzynarodowej konferencji w Kopenhadze poświęconej rynkowi elektronicznej komunikacji. Oprócz tego co miesiąc członkowie spotykają się na śniadaniach biznesowych oraz organizują imprezy branżowe, jak ICT & Multimedia Event.
Warto dodać, że klaster z Rudy Śląskiej znalazł się na światowej mapie międzynarodowej sieci klastrów. Dzięki temu członkowie rudzkiego klastra mają możliwość nawiązania współpracy z firmami skupionymi w klastrach ICT w 43 miejscach w Europie, Ameryce, Azji oraz Australii i Oceanii.