Powrót do przeszłości
Ruda Śląska. XIX-wieczny Folwark. Były PGR, a dziś Muzeum PRL-u. Nie ma w naszym kraju miejsca, które lepiej prezentowałoby obraz powojennej rzeczywistości Polaków. Historia tego miejsca sięga 1890 roku, a rozkwit przeżywa dziś – w 2012. Pionierka tego świadectwa kultury została właśnie dostrzeżona i doceniona przez Prezydenta RP, Bronisława Komorowskiego.
Motywacją do stworzenia tego manifestu historii, zarówno sentymentalnego jak i pełnego cieni, była chęć pokazania życia obywatela i obywatelki Polski Ludowej. Od strony codziennej, trywialnej, bez komputera i telefonu komórkowego, za to z saturatorem i magnetofonem szpulowym. Nie jest łatwo mówić, a tym bardziej zobrazować w pełny sposób inną rzeczywistość. Podjęła się tego Monika Żywot – Prezes Zarządu Fundacji Minionej Epoki. I właśnie za tę inicjatywę otrzymała Srebrny Krzyż Zasługi, w podzięce za ofiarną działalność publiczną, która przynosi tak ogromną korzyść Polakom.
Zaczęło się 4 czerwca 2010 roku w XXI rocznicę polskich, demokratycznych wyborów. Wtedy też Muzeum zainaugurowało działalność wystawą „Zaczynaliśmy od końca…”, oraz szybko podjęło współpracę z Archiwum Państwowym czy Instytutem Pamięci Narodowej w Katowicach. Dzięki temu Muzeum zostało uświetnione o trzy kolejne wystawy. Pierwsza – „Więcej – szybciej – lepiej” oddała hołd współzawodnictwu pracy w Polsce Ludowej. Druga – „Uciekinierzy z PRL-u” podejmuje polemikę z trudną przeszłością Polaków, którzy w sposób nielegalny próbowali ucieczki z izolowanej klatki, którą w zastraszającym tempie stawała się Polska Ludowa. Trzecia, pt. „Milicja Obywatelska w Filatelistyce”, została przygotowana przez Polski Związek Filatelistów Oddział w Rudzie Śląskiej.
Oprócz wystaw czasowych, w Muzeum zwiedzać możemy również ekspozycję stałą, z materiałami z teczek IPN, dokumentami archiwalnymi czy plakatami wyborczymi, ze słynnym hasłem „Jestem patriotą – przoduję w pracy”. Do tego część wystawy poświęcono historii przemysłu, motorowerom, motocyklom i samochodom osobowym – niebagatelna okazja dla miłośników motoryzacji. Zwieńczeniem ekspozycji jest odtworzone mieszkanie ówczesnej rodziny, pełne bibelotów w meblościance na błysk, sklep przyzakładowy z octem na półkach, gabinet I sekretarza, czy izba propagandy PRL-u. Po spacerze, na zakończenie spocząć można na kinowych, oryginalnych krzesłach z lat ’60 i oglądając stare, ale znane kroniki filmowe, odpłynąć w świat wspomnień w rytm minionej już epoki.
Miasto Ruda Śląska organizuje wraz z Muzeum Ogólnopolski Festiwal Wspomnień, w tym roku już IV, uświetniony występem Magdy Umer – piosenkarki, także aktorki i reżyserki. Poprzednie gościły Krzysztofa Skibę, Michała Ogórka oraz Stana Borysa.
Trzydzieści lat temu dla młodych ludzi szczytem marzeń były jeansy, cola czy jakakolwiek inna rzecz kojarzona z Zachodem. Obecnie zapanowała moda na vintage – czyli wszystko to, co używane, mające styczność z minioną epoką. Muzeum PRL-u w Rudzie Śląskiej jest idealnym przykładem zmian, które zachodzą na Śląsku. W klimacie kopalń i hut powstają prawdziwe placówki kulturalne, które dziś po prostu są modne. Dlatego warto wybrać się całą rodziną do Muzeum PRL-u. Dla jednych będzie to powrót do przeszłości, dla drugich – urzeczywistnienie zasłyszanych historii. Muzeum w Rudzie Śląskiej Bielszowicach otwarte jest od środy do niedzieli w godzinach od 10:00 do 18:00. Mieści się przy ul. Zajęczej 42.