Header decorative image
Kir Żałobny

Razem łatwiej

Razem łatwiej

- Dzisiaj mamy kolejny dowód na to, że razem nam jest łatwiej przejść przez życie – podkreślała wiceprezydent Anna Krzysteczko podczas rudzkich obchodów Światowego Dnia Wcześniaka. Dzisiaj w Fili nr 18 MBP w Halembie rodzice dzieci urodzonych przedwcześnie mieli okazję wymienić się doświadczeniami, a także otrzymać profesjonalne rady dotyczące opieki nad swoimi pociechami. Tegoroczne święto wcześniaków przebiega pod hasłem „Skarpetki dla życia”.

Dzisiejsze obchody Światowego Dnia Wcześniaka zorganizowane zostały przez  Grupę Wsparcia dla Rodziców Wcześniaków „Wcześniakowo” przy współpracy z  Fundacją Wcześniak Rodzice – Rodzicom. - Celem dzisiejszego spotkania jest poznanie się rodzin wcześniaczych, głównie dzieci. Wcześniaki mają bardzo dużo ze sobą wspólnego, właśnie dlatego, że tyle przeszły, dlatego fajnie jest się spotkać.  Rodzice często rozmawiają na forach nie widząc się. Dzisiaj mają okazję się lepiej poznać – tłumaczyła Katarzyna Forenc, organizatorka spotkania. - Ogólnie takich spotkań jest bardzo mało. Tak naprawdę to kilka w Polsce. Rodzice mają ochotę świętować, aczkolwiek dla niektórych osób ten dzień nie jest tak szczęśliwy. Jest wiele dzieci, które odeszły od nas po wielu miesiącach, a nawet latach walki – dodała.

Dzisiejsze spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych z całego Śląska. Wśród uczestników znaleźli się m.in. mieszkańcy Czeladzi i Skoczowa. W obchodach udział wzięła także wiceprezydent Anna Krzysteczko. - Rodzice wcześniaków spotykają się z ogromnym problemem. Są to zazwyczaj osoby młode i nie mają odpowiedniego doświadczenia. Często nie wiedzą jak się zachować, gdzie pójść z dzieckiem, które się tak wcześnie rodzi, a tutaj właśnie mogą otrzymać istotne wskazówki i wsparcie. Razem po prostu jest łatwiej – podkreślała.

W programie imprezy znalazły się różne atrakcje, takie jak zabawy muzyczno - rytmiczne, zabawy z klaunem, zajęcia plastyczne oraz wspólne czytanie dzieci i rodziców. - Zajęcia muzyczne dla dzieci w każdym wieku są atrakcyjne z uwagi na to, że rozwijają ich wyobraźnię, pobudzają intelekt do działania – tłumaczy muzykoterapeutka Marta Nowak. -  Wcześniaki mają szczególne problemy z uspokajaniem się, z uwagi na różne - także bolesne zabiegi, często płaczliwie reagują na osoby obce, a muzyka jest na tyle kojącym bodźcem, że w jakiś sposób im to ułatwia – dodaje. Podczas obchodów rodzice mogli również poznać technikę wykonywania  masażu rehabilitacyjnego Shantala. Co ciekawe, każdy wcześniak przyniósł ze sobą rysunek skarpetek wśród których najmniejsza pomalowana została na kolor fioletowy, będący symbolem dzieci przedwcześnie urodzonych.

W Rudzie Śląskiej grupa wsparcia rodziców wcześniaków działa od stycznia br. Dzięki temu mogą oni skorzystać z pomocy tych, którzy już przeszli przez trudny czas po przedwczesnych narodzinach dziecka. Inicjatywa jest o tyle ważna, że co dziesiąte dziecko rodzące się w rudzkim szpitalu przychodzi na świat przed 36. tygodniem ciąży. Podobne grupy działają również w Białymstoku, Olsztynie i Warszawie.

 

Wróć

Prześlij opinię

Na skróty

Zapisz się na newsletter