Baner z programem Dni Rudy Śląskiej 2024.
Kir Żałobny

Politechnika Śląska otwarta dla rudzkich uczniów

Politechnika Śląska otwarta dla rudzkich uczniów

Uczniowie z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Adama Mickiewicza w Rudzie Śląskiej mogą  poczuć się jak prawdziwi studenci. Placówka ta właśnie rozpoczęła współpracę z Politechniką Śląską w Gliwicach, aby skuteczniej rozwijać zainteresowania oraz umiejętności swoich podopiecznych. To kolejna rudzka szkoła, która podpisała umowę z Politechniką Śląską. W ubiegłym roku umowę z uczelnią zawarł również Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Mikołaja Kopernika w Rudzie Śląskiej.

Dzięki podpisanej umowie z Wydziałem Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej, rudzcy uczniowie będą mogli w pełni rozwijać swoje zainteresowania i zdobywać praktyczne umiejętności, które ułatwią im start na studiach politechnicznych. Z tego powodu uczelnia przygotowała liczne wykłady oraz inne formy zajęć, w których uczestniczyć będą przyszli studenci.

- Współpraca z Politechniką Śląską jest działaniem bardzo ważnym z punktu widzenia uczniów naszej szkoły, ponieważ daje im możliwość zapoznania się z ofertą edukacyjną tej uczelni oraz pomaga wybrać wśród wielu kierunków studiów ten odpowiedni – zaznacza Leszek Dytkowski, dyrektor ZSO nr 1 w Rudzie Śląskiej. – W ramach współpracy dla uczniów naszej szkoły przewidziane są różne wykłady, uczestniczenie w kołach naukowych Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki oraz inne formy zajęć. Ze współpracy z uczelnią, skorzystają też nauczyciele, którzy będą mogli podnosić swojej kwalifikacje. Dzięki temu rozbudujemy oraz zmodernizujemy bazę dydaktyczną naszej szkoły – dodaje.

Zadowolenia z podpisania umowy nie kryją także władze Rudy Śląskiej. – Wybór odpowiedniego kierunku studiów ma ogromne znaczenie, ponieważ na tym opiera się przyszłe życie każdego młodego człowieka – podkreśla Grażyna Dziedzic, prezydent Rudy Śląskiej. – Dzięki współpracy z Politechniką Śląską, przyszli studenci zobaczą, jak wygląda prawdziwe studiowanie, a przede wszystkim będą mieli okazję zdobyć ogromną wiedzę oraz praktykę, z czego jestem bardzo zadowolona – dodaje prezydent.

Co ważne, oprócz uczestniczenia w różnych zajęciach, przygotowujących do studiowania na politechnice, uczniowie będą korzystać też ze specjalistycznych pracowni oraz laboratoriów należących do uczelni. Na współpracy tej zyskają też nauczyciele „Mickiewicza”, ponieważ będą mieli okazję brać udział w ćwiczeniach prowadzonych przez  pracowników naukowo – dydaktycznych wyższej uczelni, konsultować się z nimi oraz wymieniać  doświadczeniami.

Na porozumieniu z Politechnika Śląską skorzystał również Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6. We wrześniu ubiegłego roku, placówka uruchomiła nowy kierunek kształcenia – technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Z tego powodu w szkole powstała nowoczesna pracownia do nauki zawodu, wyposażona w panele fotowoltaiczne, solary, wiatraki, odwracalne ogniwo paliwowe. - Zależy nam na dobrym przygotowaniu ucznia do pracy z najnowocześniejszymi systemami energetyki odnawialnej. Polska niestety jest jednym z krajów europejskich, w którym te zasoby są minimalnie wykorzystane, dlatego zawód ten ma ogromną przyszłość - podkreśla Jolanta Szcześniak, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6.

Poza Politechniką Śląską w Gliwicach, rudzkie placówki oświatowe współpracują takżez Uniwersytetem Śląskim w Katowicach. Na początku tego roku, umowę z uczelnią podpisało Gimnazjum nr 9 -  jako pierwsza szkoła gimnazjalna na terenie województwa śląskiego.

 

Wróć

Prześlij opinię

Na skróty

Zapisz się na newsletter